Korzystanie z odzieży roboczej podczas pracy to przede wszystkim szansa na zabezpieczenie się przed kontaktem ze szkodliwymi i brudzącymi czynnikami. Aby jednak mogła spełniać w stu procentach swoje zadanie, konieczne jest wybranie najbardziej komfortowych elementów odzieży dopasowanych do wymagań konkretnego pracownika. Koszulki, bluzy, spodnie czy kurtki robocze powinny zawsze gwarantować pełną swobodę ruchów, nie utrudniać pracy i zapewniać odpowiednią regulację temperatury ciała pracownika. Ta ostatnia jest szczególnie ważna latem, kiedy przy upale na zewnątrz pracownicy niechętnie sięgają po obowiązkowe koszulki czy spodnie robocze i chcą odzieży możliwie najlżejszej i przewiewnej. Jak wybrać odpowiednią odzież roboczą na lato, by zagwarantować pracownikom komfort, a jednocześnie bezpieczeństwo pracy?
Lekka odzież robocza – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Materiał wykonania to jedna z podstawowych kwestii, która odróżni całoroczną odzież roboczą od tej dedykowanej do stosowania latem. Uwagę zwracamy tu nie tylko na krój – krótkie spodenki czy t-shirty z krótkim rękawkiem mogą nie zawsze sprawdzić się jako wystarczające zabezpieczenie przed uszkodzeniem ciała. Ważne będzie więc, by odzież robocza na lato została wykonana z przewiewnej i lekkiej bawełny, która zapewnia dobre oddychanie skóry, a jednocześnie chroni ją przed poparzeniem słonecznym. Częstym materiałem stosowanym w letniej odzieży roboczej są także wszelkie mieszanki bawełny i poliestru, które zwiększają trwałość ubrań oraz materiały techniczne, stosowane także w odzieży sportowej i gwarantujące najlepsze odprowadzanie wody z powierzchni skóry.
Wybierając odzież roboczą na lato warto kierować się w stronę ubrań o jasnych barwach. Jeśli pracownicy, szczególnie na budowie czy przebywający często na świeżym powietrzu mają w zwyczaju korzystanie z ciemnych ubrań, na lato warto wybierać koszulki i spodnie białe lub szare, które będą odbijały światło słoneczne. Biała odzież robocza będzie oczywiście bardziej podatna na widoczne zabrudzenia, dlatego tak ważne jest by stosować tę dedykowaną do cięższych prac i tym samym odporną na częste pranie, czyszczenie i bardziej intensywne zużycie.
Odzież robocza a komfort pracy latem – po jakie produkty warto sięgnąć?
Producenci odzieży roboczej i ochronnej nie kierują się zwykle kryteriami pogodowymi podczas przygotowywania poszczególnych elementów ubioru, jednak zawsze uwzględniają w swoich projektach oddychające materiały i kroje, które zapewnią pełen komfort pracy nawet przy wysokich temperaturach powietrza. Jedną z ciekawszych propozycji na lato są między innymi spodnie-ogrodniczki, które dzięki szelkom pozwalają zrezygnować z uciskającej w pasie gumki i gwarantują nieco lepszy przepływ powietrza przez całe ciało niż klasyczne spodnie robocze. Jeśli natomiast możliwe jest bezpieczne zastosowanie krótkich spodenek, np. przy pracy na magazynie, wśród kierowców czy przy mniej ryzykownych pracach budowlanych, w ofertach marek takich jak Snickers, Beta, czy Portwest ich wybór jest naprawdę szeroki.
Jednym z częstszych pytań pojawiających się w kontekście odzieży roboczej na lato są kurtki, które o każdej innej porze roku pozwalają skutecznie zabezpieczyć ręce przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Latem pracownicy mają tendencję do zrzucania z siebie kolejnych warstw ubrań i jest to zupełnie normalne, jednak w niektórych środowiskach zastosowanie kurtki może być w dalszym ciągu konieczne. W sytuacjach takich warto postawić na lekkie kurtki i bluzy letnie, zapinane na suwak i stosowane tylko wtedy, kiedy to konieczne.
Wygodna praca latem – najważniejsze cechy lekkiej odzieży roboczej
Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na ostateczny komfort pracy latem jest umiejętność wybrania wysokiej jakości odzieży roboczej, która poza odpowiednią przewiewnością zagwarantuje także duży komfort pracy i pełną ochronę przed czynnikami szkodliwymi. Wspomniana wcześniej bawełna, stosowana jako jeden z podstawowych materiałów w t-shirtach i koszulach roboczych jest zdecydowanie jednym z docelowych materiałów produkcyjnych i może znacząco poprawić komfort pracy na budowie, w magazynie, przy rozładunku towarów, w samochodzie czy nawet w fabrykach, gdzie ze względu na rodzaj wykonywanych prac i bezpieczeństwo pracowników nie stosuje się silnych systemów klimatyzacyjnych.
Jedną z niewielu kategorii odzieży roboczej, w której trudno cokolwiek zmienić dbając o większy komfort pracy jest obuwie. Należy postawić tu oczywiście na modele nieocieplane, wykonane z oddychających materiałów i nie powodujące dodatkowego pocenia się stóp, jednak buty ochronne okrywające cała stopę są w wielu miejscach pracy wyposażeniem obowiązkowym i nie można zastąpić ich np. sandałami. Jedynym rozwiązaniem są w takim wypadku buty z dodatkowymi otworami wentylacyjnymi, przylegające nieco luźniej do stopy i dające jej większą swobodę ruchu, nawet przy dużych upałach w trakcie których stopy pracowników mogą puchnąć i być bardziej podatne na otarcia i odciski.