10 najważniejszych środków ochrony osobistej w pracy strażaka

10 najważniejszych środków ochrony osobistej w pracy strażaka

Praca strażaka to właściwie ciągły kontakt z wysokim zagrożeniem dla zdrowia i życia, w tym niemal zawsze ryzykiem od którego nie można uciec. Ze względu na bardzo specyficzny charakter pracy strażaków, którzy każdego dnia ratują życia innych ludzi, konieczność zapewnienia im wyjątkowo skutecznej ochrony przed różnego rodzaju czynnikami jest kluczowa. W jakie środki ochrony osobistej powinien być wyposażony każdy strażak?

Podstawowe środki ochrony osobistej strażaka

Hełm strażacki

Jednym z najbardziej oczywistych środków ochrony osobistej w pracy strażaka jest niewątpliwie hełm strażacki. Zbudowany tak, by ułatwiał noszenie maski ochronnej, zapewniał pełną ochronę głowy, umożliwiał mocowanie lampy na kasku oraz oczywiście gwarantował komfort i pełną swobodę ruchu podczas pracy, kask strażacki to zdecydowanie istotny element ubioru ratunkowego. Aby został dopuszczony do użytku, kask strażacki powinien być zgodny z normą EN 443 oraz posiadać świadectwo CNBOP.
detektor gazu

Detektor gazu

Zima to jeden z aktywniejszych okresów dla akcji strażackich związanych z zaczadzeniem spowodowanym wadliwym systemem opałowym w domach i mieszkaniach. Strażacy, którzy udają się na tego typu akcje muszą być przygotowani na wykrywanie gazów szkodliwych w powietrzu, dlatego też na ich wyposażeniu nie może zabraknąć sprawnego detektora gazu. Detektory tego typu radzą sobie z wykrywaniem różnego rodzaju substancji niebezpiecznych w formie gazowej, na bieżąco sprawdzając stężenie gazów w atmosferze.

Maska i butla powietrzna

Każdy strażak wchodzący do pomieszczenia z zanieczyszczonym, nienadającym się do oddychania powietrzem powinien być zaopatrzony w specjalną maskę do oddychania, połączoną z pełną butlą powietrzną. To dzięki swobodzie oddychania będzie on w stanie uratować osoby z budynku pełnego dymu, czadu czy trujących substancji lotnych bez narażania samego siebie na zbędne ryzyko. Dobrze dopasowana maska powinna być wyposażona w wizjer ułatwiający widzenie i zapobiegający podrażnieniu oczu przez dym oraz zbudowana tak, by przylegała szczelnie do twarzy nawet w trakcie ruchu. Połączona z maską butla powietrzna powinna być możliwie najlżejsza, ale też na tyle pojemna, by z powodzeniem zapewnić strażakowi szansę swobodnego oddychania podczas dłuższej akcji ratowniczej.

Aparat oddechowy

W przeciwieństwie do omówionej wyżej maski, kompletny aparat oddechowy to wygodny, zamontowany na stelażu szelkowym zestaw, dzięki któremu można zapewnić sobie pełną swobodę ruchów i wygodę podczas pracy przy jednoczesnym zapewnieniu sobie swobodnego oddechu. Systemy takie posiadają zwykle możliwość monitorowania oddechu i gwarantują idealne dopasowanie do ciała, nie powodując obciążenia kręgosłupa przy noszeniu ciężkiej butli z powietrzem. Tego typu aparaty są niezbędne przy wielogodzinnej pracy w trudnych warunkach.

Odzież ochronna dla straży pożarnej

Kombinezon ognioodporny

Kombinezon ognioodporny to standardowy element ubioru w straży pożarnej, niezbędny podczas gaszenia pożarów i w bezpośrednim kontakcie z płomieniami i żarem. Wyposażony w niezbędne i niepalne taśmy ostrzegawcze, praktyczne kieszenie i zaczepy na najważniejsze sprzęty oraz wygodne zapinanie kombinezon gwarantuje pełną ochronę ciała strażaka podczas pracy niezależnie od warunków pogodowych i warunków pracy.

Spodnie wodoochronne

Poza tradycyjnym strojem ognioodpornym, który jest bez wątpienia najbardziej standardowym i rozpoznawalnym ubioru strażaka to nie jedyna odzież ochronna, jaką stosuje się w tej profesji. Ze względu na bardzo różnorodne zagrożenia występujące na miejscach wypadków i bardzo szeroki zakres prac, jakie wykonują na co dzień strażacy, jednym z ważniejszych środków ochrony indywidualnej są spodnie wodoochronne antystatyczne, dzięki którym strażacy mogą bezpiecznie poruszać się w strefach zagrożonych wybuchem, wyładowaniami elektrostatycznymi oraz bardzo trudnymi warunkami pogodowymi.

Kurtka wodoochronna

Podobnie jak wspomniane wyżej spodnie, kurtka wodoochronna antystatyczna to niezbędny element odzieży strażackiej. Kurtka zapewnia pełną ochronę górnych partii ciała podczas pracy i choć jest wykonana z trudnopalnej, grubszej tkaniny, swoboda poruszania się w niej została w pełni zachowana. Jak w przypadku każdej odzieży dla straży pożarnej, zarówno kurtka jak i wspomniane wcześniej spodnie są pokryte taśmami ostrzegawczymi zwiększającymi widzialność strażaka podczas akcji, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Co ważne, kurtki tego typu, aby mogły zostać dopuszczone do użytku w straży pożarnej powinny spełniać wymagania norm EN ISO 13688, EN 343, EN 1149-5, EN 14116 i EN ISO 20471.

Odzież kwasoługoochronna

Praca strażaka nie ogranicza się jedynie do gaszenia pożarów, a zakres czynników niebezpiecznych jest tu bardzo wysoki. Z tego też powodu każdy strażak powinien być wyposażony także w odzież kwasoługoochronną, w tym między innymi odpowiednie spodnie, kurtkę czy kapuzę. Odzież ta gwarantuje ochronę na działanie kwasów, zasad i wodorotlenków, dlatego też sprawdza się wszędzie tam, gdzie strażacy narażeni są na bezpośredni kontakt z substancjami chemicznymi.
kompletny strój strażaka

Kombinezon chemiczny

W przypadku kontaktu z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi w formie płynnej, rozpylonej, gazowej czy stałej, wymieniony wyżej strój kwasoługoochronny może nie wykazać najwyższego poziomu zabezpieczenia i w takich też sytuacjach konieczne jest sięgnięcie po jeszcze bardziej wyspecjalizowany kombinezon chemiczny. Kombinezony takie są strojami hermetycznymi, ze wbudowanym wewnątrz aparatem powietrznym gwarantującym swobodę oddychania przy jednoczesnym maksymalnym zabezpieczeniu całego ciała. Ich wytrzymałość szacuje się jednorazowo na ponad 8 godzin użytku, co zwykle wystarcza na przeprowadzenie akcji ratowniczej w strefie zagrożonej skażeniem chemicznym.

Kamizelka chłodząca

Ciekawym rozwiązaniem dla strażaków pracujących przez dłuższy okres czasu w warunkach ekstremalnego ciepła, a więc między innymi przy gaszeniu pożarów są kamizelki chłodzące, które absorbują ciepło i tym samym nie dopuszczają do przegrzewania się organizmu. Dziś stosuje się je przede wszystkim przy trudnych do ugaszenia pożarach, gdzie strażacy po ugaszeniu bezpośredniego ognia muszą zająć się jego dogaszaniem przez kilka, a nawet kilkanaście godzin.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane