W jakich pracach stosuje się kombinezony ochronne?

W jakich pracach stosuje się kombinezony ochronne?

Jednoczęściowe kombinezony ochronne znajdują dziś zastosowanie w pracach z przekroju różnorodnych gałęzi przemysłu, zabezpieczając ciało pracownika przed zabrudzeniami, czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi czy termicznymi. Ze względu na swoją konstrukcję stanowią doskonałe rozwiązanie w sytuacjach, gdzie trudno zadbać o pełną szczelność odzieży składającej się z kilku osobnych części, a narażenie skóry na bezpośredni kontakt z czynnikiem szkodliwym nie ma prawa się wydarzyć.

Typowe kombinezony ochronne można podzielić na odzież jednorazowego oraz wielokrotnego użytku, choć w ich obrębie należałoby rozróżnić jeszcze różne poziomy ochrony i możliwość zabezpieczania człowieka przed kontaktem z różnorodnymi substancjami. Jakie kombinezony spotykane są dziś najczęściej i w jakich pracach znajdują zastosowanie.

Robocze kombinezony ochronne

Jednym z pierwszych i podstawowych zastosowań kombinezonów ochronnych są wszelkiego rodzaju prace fizyczne wymagające od odzieży skutecznej ochrony pracownika przed zabrudzeniem i lekkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Wykonane najczęściej z bawełny lub połączenia bawełny i włókien sztucznych kombinezony doskonale sprawdzają się w pracy mechaników samochodowych, robotników budowlanych, pracowników technicznych i serwisantów, którzy potrzebują mieć pod ręką spory zapas narzędzi. Najważniejsze cechy tego typu kombinezonów to przede wszystkim zwiększona wytrzymałość szwów i materiału minimalizująca ryzyko uszkodzenia kombinezonu oraz wysoka odporność na trudne zabrudzenia (w tym m.in. smary samochodowe). Wyposażone w liczne kieszenie oraz zapewniające skórze odpowiednie oddychanie kombinezony robocze pozwalają ochronić odzież własną pracownika, a jednocześnie przygotować go do w pełni swobodnej pracy.

Ciekawą odmianą typowych kombinezonów roboczych odpornych na uszkodzenia i zaplamienia są kompletne kombinezony ostrzegawcze, które dedykowane są osobom pracującym na drogach lub kolei. Wykonane w intensywnym, pomarańczowym kolorze odblaskowym i wyposażone w dodatkowe taśmy odbijające z daleka światło kombinezony zapewniają doskonałą widoczność pracownika także w trudnych warunkach pogodowych i po zmroku, dzięki czemu wszelkie roboty drogowe czy budowlane mogą przebiegać bez większych problemów i zagrożenia bezpieczeństwa pracowników.

Szczególnym rodzajem kombinezonów ochronnych są modele gwarantujące zabezpieczenie przed różnorodnymi substancjami chemicznymi, biologicznymi, termicznymi, a nawet przed prądem elektrycznym. Kombinezony tego typu stosuje się przede wszystkim tam, gdzie występują tego typu zagrożenia – w fabrykach, laboratoriach, punktach utylizacji substancji szkodliwych, a także spawalnictwie czy metalurgii.

kombinezon roboczy w kolorze pomarańczowym

Kombinezony jednorazowego użytku

Jednorazowe kombinezony ochronne to przede wszystkim domena środowisk pracy, w których kombinezon po kontakcie ze stanowiskiem pracy nie nadaje się już do ponownego użytku z powodu zagrożenia dla zdrowia człowieka lub produktów. Kombinezony tego typu stosuje się w warunkach zanieczyszczonych związkami chemicznymi, azbestem, pyłami, a także w trakcie wykonywania oprysków rolnych, w przemyśle ciężkim czy w fabrykach farb i lakierów.

Jednorazowe kombinezony mogą też sprawdzić się doskonale w pomieszczeniach czystych i przy produkcji środków wymagających nieskazitelnej czystości i sterylności, przez co stosuje się je w zakładach produkcji środków farmaceutycznych, a często także przy produkcji żywności. Co więcej, specjalistyczne materiały wykorzystywane w produkcji jednorazowych kombinezonów zapewniają ochronę przed płynami ustrojowymi innych ludzi i zarazkami chorobotwórczymi, przez co mogą być stosowane w szpitalach czy placówkach badań epidemiologicznych.

Jak dobrać odpowiedni do pracy kombinezon ochronny?

Producenci wysokiej klasy kombinezonów ochronnych dopuszczonych do użytku w warunkach przemysłowych przez odpowiednie regulacje i normy BHP zaznaczają bardzo często sugerowane przez siebie zastosowania dla swoich kombinezonów, jednak nawet bez tej informacji wybór odpowiedniego dla danej pracy kombinezonu nie powinien stanowić większego problemu. Pierwszym kryterium, na jakie należy zwrócić uwagę są oczywiście warunki pracy na danym stanowisku i zagrożenia tam występujące.

Zaraz po nich bardzo ważną rolę w wyborze kombinezonu odegra sam pracownik – kombinezon powinien być dla niego wygodny, dopasowany pod względem rozmiaru i kroju, ale też nieblokujący w żaden sposób swobodnych ruchów podczas pracy. To właśnie wygoda jednoczęściowego kombinezonu sprawia, że wielu pracodawców rezygnuje z zapewniania pracownikom wieloelementowej odzieży, której dopasowanie może okazać się znacznie trudniejsze i wymagające. Jednoczęściowe kombinezony jednorazowego i wielorazowego użytku są więc dziś obecne właściwie wszędzie, zapewniając pracownikom komfort pracy i pełne bezpieczeństwo wykonywanych zadań.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane