Ochronniki słuchu - bezpieczeństwo w pracy

Ochronniki słuchu - bezpieczeństwo w pracy

Wiele rodzajów pracy wiąże się z ekspozycją na hałas. Długotrwałe przebywanie w środowisku o wysokim natężeniu dźwięków głośnych bądź emitowanych w wysokiej częstotliwości ma niekorzystny wpływ na słuch. Jak można temu przeciwdziałać?

Środki ochrony słuchu

Natężenie hałasu mierzą jednostki zwane decybelami. Pozwalają one ustalić progi, według których stwierdza się między innymi, czy dane źródło hałasu może być szkodliwe dla słuchu. Dla porównania zwykła rozmowa to natężenie hałasu od 20 do 40 dB, hałas uliczny – już 80 dB, a praca młota pneumatycznego – ponad 90 dB. Osoby, które przebywają przez dłuższy czas w hałasie powinny chronić narząd słuchu przed jego skutkami.
ochronniki słuchu bez pałąka

Rynek dostarcza rozmaite ochronniki słuchu, czyli środki służące niwelowaniu skutków hałasu. Mogą to być ochronniki zewnętrzne, takie jak specjalne nauszniki ochronne, czy wewnętrzne – wkładki przeciwhałasowe, zatyczki do uszu i stopery. W ich doborze należy kierować się przede wszystkim dwoma czynnikami – specyfiką pracy i hałasu, przed jakim mają chronić, oraz predyspozycjami i preferencjami osoby mającej je nosić.

Dobór ochronników słuchu

Zewnętrzne ochronniki słuchu mają zazwyczaj postać dużych słuchawek. To dwie czasze wypełnione pianką, cieczą lub jakimś tworzywem, izolujące dźwięki z zewnątrz lub redukujące określone częstotliwości. Ich zaletą jest możliwość zamontowania nauszników na hełmie ochronnym oraz pełna ochrona otoczenia kanału słuchowego od zewnątrz. Aby tak było, czasza powinna ściśle przylegać do skóry głowy, obejmując całą małżowinę uszną.

Niektóre modele mogą być ponadto wyposażone w urządzenie umożliwiające łączność radiową – to szczególnie istotne w takich rodzajach pracy, gdzie zupełne wytłumienie dźwięków z otoczenia może narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Osoba nosząca nauszniki ochronne nie może być wyłączona z komunikacji, bo w ten sposób może nie dotrzeć do niej komunikat o niebezpieczeństwie czy sygnały alarmowe.

Nieco inaczej funkcjonują ochronniki słuchu zakładane do wewnątrz – umieszcza się je bowiem w zewnętrznym kanale słuchowym. Dla wielu osób wydaje się to na początku dość niewygodne, ale o ile lekarz laryngolog nie stwierdzi przeciwwskazań, mogą być bez problemu noszone. Istnieją modele produkowane w zróżnicowanych rozmiarach, uniwersalne lub wykonywane na wymiar, pod konkretną osobę. Zatyczki czy stopery do uszu, tak jak nauszniki ochronne, mogą być wyposażone w łączność radiową. Często są przy nich dodatkowe sznureczki, ułatwiające wyjmowanie zatyczki z ucha.

Dobór środków ochrony słuchu może być dostosowany do potrzeb użytkownika – pracownicy budowy cenią sobie nauszniki ochronne, zwłaszcza te, które można zamontować na kasku. Z kolei zatyczki do uszu są wygodniejsze, mogą przydać się tym wszystkim, których praca wymaga przebywania w miejscach bardzo głośnych. Korzystają z nich pracownicy drogówki czy robotnicy drogowi, osoby pracujące w halach produkcyjnych czy zakładach przemysłowych.

Prawidłowe korzystanie ze środków ochrony słuchu

Jak każdy rodzaj ochrony, tak środki ochrony słuchu są najskuteczniejsze wtedy, gdy są poprawnie używane. Przede wszystkim powinny być noszone nieprzerwanie przez cały czas pracy w warunkach narażenia słuchu – badania naukowe dowodzą, że nawet krótkie przerwy w noszeniu nauszników czy zatyczek znacząco obniżają skuteczność ochrony.

Ważne jest również bezwarunkowe przestrzeganie zaleceń, które do produktu dołącza producent – nieprawidłowe korzystanie z ochronników słuchu może przyczynić się do zmniejszenia ich skuteczności, a co za tym idzie, narazić daną osobę na pogorszenie się słuchu lub nawet jego utratę.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane