Nowości w BHP - co planują producenci na rok 2019?

Nowości w BHP - co planują producenci na rok 2019?

Zasady BHP nie ulegają zbyt często wielkim zmianom, choć oczywiście różnego rodzaju usprawnienia mające na celu poprawę ogólnego bezpieczeństwa pracowników we wszystkich możliwych branżach dokonywane są tu na porządku dziennym. Ci, którzy mają na nie największy wpływ to jednak nie twórcy ustaw czy specjaliści do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, a producenci różnego rodzaju odzieży i akcesoriów BHP, którzy nieustannie podnoszą jakość oferowanych przez siebie produktów.

To właśnie dzięki najlepszym markom w branży pracownicy chronieni są dziś przed najbardziej szkodliwymi i niebezpiecznymi zagrożeniami w miejscach pracy, a nowatorskie rozwiązania stają się po czasie złotym standardem dla branży. Jakie nowości planują na rok 2019? Czego można się spodziewać po ofertach najlepszych przedstawicieli branży BHP?

Więcej stylu i wygody

Odzież ochronna nigdy nie kojarzyła się raczej z codzienną odzieżą stylową i jest ku temu powód – wiele modnych, casualowych krojów zwyczajnie nie gwarantuje pełnej swobody ruchów czy ochrony ciała. Producenci zdają się jednak stawiać w swoich kolekcjach na 2019 rok na coraz więcej ciekawych motywów i krojów, które choć w dalszym ciągu zagwarantują pełną funkcjonalność i wytrzymałość odzieży ochronnej o zadanych parametrach, jednocześnie będą wyglądać dobrze, stylowo i komfortowo.

kurtka robocza w kolorze granatowym

Zadanie to zdaje się być szczególnie łatwe w przypadku odzieży roboczej, która w ostatnich latach zdaje się coraz bardziej przenikać do mody ulicznej i dzięki temu jest podatna na jej wpływy. Wśród przykładów można wymienić tu między innymi wygodniejsze i lepiej skrojone modele kaloszy roboczych (inspirowane krojami butów marki Hunter) czy kolorowe i gwarantujące doskonałą ochronę przed wiatrem kurtki typu Softshell, które z powodzeniem sprawdziłyby się także w codziennych stylizacjach.

Jedną z ciekawszych nowości w obrębie profesjonalnej odzieży roboczej jest nowa kolekcja marki Portwest: KX3. Kolekcja wprowadza do oferty marki wszystko, o czym zdążyliśmy już wspomnieć. Połączenie funkcjonalnych materiałów, wygodnego kroju i stylowego wykończenia pozwoliło marce stworzyć jedyną w swoim rodzaju linię odzieży BHP, idealną do intensywnej pracy magazynowej, produkcyjnej, budowlanej czy innych, równie wymagających zadań.

Odzież ochronna dla kobiet

Przez długi okres czasu odzież BHP produkowana była w jednej kategorii rozmiarowej i choć znajdowały się pośród nich mniejsze modele idealne dla pracujących kobiet, wiodące marki BHP dopiero od niedawna zdają się dostrzegać rolę odzieży i środków ochrony indywidualnej tworzonych z myślą o damskiej części rynku pracy.

Nieco lepiej dopasowane i wyprofilowane kurtki, inaczej rozłożone strefy ochrony czy wreszcie uwzględnianie kobiecych części ciała w projektach ubrań roboczych damskich i SOI pozwoliło zagwarantować kobietom jeszcze większe bezpieczeństwo i komfort pracy, a tym samym wyrównać rolę obydwu płci w różnych gałęziach współczesnego przemysłu. Pracodawcy często nie biorą pod uwagę kwestii takich jak płeć pracownika, starając się traktować wszystkich na równi i jest to całkowicie w porządku, o ile do głosu nie dochodzą kwestie bezpieczeństwa.

Trudno zaprzeczyć, że spodnie damskie i męskie różnią się między sobą znacząco i że kobieta nosząca męskie spodnie w pracy może odczuwać dyskomfort w związku z nieodpowiednio dopasowanym do jej ciała krojem. Najwięksi producenci starają się tą sytuację zmienić i w 2019 roku należy spodziewać się napływu kolejnej fali produktów BHP dedykowanych dla żeńskiej społeczności w przemyśle, szczególnie w ofercie doskonale rozpoznawalnej marki Snickers Workwear.

Materiały funkcyjne

Odzież ochronna i robocza jest uważana często za odzież cięższą i mniej komfortową, a opinia ta wynika przede wszystkim z konieczności zastosowania do jej produkcji mocniejszych i trwałych w kontakcie z konkretnymi czynnikami szkodliwymi materiałów.

Z tego też powodu przez długi czas w odzieży BHP nie było miejsca na odzież obcisłą, stretchową, gwarantującą maksymalną płynność ruchów i idealnie przylegającą do ciała pracownika. Wspominana już marka Snickers zdaje się zmieniać ten trend – już na przełomie jesieni i zimy ubiegłego roku pojawiły się w jej kolekcji kurtki i spodnie zarówno dla pań jak i panów łączące w sobie funkcjonalność i wygodę pełnego stretchowego materiału z wytrzymałością i ochroną przed różnego rodzaju czynnikami szkodliwymi.spodnie robocze z odblaskami

Inteligentna odzież robocza

Elementy sztucznej inteligencji i smart urządzeń wchodzą dziś właściwie w każdą strefę życia człowieka, dlatego też dość naturalnym następstwem jest przedstawienie ich w odzieży ochronnej i świecie BHP.

Tzw. technologia ubieralna, do której można zaliczyć między innymi wszelkiego rodzaju opaski monitorujące tętno jest dziś niezwykle popularna i logiczne wydaje się włączenie jej tam, gdzie ochrona zdrowia i bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie. Producenci dostrzegają dzięki nowym technologiom szerokie możliwości w kontekście udoskonalania swoich produktów i tworzenia ich tak, by całkowicie sprzyjały ochronie zdrowia i bezpieczeństwa w miejscach pracy. Czy odzież, która będzie informowała pracownika o niebezpieczeństwie jest przyszłością BHP?

Wiele wskazuje na to, że producenci dążą stopniowo w tym kierunku i fakt ten można zdecydowanie zapisać na plus branży BHP. Ostatecznie odsetek ludzi korzystających z technologii ubieralnej wzrasta z roku na rok i szkoda byłoby nie wykorzystać tego trendu w tak praktyczny sposób!


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane