Nakolanniki robocze — ochrona kolan w pracy

Nakolanniki robocze — ochrona kolan w pracy

Tak jak w wielu branżach wymagana jest specjalna odzież robocza, tak samo jest w przypadku nakolanników. Ich działanie jest wprost nieocenione. Sprawdziliśmy, dlaczego warto je nakładać, jakie są dostępne rodzaje oraz w jaki właściwie sposób dobrać je do danej pracy? Wszystkie odpowiedzi zawarliśmy poniżej. Zachęcamy do lektury!

Dlaczego warto stosować nakolanniki?

Nakolanniki to jeden z elementów odzieży roboczej, który przydaje się podczas pracy w pozycji klęczącej przez długi czas. Nie trzeba wiele mówić, o tym jak mało komfortowe to jest, ani też jakie niesie za sobą konsekwencje dla organizmu. Praca na kolanach może powodować nie tylko ból i otarcia czy inne urazy mechaniczne, ale wręcz może doprowadzić do schorzeń reumatycznych. 

Kluczowe jest zatem zapewnienie jak najlepszych i jakościowych warunków oraz ochrona kolan i zabezpieczenie stawów. Do tego właśnie potrzebne są nakolanniki robocze — i to nie byle jakie, gdyż muszą one spełniać warunki Normy PN-EN 14404. Jednym z istotnych parametrów jest klasa ochrony: 0 oznacza nakolanniki przeznaczone do pracy na płaskich powierzchniach podłogowych, 1 — na płaskich lub nierównych, a 2 — na płaskich lub nierównych, ale w trudnych warunkach.

Zadaniem nakolanników jest zatem izolacja ciała od podłoża oraz amortyzowanie drgań i wstrząsów, ale też skuteczne zabezpieczenie przed niską temperaturą, wilgocią czy jeszcze innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Rodzaje nakolanników

Nakolanniki robocze różnią się nie tylko klasą ochronną, ale również materiałem, z którego zostały wykonane. Każde z nich są przeznaczone do czegoś innego, dlatego też dobrze jest zapoznać się z charakterystyką każdego z nich i dokonać później właściwego wyboru. Dodatkowo zawsze powinny być one ergonomiczne, wygodne i w żadnym razie niekrępujące ruchów. 

Nakolanniki żelowe

nakolanniki robocze

Na pierwszy ogień wzięliśmy nakolanniki żelowe, które są miękkie, a do tego jeszcze stosunkowo lekkie. Ich budowa w żaden sposób nie wpływa jednak na trwałość. Wręcz przeciwnie — nakolanniki żelowe zaliczamy do jednych z bardziej wytrzymałych, nieodkształcających się oraz odpornych na uszkodzenia powierzchni rodzajów. Nie nadają się jednak do ochrony przed uderzeniami.

Nakolanniki piankowe

Nakolanniki piankowe to najbardziej budżetowa opcja, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie są one zbyt trwałe. Dość szybko się zużywają, a chłonąc wodę, z czasem tracą swój kształt, lecz za to trzeba przyznać, że nakolanniki piankowe świetnie zabezpieczają przed uderzeniami. 

Nakolanniki skórzane

Natomiast nakolanniki skórzane są najlepszym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy ochrony przed otarciami. Z tym zadaniem radzą sobie doskonale. Bez problemu można je też użytkować przez dłuższy czas, szczególnie jeśli zdecydujemy się na nakolanniki skórzane z wyściółką. 

Nakolanniki plastikowe

Na koniec zostały jeszcze nakolanniki plastikowe, które także nie kosztują dużo, a przydają się wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na uderzenie, upadek czy choćby potknięcie. Nakolanniki plastikowe nie są zbyt miękkie, więc wielogodzinna praca na kolanach w tym przypadku nie jest wskazana.

Jak dobrać nakolanniki do pracy?

Jak nietrudno zauważyć, ochrona kolan musi być zapewniona i bez nakolanników roboczych ani rusz. Przykładowo nakolanniki żelowe sprawdzają się przede wszystkim w pracach wykończeniowych, jak na przykład układanie podłóg czy innego rodzaju posadzek. Natomiast nakolanniki piankowe będą idealne do krótkotrwałej i sporadycznej pracy w pozycji klęczącej. Jeśli zaś chodzi o nakolanniki skórzane, to znajdują one zastosowanie głównie w pracach brukarskich, a nakolanniki plastikowe — w pracach budowlanych. 

Nie bez przyczyny piszemy o tym wszystkim, gdyż powinniśmy mieć świadomość, jak ważne jest użytkowanie nakolanników roboczych zgodnie z ich przeznaczeniem. Mogłoby się też wydawać, że mając nakolanniki sportowe, do jazdy na rolkach, rowerze czy deskorolce, możemy założyć je również podczas prac wymagających klęczenia. Nic bardziej mylnego. Działając w ten sposób, wyrządzimy sobie więcej szkody niż pożytku. Nakolanniki sportowe zupełnie się do tego nie nadają, a jeszcze mogą być wręcz niebezpieczne dla stawów.

Poza wspomnianymi branżami nakolanniki robocze są elementem środków ochrony indywidualnej podczas prac serwisowych, montażowo-instalacyjnych, budowy dróg, kamieniarskich oraz w przemyśle samochodowym, a dokładniej czy mechanice, naprawie pojazdów i lakiernictwie. To jeszcze nie wszystko, gdyż nakolanniki sprawdzą się także do użytku indywidualnego, gdy wykonujemy prace gospodarcze i ogrodnicze.

Pamiętajmy, że nakolanniki robocze używamy wszędzie tam, gdzie wykonujemy daną czynność przez dłuższy czas w pozycji klęczącej oraz gdy istnieje realne ryzyko bezpośredniego urazu stawu kolanowego. Założenie ich nie tylko przyniesie wiele dobrego kolanom, ale też całemu ciału. Oczywiście zdecydowanie podniesie też komfort wykonywanej pracy, a tym samym także jej bezpieczeństwo.

Nie czekaj i zaopatrz się w odpowiednie do Twoich potrzeb nakolanniki robocze, które skutecznie ochronią stawy!

 

BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane