Nosimy je każdego dnia przez wiele godzin, mocno eksploatujemy w różnych warunkach, niekoniecznie korzystnych. Mowa o butach roboczych, z którymi musimy dobrze się obchodzić, by spełniały one swoją funkcję. Poniżej zawarliśmy niezbędne instrukcje oraz wskazówki. Dzięki nim dowiesz się, jak czyścić i konserwować obuwie robocze, kiedy je wymieniać, jak pozbyć się brzydkiego zapachu i czego absolutnie nie wolno z nimi robić, bo grozi to ich zniszczeniem. Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Obuwie robocze – jak o nie dbać?
Kodeks pracy przewiduje dwa przypadki, kiedy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi odzież roboczą wraz z butami roboczymi. Pierwszy, gdy własny strój pracownika może się mocno zabrudzić, a drugi – ze względu na wymagania sanitarne, technologiczne oraz wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.
Elementy stroju roboczego są ustalane indywidualne dla każdego stanowiska i wykonywanych obowiązków. O ile z ubraniami nie ma większego problemu, jeśli chodzi o ich pielęgnację i konserwację, o tyle już buty robocze mogą wzbudzić nieco wątpliwości. A z pewnością jest co czyścić, bo jeśli już otrzymujemy obuwie na zmianę, to oznacza, że warunki sprzyjają zabrudzeniom. Nie bez znaczenia jest też fakt, że takie buty mamy na swoich stopach przez co najmniej osiem godzin dziennie. Zatem jeśli chcemy, by służyły nam jak najdłużej w niezmienionym stanie, musimy odpowiednio o nie zadbać.
Czyszczenie i konserwacja butów roboczych
Podstawową sprawą jest usuwanie brudu oraz zanieczyszczeń na bieżąco, po skończonym dniu, tak by stało się to naszym nawykiem. Wystarczy sięgnąć po prostu po wilgotną ściereczkę lub gąbkę i przetrzeć całą powierzchnię, pamiętając o najmniejszych zakamarkach – i podeszwie oraz czubkach butów! Przyda się także mała szczoteczka. Nie pomijajmy tego kroku, gdyż buty mają na sobie resztki zaprawy murarskiej, wapna czy substancji chemicznej. W przeciwnym razie osłabi się materiał, szwy oraz łączenia.
Niekiedy warunki, w jakich wykonuje się daną pracę, są naprawdę niesprzyjające – deszcz, śnieg i grad sprawiają, że łatwo o przemoczenie. Wówczas niezbędny jest impregnat do butów, który stworzy na nich warstwę ochronną. Jeśli zaś już dojdzie do przemoczenia, to nie stawiajmy butów na rozgrzanym grzejniku, tylko odłóżmy w suche i ciepłe miejsce, wypełniając szarym papierem lub gazetami, które wchłoną tę wilgoć. Tutaj uwaga: suszenie może potrwać nawet 24 godziny.
Do konserwacji obuwia przyda się również specjalna pasta. Co ważne, pastowanie butów dotyczy nie tylko tych wykonanych ze skóry, ale i innych materiałów. Używajmy przy
tym specjalistycznych produktów, dostosowanych do konkretnego rodzaju obuwia. Oczywiście przed nałożeniem jakichkolwiek preparatów do konserwacji obuwia musimy je najpierw dobrze oczyścić.
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z butów?
Buty robocze są mocno eksploatowane i wraz z każdym kolejnym tygodniem może pojawić się nieprzyjemny zapach. Nie ma w tym nic dziwnego – przez wiele godzin intensywnej pracy zwiększa się potliwość stóp. Zadbajmy zatem o akcesoria do butów, a dokładniej o kupowane osobno wkładki do butów.
To jeszcze nie wszystko, gdyż do szybkiego odświeżenia przyda się także dezodorant do butów. Wystarczy spryskać nim wnętrze obuwia roboczego, by zneutralizować brzydki zapach, i gotowe.
Czego nie wolno robić z butami?
Konserwacja obuwie jest bardzo ważna, ale trzeba podchodzić do niej z głową. W żadnym razie nie jest zalecane pranie butów roboczych w pralce. W ten sposób narażamy je na uszkodzenia mechaniczne i rozklejenie. Podobnie jak opisane wyżej suszenie ich bezpośrednio na grzejniku.
Musimy jeszcze zwracać uwagę na samo przechowywanie butów – nie należy rzucać ich gdzie popadnie, bo w ten sposób zmniejszamy ich żywotność. Tym bardziej, jeśli mamy buty sezonowe, czyli jedne na miesiące chłodniejsze, drugie na cieplejsze. Wówczas po sezonie nie chowamy ich byle jak, tylko umieszczamy w pudełku. Dobrze też wypchać je wcześniej papierem, tak by uniknąć deformacji.
Co ile trzeba wymienić buty robocze na nowe?
Buty robocze są dostosowywane indywidualnie, w zależności od charakteru pracy i wykonywanych obowiązków. Zasady wymieniania ich na nowe ustalamy wewnętrznie z przełożonym. Co kilka miesięcy zdecydowanie musimy zaś wymieniać wspomniane wcześniej wkładki do butów.
Jeśli zaś posiadamy sznurowane obuwie robocze, wówczas pamiętajmy o tym, by regularnie wymieniać sznurówki na nowe. Pourywane końce trudno jest ze sobą związać i w ten sposób narażamy się na ryzyko zsunięcia buta w najmniej oczekiwanym momencie, podczas pracy.
Wymiana butów roboczych na nowe jest też konieczna, gdy zauważymy odklejanie się podeszwy, uszkodzenia mechaniczne i rozdarcia materiału. W takim stanie nie spełniają one swojej funkcji, a wręcz stwarzają niebezpieczeństwo.
Podsumowując, obuwie, jako element naszego stroju roboczego, jest bardzo narażone nie tylko na przemoczenie i zabrudzenia, ale również na odkształcenia czy przepocenie od wewnątrz. Jeśli jednak zaopatrzymy się w odpowiednie akcesoria do butów, wówczas posłużą nam one przez długi czas.