Rękawiczki jednorazowe – kiedy je zakładamy i do czego służą?

Rękawiczki jednorazowe – kiedy je zakładamy i do czego służą

Nitrylowe, lateksowe, a może winylowe? Czarne, białe czy różowe? Jakie rękawiczki ochronne wybrać? Prezentujemy krótki poradnik, w którym poznasz nie tylko najpopularniejsze rodzaje rękawiczek, ale też dowiesz się, czy kolor ma znaczenie oraz jak rozpoznać, które z nich chronią przed chemikaliami, a które przed wysoką temperaturą? Wszystkie informacje znajdują się poniżej! Sprawdź!

Rękawiczki jednorazowe – charakterystyka

Rękawiczki jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do jednorazowego użytku. Są niezbędne w wielu branżach, na przykład spożywczej, medycznej i kosmetycznej. Dobrze też sprawdzają się w pracach w domu i ogrodzie. Występują w różnych rozmiarach, więc każdy może łatwo dopasować idealny dla siebie. Ponadto rękawiczki te zapobiegają kontaktowi z zanieczyszczeniami oraz zakażeniami. 

Rodzaje jednorazowych rękawiczek

Wspomnieliśmy już, że rękawiczki jednorazowe występują w różnych wielkościach, ale to nie wszystko. Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe

Wykonane z syntetycznego elastomeru, który jest odporny na rozdarcia i przetarcia. Są doskonałe do pracy z chemikaliami oraz żywnością, ponieważ nie zawierają białka lateksowego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u osób uczulonych na lateks. 
rękawiczki jednorazowe nitrylowe

Rękawiczki foliowe jednorazowe

Tanie i bardzo lekkie, wykonane z cienkiej folii polietylenowej lub polipropylenowej. Zazwyczaj spotkamy się z nimi w branży spożywczej, ale też na przykład w branży fryzjerskiej i kosmetycznej. Nie zapewniają jednak takiej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi jak rękawiczki wykonane z innych materiałów.

Rękawiczki jednorazowe lateksowe

Naturalny kauczuk, użyty do produkcji jednorazowych rękawiczek, jest bardzo elastyczny i wytrzymały. Znajduje zastosowanie szczególnie w branży medycznej. Uważać powinny osoby uczulone na lateks, bo może wywołać reakcję alergiczną.

Rękawiczki jednorazowe winylowe

Wykonane z tworzywa sztucznego PCV, które jest miękkie i elastyczne. Stosuje się je głównie w branży spożywczej i kosmetycznej. Nie są tak wytrzymałe jak rękawiczki nitrylowe czy lateksowe.

Rękawiczki jednorazowe bezpudrowe

Nie zawierają ani pudru skrobiowego, ani talku. Są bardziej higieniczne, ponieważ unikają ryzyka zanieczyszczenia powierzchni wokół nich pudrem, ale mogą być trudniejsze do założenia na mokre ręce.

Rękawiczki jednorazowe – oznakowanie CE i normy NEN

Rękawiczki rękawiczkom nierówne, toteż by ułatwić ich identyfikację, wprowadzono oznakowanie CE, podzielone na trzy kategorie – do minimalnego, średniego oraz wysokiego ryzyka. Dzięki temu wiadomo, jaki poziom ochrony zapewniają dane rękawiczki jednorazowe.

Natomiast normy NEN określają konkretny rodzaj niebezpieczeństwa, przed którym one chronią. Wyróżniamy tutaj:

  • EN 420 – wymagania ogólne,
  • EN 374 – chemikalia i mikroorganizmy,
  • EN 388 – zagrożenia mechaniczne jak cięcie, rozdarcie, przekłucie,
  • EN 407 – ciepło i ogień,
  • EN 511 – chłód,
  • EN 421 – ochrona przed promieniowaniem jonizującym oraz zanieczyszczeniem radioaktywnym.

Jest norma EN 455, składająca się z czterech części:

  • EN 455-1 - określa wymagania ogólne dla rękawiczek medycznych jednorazowych (wymiary, wytrzymałość, niezawodność i higienę),
  • EN 455-2 - określa wymagania dotyczące właściwości fizycznych dla rękawiczek medycznych jednorazowych (wytrzymałość na rozciąganie, przekłucie i rozdarcie),
  • EN 455-3 - określa wymagania dotyczące biologicznej oceny dla rękawiczek medycznych jednorazowych (testy na obecność toksyn i alergenów),
  • EN 455-4 - określa wymagania dotyczące identyfikacji dla rękawiczek medycznych jednorazowych (oznakowanie CE i numer lotu).

Kiedy wkładać rękawiczki jednorazowe?

Rękawiczki jednorazowe wkładamy, by ochronić się przed skaleczeniami, obtarciami, zakażeniami, zarażeniami, podrażnieniami, zapaleniem skóry, ekstremalną temperaturą czy przed kontaktem z substancjami żrącymi i toksycznymi. W wielu zakładach pracy, na przykład w szpitalach, jest wręcz obowiązek noszenia rękawiczek.

Które rękawiczki jednorazowe chronią najlepiej przed drobnoustrojami?

Rękawiczki jednorazowe wykonane z lateksu, nitrylu lub winylu mogą zapewnić ochronę przed drobnoustrojami. Jednakże za najlepsze są uważane rękawiczki jednorazowe nitrylowe. Wykazują one między innymi dużą wytrzymałość na rozrywanie, przekłucie oraz odporność na rozpuszczalniki i oleje.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rękawiczki ochronne jednorazowe?

Stojąc przed decyzją, które rękawiczki ochronne jednorazowe wybrać, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim ich materiał, rozmiar (dopasowywany na podstawie szerokości dłoni) oraz wymienione wyżej certyfikaty i normy.

Czy kolor jednorazowych rękawiczek ma znaczenie?

Kolor jednorazowych rękawiczek nie wpływa na jakość ani bezpieczeństwo użytkowania, ale może mieć znaczenie w zakresie higieny, identyfikacji i wizualnej kontroli jakości. W niektórych branżach, takich jak przemysł spożywczy, kolory są zwykle związane z konkretnymi zadaniami lub obszarami pracy. Na przykład rękawiczki jednorazowe czarne lub są często używane, aby łatwiej zauważyć ewentualne ich odpryski w produktach spożywczych. W branży kosmetycznej zaś dominują rękawiczki jednorazowe różowe – jako te najbardziej estetyczne.

Gdzie kupić rękawiczki jednorazowe?

Jednorazowe rękawiczki ochronne najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach internetowych oraz hurtowniach z artykułami. Jest tutaj i największy wybór, i atrakcyjniejsze ceny. Trzeba zaś uważać na rękawiczki z marketów, bo ich jakość może być daleka od oczekiwanej.

A Ty które rękawiczki jednorazowego użytku kupisz?


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane