Jak wybrać buty robocze na zimę i na co zwracać uwagę?

Jak wybrać buty robocze na zimę i na co zwracać uwagę?
Jak wybrać buty robocze na zimę i na co zwracać uwagę?

Zarówno latem, jak i zimą potrzebujemy solidnych i wytrzymałych butów roboczych, które sprawdzą się w każdych warunkach – dużej wilgotności, zimnie – a dodatkowo noszone przez cały dzień będą odpowiednio odprowadzać wilgoć z wnętrza. W różnego rodzaju halach i magazynach konieczne będzie metalowy czubek, by chronić stopę w przypadku, gdy coś mogłoby na nią spaść. W jakie buty robocze na zimę można się zaopatrzyć w naszym sklepie?

Czego wymagamy od butów roboczych?

W zależności od tego, czym się zajmujemy, czy pracujemy na wolnym powietrzu, czy też wewnątrz, w hali czy magazynie, mamy różne oczekiwania i wymagania wobec roboczego obuwia. Podstawowym wymogiem jest jednak spełnia nianie warunków stawianych przez BHP, a dotyczących roboczego obuwia. W magazynach i halach, gdzie znajdują się ciężkie wózki czy palety, konieczne jest metalowe wzmocnienie na buty, by chronić stopę przed uderzeniem. Dla osób, które są zmuszone dużo klęczeć, nadadzą się buty z tzw. noskami, które ułatwiają pracę. Jeszcze inne wymagania będą miały osoby pracujące na budowie – buty muszą zapewniać przyczepność w trakcie wchodzenia na rusztowania, wspinaczki po drabinie, a także antypoślizgowość, by zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom.
trzewiki robocze z wysoką cholewką

Oznaczenia butów

Buty robocze muszą spełniać określone wymagania, a te można rozpoznać po różnego rodzaju oznaczeniach – literach S, P i O. Litera S oznacza „buty bezpieczne”, które są w stanie wytrzymać uderzenia z siłą 200 J oraz ściskanie o sile 15 kN. Litera P z kolei zapewnia wytrzymałość na uderzenia sile 100 J oraz ściskanie z siłą 1o kN (to buty ochronne). Najmniej wytrzymałe są buty oznaczone literą O, jako obuwie zawodowe. Co więcej, w przypadku butów roboczych oznaczenie SB daje podstawowy poziom bezpieczeństwa. Buty S1 określane są jako buty elektrostatyczne, S2 to buty nieprzemakalne – często wybierane właśnie na zimę i na budowę. Najbezpieczniejsze są buty opisywane jako S3, które mają najgrubszą podeszwę. Takie znajdziesz także w naszym sklepie, na przykład TUTAJ.

Na co zwracać uwagę, kupując buty robocze na zimę? Na grubość podeszwy

Istnieje kilka elementów buta, które muszą spełniać określone wymagania, by but roboczy sprawdzał się na co dzień i posłużył nam kilka lat, a nie tylko jeden sezon. Po pierwsze zwracajmy uwagę na podeszwę – ta musi być gruba i wytrzymała, by odpowiednio izolowała od podłoża. Dodatkowo w przypadku grubej podeszwy istnieje dużo mniejsze ryzyko jej przebicia i zranienia stopy, na przykład wskutek nadepnięcia na wystające druty, gwoździe czy rozbite szkło. Ponadto w trakcie chodzenia po kamieniach, gruzie czy żwirze grubsza podeszwa zapobiegnie powstawaniu bolesnych otarć czy odcisków. Dodatkowo można zainwestować w buty mające dodatkową, antyprzebiciową wkładką, albo dokupić ją oddzielnie.
trzewiki robocze z niską cholewką

Bity robocze na zimę to buty antypoślizgowe, wodoodporne i „oddychające”

Jeśli na budowie chodzimy po dachach czy śliskich powierzchniach, warto postawić na buty antypoślizgowe, najlepiej, wyższe, sięgające kostki. Dlaczego? Taka wyższa cholewka stabilizuje staw skokowy i zapobiega kontuzjom wynikłym na skutek złego postawienia stopy na nierównej czy właśnie śliskiej powierzchni. Niebagatelne znaczenie ma także wodoodporność – ponieważ w pracy spędzamy od 8 go 12 godzin, chodzenie dłuższy czas w przemoczonych butach gwarantuje nam jedno – przymusowe L4. Warto zatem zainwestować w wodoodporną membranę, by deszcz, kałuże i błoto nie były nam straszne. Co istotne, pamiętajmy, że stopa w bucie musi „oddychać”, a więc but powinien zapobiegać nadmiernemu poceniu się stopy i odprowadzać wilgoć. To uchroni pracownika choćby przed chorobami grzybiczymi, które w wilgotnym środowisku rozwijają się bardzo łatwo, a ich późniejsze leczenie bywa długotrwałe. Lepiej zainwestować w dobre buty dla pracownika niż później szukać zastępcy na kilka tygodni.

Buty robocze na zimę to także buty wygodne

Skoro w pracy spędzamy znaczną część dnia, musimy mieć na nogach obuwie, które zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort noszenia. Najlepiej wybrać buty zawiązywane, ponieważ te jesteśmy w stanie najłatwiej dopasować do stopy. Obuwie musi być ciepłe, wygodne, nie może powodować otarć czy gdziekolwiek uciskać. Pamiętajmy, że przed zakupem buty należy bezwzględnie przymierzyć, by sprawdzić rozmiar i komfort noszenia.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane