Wyposażenie warsztatu może obejmować naprawdę dużą różnorodność narzędzi, aparatury i ciekawych rozwiązań, jednak część z nich to wręcz obowiązkowy sprzęt każdego dobrego mechanika. Warsztat zajmujący się naprawą i konserwacją samochodów, motorów, a nawet rowerów powinien posiadać w zasięgu ręki kilka najbardziej podstawowych narzędzi motoryzacyjnych, bez których trudno byłoby przeprowadzić jakąkolwiek diagnostykę czy szybkie rozwiązywanie problemów. Oto nasze top 10 narzędzi, które muszą znaleźć się w każdym szanującym się warsztacie.
Akumulatory i ładowarki
Szybkie odpalenie samochodu, który stał w garażu i całkowicie rozładował akumulator, sprawdzenie elektroniki pojazdu, czy nawet diagnostyka stanu zużycia akumulatora będą wymagały od warsztatu dostępu do sprawnych ładowarek akumulatorowych, próbników cyfrowych czy większych urządzeń rozruchowych umożliwiających pracę z każdym pojazdem. To jeden z tych elementów, którego nie powinno zabraknąć nie tylko w profesjonalnym warsztacie i stacji diagnostycznej, ale także w przydomowym garażu – nienaładowany akumulator w aucie potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie.
Zestaw do pracy z układem hamulcowym
Sprawny samochód musi posiadać dobrze działający układ hamulcowy. To właśnie problemy z płynem i tarczami są jednymi z najczęściej zgłaszanych problemów w warsztatach samochodowych, dlatego kolejną pozycję na liście top 10 narzędzi motoryzacyjnych zajmują zestawy do pracy z układem hamulcowym. W dobrym warsztacie powinny znaleźć się przede wszystkim: zestawy do zbierania i wymiany płynu hamulcowego, suwmiarki do pomiaru tarcz hamulcowych, szczypce montażowe do sprężyn hamulców, a także przyrządy pneumatyczne do obracania i cofania lewych i prawych tłoczków zacisków hamulcowych.
Naprawa i wymiana kół i opon
Każdy warsztat przeżywa co najmniej dwa razy do roku oblężenie klientów wymagających wymiany opon, a często całych kół. Do dyspozycji mechaników powinny być więc zawsze narzędzia do demontażu opon, klucze krzyżakowe do kół, kołki naprowadzające, wkrętaki do wentyli czy specjalistyczne szczypce do ciężarków wyważających. Każdy klient oczekuje przecież, że wyjedzie z warsztatu z idealnie przygotowanymi do jazdy kołami – im więcej narzędzi pod ręką, tym większa szansa że samochód nie wróci za chwilę na poprawki.
Praca z motocyklami
Nie każdy warsztat samochodowy zajmuje się kompleksową pracą nad motocyklami, jednak dodając do wyposażenia kilka podstawowych narzędzi i pomocy z łatwością poradzi sobie z prostymi pracami i diagnostyką. Niezbędny będzie przede wszystkim stojak motocyklowy do stabilnego ustawiania i podnoszenia motoru podczas pracy oraz przyrząd do łączenia i rozłączania łańcuchów motocyklowych.
Narzędzia do naprawy silników
Praca nad silnikiem wymaga dużej precyzji i znajomości budowy całego układu paliwowego, dlatego też to w tej kategorii pojawia się najwięcej narzędzi niezbędnych do pracy każdego warsztatu. Spośród najciekawszych narzędzi dostępnych w ofercie BHP Gabi, przy naprawach silnika nie może zabraknąć specjalistycznych narzędzi do ustawiania napinacza paska rozrządu, szczypiec do zakładania pierścieni tłokowych, ściskaczy sprężyn zaworów o szczękach prostych i wygiętych, szlifierki pneumatycznej do docierania zaworów, zestawów do blokowania i ustawiania rozrządu, ściągaczy do cewek zapłonowych, a także zestawów dedykowanych do pracy z silnikami konkretnych marek samochodów.
Konserwacja i wymiana świec zapłonowych
Kolejną kategorią często naprawianych części samochodowych są świece zapłonowe, do których wymiany przydadzą się na warsztacie między innymi: szczypce do zdejmowania nasadek świec zapłonowych, szczypce do świec żarowych, klucze i nasadki do świec, a także kompletne zestawy do usuwania zablokowanych, połamanych lub uszkodzonych świec.
Układ chłodniczy
Szczypce do zaciskania przewodów elastycznych to przy pracy z układem chłodniczym auta jedno z najważniejszych narzędzi na wyposażeniu warsztatu samochodowego. Niezbędne mogą okazać się tu także zestawy do pracy z układami klimatyzacyjnymi, a także mierniki do kontroli szczelności i napełnienia układu chłodzącego.
Układ kierowniczy
Kluczowy dla bezpieczeństwa pojazdu układ kierowniczy wymaga bardzo precyzyjnej regulacji i zachowania najwyższej ostrożności przy jakichkolwiek pracach konserwacyjnych. Niezbędne mogą okazać się tu więc narzędzia takie jak: przyrząd do współosiowego ustawiania tarczy sprzęgła, dźwignia montażowa do skrzyń biegów dwusprzęgłowych, specjalne narzędzia do bezpiecznego usuwania uszczelek, przyrząd do napełniania olejem ręcznych i automatycznych skrzyń biegów, a także różnorodne szczypce, ściągacze i nasadki do nakrętek piasty, dzięki którym rozmontowanie i zmontowanie skrzyni biegów będzie odbywało się bez większych problemów.
Układ wydechowy
W przeciwieństwie do układu kierowniczego praca nad wydechem nie wymaga od mechanika zastosowania wielu różnorodnych narzędzi. Jeśli mielibyśmy znaleźć jedno, niezbędne w każdym warsztacie samochodowym, z pewnością byłyby to rozpieraki do rur wydechowych oraz szczypce do demontażu kołnierza wydechu.
Zawieszenie
Ostatnią kategorią narzędzi niezbędnych w każdym warsztacie motoryzacyjnym są wszelkie pomoce stosowane przy pracy z zawieszeniem pojazdu. Tu konieczne mogą okazać się zestawy do montażu i demontażu amortyzatorów, ściskacze sprężyn, ściągacze do przegubów kulowych, a także narzędzia do montażu i demontażu łożysk.
Praca z samochodem wymaga rozległej wiedzy technicznej i znajomości budowy poszczególnych elementów pojazdu na tyle dobrze, by ich rozmontowanie i ponowne montowanie nie spowodowały jedynie większych problemów z użytkowaniem pojazdu. Wymienione kategorie narzędzi motoryzacyjnych, które są niezbędne na wyposażeniu każdego warsztatu to tylko początek budowania właściwego zaplecza sprzętowego. Dzięki nim każda naprawa może skończyć się sukcesem.