Ochrona spawacza – niezbędny sprzęt

 Ochrona spawacza – niezbędny sprzęt

Podczas prac spawalniczych wykonywanych w halach czy magazynach istnieje duże zagrożenie utraty zdrowia w postaci uszkodzenia wzroku wskutek dostania się do oka opiłków, oparzeń twarzy, układu oddechowego bądź pogorszenia słuchu. Dlatego dla spawaczy przeznaczona jest specjalna odzież spawalnicza, a także inne środki ochrony indywidualnej. Wybór w naszym sklepie jest dość duży, dlatego przybliżymy naszym klientom dostępną ofertę.

Spawanie – ceniony, acz szkodliwy dla zdrowia fach

Spawacze to specjaliści, którzy mają dzisiaj pełne ręce roboty ze względu na coraz bardziej rozwinięty przemysł. Niestety ich praca może być szkodliwa dla zdrowia ze względu na trudne warunki – wydzielane promieniowanie ultrafioletowe, pyłki, gazy i dym spawalniczy, wysoką temperaturę, odpryski czy hałas. Tlenek węgla, kobalt, beryl, aluminium, bar, miedź czy nikiel – to tylko część substancji i gazów, które atakują drogi oddechowe, skórę i oczy spawacza w trakcie pracy. Dlatego też, by zapewnić sobie bądź swoim pracownikom komfortowe warunki pracy, takie jak ochrona dróg oddechowych, należy zainwestować w renomowany sprzęt. Niezbędne są: odpowiednia odzież, okulary i maski, a przydadzą się także słuchawki na uszy, by nie przebywać kilka godzin w pomieszczeniu o nadmiernej wartości decybeli.

Okulary lub przyłbica spawalnicza dla ochrony wzroku

Prace spawalnicze wydzielają się szkodliwe opary, ale to nie jedyne zagrożenia dla naszych oczu. Ponieważ tak zwany łuk spawalniczy ma bardzo jasne, białe światło, może powodować oparzenia rogówki objawiające się uczuciem piasku pod powiekami. Nie należy zatem spawać w pomieszczeniu o jasnych ścianach, ponieważ światło będzie oślepiać jeszcze mocniej. Dlatego warto zastosować pełną ochronę oczu do spawania specjalnie w tym celu przeznaczone okulary z filtrem UV. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej kompleksowej ochrony, nie tylko oczu, ale także twarzy, lepiej sprawdzą się przyłbice spawalnicze, choć komfort jej użytkowania jest nieco mniejszy. Dla pracowników, którzy spawaniem zajmują się okazjonalnie, warto wybrać maskę, którą można doczepić do kasku.

Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane podczas spawania jest równie groźne dla naszej skóry

Pamiętajmy, że promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez łuk spawalniczy jest groźne nie tylko dla narządu wzroku, ale także dla skóry. Niezależnie od pogody, w tym od wysokich temperatur, należy być odpowiednio ubranym, by chronić zarówno ręce, jak i nogi przed oparzeniami. W tym celu świetnie sprawdzą się kombinezony trudnopalne marki Snickers wykończone w taki sposób, by utrudnić przenikanie przez ubranie iskier w trakcie spawania. Dysponujemy także inną odzieżą spawalniczą – kurtkami, rękawami spawalniczymi, kapturem spawalniczym czy ochronnikami obuwia, które także jest narażone na wysoką temperaturę w razie upadku iskry. Ponadto zawsze obowiązkowo zakładajmy na dłonie rękawice spawalnicze – spawane elementy są bardzo gorące, a dotknięcie ich nieosłoniętą dłonią grozi wizytą w szpitalu. W naszym sklepie można zaopatrzyć się w specjalistyczne rękawice spawalnicze, które spełniają określone normy, mianowicie chronią przed wysoką temperaturą i promieniowaniem UV, rozgrzanym metalem i oparzeniami spowodowanymi kontaktem z płomieniem. Dysponujemy kilkunastoma różnymi produktami, większość z nich jest wykonana z tzw. dwoiny bydlęcej bądź cielęcej, czyli części skóry pozostałej po rozcięciu. Dzieje się tak dlatego, że skóra świńska czy bydlęca w naturalnym stanie byłaby zbyt gruba do zastosowania w rękawicach roboczych.

Ochronniki i stopery zapewnią ochronę słuchu spawacza

W trakcie spawania nie tylko wzrok jest narażony na uszkodzenia, ponieważ oprócz promieniowania UV, pyłów czy gazów w pracy spawacza pojawia się także duże natężenie hałasu. By zapobiec nie tylko utracie, ale i pogorszeniu słuchu, pracodawca może kupić dla swoich pracowników stopery lub ochronniki słuchu. Najbardziej znane zapewnia amerykańska firma 3M – na naszej stronie można wybierać spośród kilkudziesięciu dostępnych model. Jeśli prowadzimy duże przedsiębiorstwo, zatrudniając wielu pracowników, być może opłaci się inwestycja w dystrybutor zatyczek do uszu czy stoperów.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane