Najważniejsze rodzaje rękawic roboczych i ochronnych - nasze TOP 7

Najważniejsze rodzaje rękawic roboczych i ochronnych - nasze TOP 7

Rękawice ochronne i robocze to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych kategorii wśród środków ochrony indywidualnej i jeden z najbardziej rozbudowanych działów w sklepach z odzieżą BHP.

O odpowiednich rękawicach do pracy powinni pamiętać przecież nie tylko ci, którzy pracują w niebezpiecznych warunkach stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla dłoni ale i ci, którzy chcą ochronić je przed zabrudzeniem przy pracach remontowych czy różnorodnych pracach ziemnych.

Rękawice powinny być oczywiście dostosowane do wykonywanej pracy i w razie konieczności ochrony dłoni przed konkretnymi czynnikami szkodliwymi, przetestowane pod kątem gwarantowanego zabezpieczenia i potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Sprawdziliśmy nasze TOP 7 wśród dostępnych rodzajów rękawic roboczych i ochronnych. O których z nich warto wiedzieć więcej?

1.Rękawice antyprzecięciowe

Zdecydowanie najważniejszą kategorią rękawic ochronnych są rękawice gwarantujące zabezpieczenie dłoni przed uszkodzeniami mechanicznymi, w tym przede wszystkim przed różnego rodzaju przecięciami. Stosuje się je dziś właściwie w każdej branży i gałęzi przemysłu, bo właściwie wszędzie pojawia się dziś niższy lub wyższy stopień ryzyka mechanicznego uszkodzenia dłoni oraz rąk. W praktyce więc z rękawic takich korzystają nie tylko pilarze, pracownicy tartaków czy osoby zajmujące się obróbką drewna i innych tworzyw, ale też osoby pracujące na kuchni, monterzy, a nawet pracownicy remontowi, zależnie od wykonywanej przez nich w danej chwili pracy. Rękawice antyprzecięciowe, zależnie od gwarantowanego poziomu ochrony mogą być wykonane z różnorodnych materiałów – od bawełny i skóry, przez specjalistyczne włókna, nitryl i poliuretan, aż po niezawodny Kevlar i przybierać różne formy – od rękawic krótkich przez mankiety zakrywające nadgarstek aż po pełne rękawy antyprzecięciowe. Standardy wytrzymałości dla rękawic antyprzecięciowych zostały określone w normie EN 388, na której to podstawie powinny być dopasowywane przez pracodawcę do konkretnych zadań i stanowisk pracy.

2. Rękawice antywibracyjne

Rękawice antywibracyjne są niezbędnym wyposażeniem pracowników narażonych na działanie drgań miejscowych o różnej częstotliwości, a więc przede wszystkim osób pracujących na co dzień z urządzeniami takimi jak piły, wiertarki, młoty pneumatyczne, ubijarki czy różnego rodzaju turbiny. Zapewnienie pracownikom tego rodzaju ochrony jest uregulowane prawnie, jako że drgania stanowią jeden z doskonale znanych czynników niebezpiecznych występujących na stanowiskach pracy i jako takie podlegają obowiązkowi zagwarantowania środków ochrony indywidualnej. Zadaniem rękawic antywibracyjnych jest oczywiście ograniczanie drgań o częstotliwościach wpływających bezpośrednio na stan zdrowia pracownika, w tym między innymi częstotliwości wysokich, które mogą mieć wpływ na pojawienie się choroby naczyniowo-nerwowej zwanej także zespołem wibracyjnym. Rękawice takie będą więc najczęściej wzmacniane gumą, która absorbuje powtarzalne uderzenia i minimalizuje ilość tych docierających do dłoni i nadgarstków pracownika.

3. Rękawice gumowe (robocze i ochronne)

Rękawice gumowe to bez wątpienia najbardziej uniwersalna grupa środków ochrony rąk, wykorzystywana w wielu różnych branżach a nawet w zastosowaniach domowych. Rękawice gumowe z powodzeniem wykorzystywane są dziś przy produkcji żywności, pracy w zakładach chemicznych, w branży medycznej i farmakologicznej, w pralniach, oraz firmach sprzątających. Wśród najczęściej spotykanych tu tworzyw należy wymienić kauczuk i lateks, ktore gwarantują całkowitą nieprzepuszczalność cieczy i z tego też powodu wybierane są do pracy w środowisku narażającym pracowników na częsty kontakt z niebezpiecznymi dla skóry płynami i środkami chemicznymi. Co ciekawe, rękawice zaliczane do kategorii rękawic gumowych mogą być w praktyce rękawicami z materiałów łączonych, w przypadku których można spodziewać się także ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi czy innymi zagrożeniami na stanowiskach pracy. Gumowe elementy rękawic to także często sposób na zagwarantowanie pracownikom pewniejszego chwytu podczas pracy.

4. Rękawice termoodporne

Zarówno praca w niskich, jak i wysokich temperaturach wymaga zastosowania odpowiedniej odzieży ochronnej w tym również specjalistycznych rękawic zapewniających pełne zabezpieczenie przed poparzeniem lub odmrożeniem rąk. W przypadku tych pierwszych należy spodziewać się zwykle także pełnej ochrony antyprzecięciowej, ponieważ wiele rękawic gwarantujących ochronę przed wysokimi temperaturami to rękawice kevlarowe, w których pracuje się między innymi w hutach i obiektach obróbki termicznej różnych materiałów plastycznych. Rękawice ocieplane chroniące przed zimnem, mogą być stosowane zarówno przy pracy na zewnątrz przy niskich temperaturach jak i pracy w chłodniach i mrożniach, gdzie człowiek ma bezpośredni kontakt z przedmiotami o ujemnej temperaturze. Warto pamiętać, że odmrożenia są tak samo groźne jak poparzenia i konieczności stosowania rękawic termoodpornych nie należy w przypadku zagrożenia bagatelizować.

5. Rękawice elektroizolacyjne

Rękawice elektroizolacyjne (dielektryczne) gwarantują, jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczenie pracownika przed porażeniem prądem Ich stopień ochrony zależny jest od występującego na danym stanowisku pracy natężenia prądu – podczas wyboru odpowiedniego modelu należy bezwzględnie kierować się informacjami podawanymi przez producenta i upewnić się, że wybrane rękawice zagwarantują pracownikowi stuprocentową ochronę przed porażeniem prądem. Rękawice dielektryczne wykonywane są najczęściej z połączenia nieprzepuszczającego prąd lateksu z wygodną wyściółką wewnętrzną zapewniającą dłonią dodatkową ochronę i komfort pracy. Jeśli chodzi natomiast o zastosowanie, z rękawic takich korzysta się dziś przede wszystkim w pracy przy liniach wysokiego napięcia a także w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych wymagających kontaktu z liniami pod napięciem.

6. Rękawice spawalnicze

Nieco odmiennym rodzajem rękawic chroniących przed prądem są rękawice spawalnicze, których rola została poszerzona o ochronę przed rozpryskami metali i uszkodzeniami mechanicznymi mogącymi wystąpić na stanowisku pracy spawacza. Specjalne normy (w tym przede wszystkim norma EN12477) określają podział rękawic spawalniczych na dwa typy: A oraz B. Pierwszy z nich został przystosowany do prac wymagających zręczności, gwarantując co prawda niższą ochronę dłoni, ale zapewniając jednocześnie pełną precyzję pracy. Kategoria B określa rękawice spawalnicze nadające się do spawania wymagającego wyższych standardów bezpieczeństwa i stanowiącego większe zagrożenie dla dłoni pracownika.

7. Rękawice jednorazowe

Ostatnią i często ignorowaną, choć w praktyce nie mniej ważną kategorią rękawic roboczych i ochronnych są rękawiczki jednorazowe, stosowane przede wszystkim w miejscach, gdzie wykluczony jest wielokrotny kontakt rękawic z produktami. Stosowane przede wszystkim w branży medycznej, kosmetycznej i spożywczej, rękawice jednorazowe gwarantują pełne bezpieczeństwo i higienę dłoni pracownika oraz higienę stanowiska pracy. Z powodu ich jednorazowego zastosowania, większość tego typu rękawic dostarczana jest w opakowaniach zbiorczych dających możliwość swobodnej wymiany rękawic na nowe podczas pracy.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane