10 rodzajów tragicznych wypadków przy pracy - czego należy się obawiać?

10 rodzajów tragicznych wypadków przy pracy - czego należy się obawiać?

Każda wykonywana praca niesie ze sobą ryzyko mniej lub bardziej poważnych wypadków, których liczba każdego roku zdaje się niebezpiecznie wzrastać. Pomimo świadomości obowiązujących zasad BHP i konieczności wprowadzania w zakładach pracy precyzyjnych regulaminów bezpieczeństwa, wiele miejsc nie spełnia nawet najbardziej podstawowych standardów zabezpieczeń. Połączenie zaniedbań ze strony pracodawców i ignorancji podstawowych zasad bezpieczeństwa przez pracowników może skończyć się prawdziwą tragedią. Czego należy się obawiać w specyficznych warunkach pracy? Oto 10 rodzajów tragicznych wypadków przy pracy, pozbawiających zdrowia i życia tysiące osób każdego roku.

10. Wypadki z udziałem maszyn

Praca w otoczeniu ciężkich maszyn od zawsze wiązała się z większym ryzykiem i choć dziś zabezpieczenia stosowane w różnego typu urządzeniach przemysłowych są znacznie lepsze, niż jeszcze kilka lat temu, konieczność bezpośredniego kontaktu z nimi może stanowić dla pracownika spore zagrożenie. Najbardziej tragicznych wypadków można spodziewać się przy pracy z maszynami uszkodzonymi, wymagającymi naprawy oraz tymi, przy których pracownicy ignorują zalecane środki ostrożności. Wystarczy chwila nieuwagi, by mechanizm taśmy produkcyjnej wciągnął do wnętrza dłoń pracownika, powodując bardzo poważne uszkodzenia jego ciała.

9. Zderzenia z obiektami i maszynami

Różnego rodzaju zderzenia w miejscu pracy mają miejsce tak często, że wielu pracowników nie zwraca na nie większej uwagi i choć w niektórych przypadkach faktycznie można przypisać je nieuwadze i nieostrożności, konsekwencje zderzenia z trwałymi bądź spadającymi przedmiotami mogą być bardzo przykre. Wśród grup, które narażone są na tego typu wypadki najmocniej warto wymienić choćby pracowników magazynów, którzy operując wózkami widłowymi wśród tysięcy paczek, kartonów i załadowanych palet są niestety zbyt często ofiarami źle zabezpieczonych przedmiotów. Do wypadków z tej kategorii należy zaliczyć też zawalenia się budynków, konstrukcji czy wstrząsy w kopalniach, gdzie ryzyko urazów w związku ze spadającymi przedmiotami jest niezwykle wysokie.

8. Przegrzanie lub wychłodzenie

Ekstremalne warunki pogodowe są dla człowieka niebezpieczne nawet gdy ten nie musi wykonywać jednocześnie obciążających organizm czynności. W przypadku pracy, szczególnie na otwartym powietrzu czynniki te wnoszą jednak dodatkowy element ryzyka. Pracownicy, którzy nie zadbają o odpowiednie nawodnienie czy ochronę przed przegrzaniem latem są narażeni na udary słoneczne, omdlenia, a nawet zgony z przegrzania. Zimą sytuacja wygląda nie lepiej – praca na mrozie, przy nieodpowiednio zabezpieczonym ciele może powodować mniejszą sprawność ruchową pracownika, a tym samym prowadzić do większego ryzyka różnego rodzaju urazów. Zarówno więc zimny jak i ciepły mikroklimat pracy powinny być w zakładzie odpowiednio kontrolowane – liczba zgonów wynikających z nieprzystosowania pracowników do warunków atmosferycznych w pracy może przerażać, a według statystyków wypadków takich jest z roku na rok coraz więcej.

7. Uduszenie przez przedmioty

Choć śmierć przez uduszenie może nie wydawać się zbyt oczywistym zagrożeniem w miejscu pracy, są takie zawody w których pracownicy muszą być takiego ryzyka naprawdę świadomi. Zarówno kontakt ze zwisającymi linami, o które łatwo się zahaczyć i zaplątać, jak i z różnego rodzaju materiałami takimi jak plastik czy duże płachty płótna może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem uduszenia. Bardzo niebezpieczne są tu też ograniczone przestrzenie z możliwością odcięcia dostępu tlenu, a więc różnego rodzaju pomieszczenia podziemne, jaskinie, czy strefy niebezpieczne wymagające pracy w specjalnych kombinezonach i maskach tlenowych.

6. Kontakt z ogniem i dymem

Pracownicy straży pożarnej każdego dnia ryzykują swoje życie dla ratowania innych, wchodząc w kontakt nie tylko bezpośrednio z płomieniami i ogniem, ale też niebezpiecznym dla zdrowia człowieka dymem, który może spowodować poważne zatrucie lub nawet uduszenie. Wypadki tego typu są niestety bardzo częste i jako jedne z niewielu na naszej liście są dość trudne do wyeliminowania.

5. Utonięcie

Kolejną kategorią tragicznych wypadków nie kojarzoną bezpośrednio z wypadkami przy pracy są przypadki utonięcia. W praktyce jednak wiele osób pracuje na co dzień w bliskim kontakcie z wodą, w której chwila nieuwagi, gorsze samopoczucie czy awaria sprzętu mogą doprowadzić do zachłyśnięcia się wodą i podtopienia lub całkowitego utonięcia. Nawet profesjonalni ratownicy wodni nie mogą liczyć na całkowite bezpieczeństwo.

4. Zadławienie

Za jedną z bardziej tragicznych kategorii wypadków przy pracy, przynoszącą każdego roku nie tylko tysiące zgonów ale też wiele poważnych uszczerbków na zdrowiu są wypadki poprzez uduszenie lub udławienie się przy jedzeniu, piciu czy oddychaniu. Choć zagrożenia te można uznać za dość normalne czynności fizjologiczne, a pracownicy muszą przecież w trakcie pracy jeść czy pić, liczba wypadków związanych z zadławieniem jest niezwykle wysoka i pozwala zastanawiać się, czy wina nie leży tu po stronie pośpiechu i chęci jak najszybszego powrotu do pracy po przerwie.

3. Upadki

Śliska podłoga, rozlana woda, wystające elementy, potknięcia – przyczyn upadków w miejscu pracy można wymienić bardzo wiele i choć większość z nich kończy się na zwyczajnych otarciach i stłuczeniach, zdecydowanie nie należy tego typu wypadków bagatelizować. Każdego roku nawet kilkadziesiąt tysięcy osób ginie lub doznaje znaczącego uszczerbku na zdrowiu właśnie z powodu pozornie niewinnego przewrócenia się.

2. Wypadki drogowe

Choć wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, wypadek w drodze do lub z pracy jest zaliczany oficjalnie do wypadków w pracy. Te drogowe mogą zdarzyć się więc nie tylko kurierom i zawodowym kierowcom, ale właściwie każdemu kto na co dzień porusza się do pracy z pomocą jakiegokolwiek środka transportu. Wiele tego typu wypadków kończy się niestety tragicznie, udowadniając że nawet przy największej ostrożności nie mamy wpływu na zachowanie innych uczestników ruchu drogowego.

1. Zatrucia

Zdecydowanie najwięcej przypadków tragicznych wypadków przy pracy należy przypisać różnego rodzaju zatruciom. Czy będzie to praca w zakładzie chemicznym, spożywczym, czy przy produkcji różnego rodzaju środków szkodliwych dla organizmu człowieka, nieostrożne obchodzenie się z zagrożeniem i niedostosowanie zabezpieczeń do skali ryzyka powoduje każdego roku tysiące zgonów i poważnych uszczerbków na zdrowiu w miejscach pracy. Co gorsza, trucizną dla człowieka może okazać się naprawdę wiele pozornie bezpiecznych substancji. Najwyższy poziom ostrożności jest w tym przypadku bezwzględnie wskazany.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane