Obowiązkowe wyposażenie BHP samochodu

Obowiązkowe wyposażenie BHP samochodu
Obowiązkowe wyposażenie BHP samochodu

Obowiązkowe wyposażenie auta

Każdy kierowca musi nie tylko pamiętać o ważnym ubezpieczeniu OC, aktualnym przeglądzie technicznym oraz o widocznych i prawidłowo zainstalowanych tablicach rejestracyjnych, ale także o odpowiednim wyposażeniu swojego samochodu. I wcale nie chodzi tutaj o podgrzewane fotele, przyciemniane szyby, zestaw głośników czy automatyczną skrzynię biegów. Mowa o przedmiotach, które obowiązkowo muszą znaleźć się na podkładzie naszego auta w Polsce.

Gaśnica

Pierwszym obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu zarejestrowanego w Polsce jest zdecydowanie gaśnica. Pozostaje zatem pytanie, jaką gaśnicę wybrać? Odpowiednia gaśnica samochodowa – zalecana przez ekspertów – posiada oznaczenie ABC (umożliwia gaszenie gazów, płynów i ciał stałych) bądź BC (umożliwia gaszenie wyłącznie gazów i pyłów, a ciał stałych już nie).
Co istotne, gaśnica do samochodu musi mieć minimum 1 kg pojemności środka gaśniczego, a najlepiej 2 kg. Oczywiście musi być też sprawna i posiadać ważną homologację. Gaśnica powinna być również zawsze pod ręką, więc w żadnym razie chowamy jej do bagażnika, bo mijałoby się to z celem.

Trójkąt ostrzegawczy

Zgodnie z przepisami polskiego prawa w samochodzie musi znajdować się także trójkąt ostrzegawczy – ze znakiem homologacji, jest to obowiązkowe wyposażenie samochodu. Informuje on innych uczestników ruchu o niesprawności auta, na przykład w wyniku awarii, kolizji, wypadku czy innego zdarzenia drogowego. W obszarze zabudowanym stawiamy go tuż za pojazdem (ewentualnie na nim), poza obszarem zabudowanym – w odległości od 30 do 50 metrów za pojazdem, a na drodze ekspresowej i autostradzie – w odległości 100 metrów za pojazdem.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Wbrew pozorom polskie przepisy jedynie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy zaliczają do wymaganego wyposażenia samochodu osobowego. Natomiast jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie, to dobrze, by w aucie znalazła się jeszcze apteczka samochodowa oraz kamizelka odblaskowa. Musimy mieć świadomość, że po zmroku oraz w słabych świetle bez kamizelki jesteśmy właściwie niewidoczni. Ryzykujemy zatem, że inny kierowca może nas nie zauważyć i potrącić. Poza tym warto posiadać jeszcze koło ratunkowe albo choćby zestaw naprawczy ze specjalnym płynem oraz kompresorem, jak również podstawowy zestaw narzędzi, żarówki i bezpieczniki. Nigdy tak naprawdę nie mamy pewności, kiedy coś się nam może przydać. Lepiej więc być przygotowanym na taką ewentualność.

apteczka samochodowa z wyposażeniem

Apteczka

Choć przepisy nie zobowiązują nas do wożenia apteczki, to jednak mamy obowiązek udzielić pomocy poszkodowanym. Warto zatem mieć choćby podstawowe akcesoria przy sobie. Do wyboru mamy najróżniejsze wyposażenie apteczki, jednak najpotrzebniejsze są: bandaże, plastry z opatrunkiem, środki do dezynfekcji, rękawiczki ochronne, opaski uciskowe, kompresy, nożyczki, a także chusta trójkątna oraz koc termiczny. Przyda się także ustnik do sztucznego oddychania, jednak w razie resuscytacji możemy po prostu przez cały czas – regularnie – uciskać klatkę piersiową.
Co ciekawe, w niektórych krajach (na przykład w Niemczech, Czechach, Austrii i na Malcie) zarówno apteczka, jak i kamizelka odblaskowa, należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Jakie są kary za brak odpowiedniego wyposażenia?

W 2022 roku taryfikator mandatów wzrósł i kary dla kierowców stały się dotkliwsze, sięgające nawet do kilku tysięcy złotych. A skoro przepisy nakazują nam mieć w samochodzie określone przedmioty, to za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu oczywiście otrzymamy mandat.
I tak zarówno za brak gaśnicy, jak i za brak trójkąta ostrzegawczego zostaniemy ukarani mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Dodatkowo jeśli taki trójkąt posiadamy, ale nie wystawimy go w razie zdarzenia drogowego bądź awarii (albo zrobimy to nieprawidłowo), wówczas będziemy musieli zapłacić 150 złotych kary. Tyle samo kosztuje nieoznakowanie trójkątem holowanego pojazdu.
Mandatu nie dostaniemy natomiast w sytuacji, gdy nasza gaśnica straciła już ważność. Musimy również mieć świadomość, że brak gaśnicy może jeszcze skutkowaniem niezaliczeniem okresowych badań technicznych, a co za tym idzie – pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego.
Wracając jeszcze do tematu kamizelki, to choć nie jest ona obowiązkowa, to jednak każdy pieszy poruszający się po zmroku w obszarze niezabudowanym musi posiadać jakieś elementy odblaskowe. A kierowca, wysiadając z auta, by naprawić je bądź zrobić sobie przerwę, staje się właśnie pieszym. Tutaj przewidziana jest kara w wysokości 100 złotych.
Jak widać, poruszając się po drogach pamiętajmy nie tylko o utrzymaniu właściwego stanu technicznego naszego pojazdu, ale też co najmniej o gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym. W przeciwnym razie musimy liczyć się z kosztami.

BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane