Gumowe buty robocze - niezbędna ochrona

Gumowe buty robocze - niezbędna ochrona

Gumowe buty robocze stosowane są w naprawdę różnorodnych warunkach pracy, zapewniając niezawodną ochronę stóp przed wodą, uszkodzeniami, zabrudzeniami i szkodliwymi środkami i substancjami wszędzie tam, gdzie to konieczne. Długie i krótkie cholewki, różnorodne warianty podeszwy, różne rodzaje gumy wykorzystane do produkcji – elementy, które zapewniają butom gumowym ich niezawodność i właściwości ochronne są też tymi, względem których będziemy je rozróżniać. Jakie rodzaje gumowego obuwia roboczego można znaleźć dziś na rynku i pod jakim kątem należy dobierać je do konkretnej pracy?

Wodoszczelne buty gumowe

Bez wątpienia najważniejszą cechą butów gumowych, dla których stały się one tak powszechne zarówno w przemyśle, jak w użytku codziennym jest ich wodoszczelność lub przynajmniej bardzo wysoki poziom ochrony przeciw przemoczeniu. Wysoka jakość gumy wykorzystywanej do produkcji profesjonalnych, gumowych butów roboczych oraz zgrzewane szwy gwarantują maksymalne zabezpieczenie na wypadek kontaktu buta z wodą, sprawiając, że można brodzić w nich w wodzie bez ryzyka przemoczenia stopy.

Wśród ważniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji butów gumowych wodoszczelnych pojawiają się przede wszystkim PVC, nitryl i poliuretan, choć oczywiście do ich wzmocnienia i ocieplenia stosuje się dodatkowo różnego rodzaju podszewki i wkładki ocieplające oraz elementy metalowe. Wśród najprostszych modeli butów wodoszczelnych polecamy między innymi klasyczne kalosze białe.

Jeśli mowa o ochronie przed wodą i przemoczeniem, nie sposób pominąć faktu, że w wielu przypadkach cholewka buta może być zbyt krótka, by właściwie ochronić nogi pracownika przed wodą. Strażacy, ratownicy wodni czy rybacy korzystają więc na co dzień z dodatkowych zabezpieczeń w postaci sięgających powyżej kolan woderów ze wbudowanymi w nogawkę kaloszami i specjalnymi wzmocnieniami w okolicach kolan gwarantujących bezpieczną pracę nawet w pozycji kucającej, jak i pełnych.

wodery

Robocze buty gumowe - ochrona przed uszkodzeniami

Praca w przemyśle niesie ze sobą zwykle spore ryzyko uszkodzeń stopy, dlatego też obowiązkiem pracodawców jest zapewnianie pracownikom ich odpowiedniej ochrony. Buty gwarantujące bezpieczeństwo stóp nie muszą być oczywiście gumowe, jednak w wielu przypadkach właściwości ochronne muszą być połączone właśnie z wodoszczelnością. W celu zapewnienia obu bardzo popularnym działaniem jest dziś montowanie w roboczych butach gumowych metalowych, stalowych lub kompozytowych podnosków, które gwarantują odpowiednie zabezpieczenie palców stóp pracownika. W razie konieczności i pracy w skrajnie ciężkich warunkach możliwe jest tu też zastosowanie odpowiedniego wsparcia i ochrony śródstopia, jak choćby w butach PCV S5 M z ochroną śródstopia FD85 PORTWEST całkowicie pozbawionych metalu i przystosowanych do pracy w przemyśle ciężkim, buty dla pilarzy z ochroną przed piłą łańcuchową, czy buty odporne na przekłucia i zgniecenia.
mężczyzna w gumowych butach

Buty gumowe w przemyśle spożywczym

Zabezpieczenie przed tłuszczami, olejami, różnorodnymi środkami chemicznymi czy wreszcie roztworami charakterystycznymi dla branży spożywczej to szczególna kategoria wymagań, które niejednokrotnie spełniają gumowe buty robocze. Wśród popularniejszych butów przeznaczonych do branży spożywczej możemy wyróżnić przede wszystkim BUTY FILCOWE BF-PCVCZS W spełniające wymagania normy EN20347, wykonane z włókniny filcowej obszytej materiałem wodoszczelnym i przystosowane do odporności na typowe dla branży spożywczej substancje chemiczne: rozcieńczone roztwory kwasów i zasad, roztwory soli kuchennej, oleje roślinne, alkohol etylowy czy mleczko wapienne. Buty tego typu mogą być z powodzeniem stosowane także w laboratoriach, branży chemicznej i farmaceutycznej czy fabrykach, w których ryzyko kontaktu ze wspomnianymi substancjami jest bardzo wysokie.

Gumowe buty robocze – niezawodna ochrona pracowników

Gumowce cieszą się w przemyśle ogromną popularnością, która wynika nie tylko z wodoszczelności tego typu obuwia, ale bardzo wszechstronnej i niezawodnej ochrony oferowanej przez buty największych producentów akcesoriów BHP. Wszędzie tam, gdzie pracownicy narażeni są na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, mokrym podłożem, zbiornikami wody, a nawet terenem błotnistym, wykorzystanie butów gumowych może okazać się jedynym skutecznym zabezpieczeniem.

Odpowiednio dopasowane do stopy kalosze nie powinny sprawiać pracownikowi dyskomfortu, otarć czy odparzeń – wewnętrzne wyściółki tego typu butów zapewniają dziś pełną wygodę chodzenia i wsparcie stopy, jakiego ta potrzebuje. Czy gumowe buty robocze można określić mianem niezawodnych butów ochronnych? O ile samo zastosowanie gumy nie jest dla danej branży przeciwwskazaniem, jak najbardziej. Guma może wytrzymać więcej, niż niejeden materiał skóropochodny – wykorzystana właściwie oferuje długą żywotność obuwia roboczego, dzięki któremu pracownicy poczują się bezpiecznie.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane