Zastosowanie okularów ochronnych - 5 popularnych rodzajów pracy

Zastosowanie okularów ochronnych - 5 popularnych rodzajów pracy

Okulary ochronne to jedne z podstawowych elementów wyposażenia BHP w wielu różnych gałęziach przemysłu. Konieczność odpowiedniego zabezpieczenia tak wrażliwej części ciała jest w niektórych zawodach, takich jak spawanie czy obróbka metali znacznie bardziej oczywista, niż w przypadku pracy w magazynie czy na budowie. Niemniej jednak okulary ochronne o różnym stopniu bezpieczeństwa pojawiają się w prawnych wymaganiach BHP wielu zakładów pracy.
kobieta w goglach ochronnych
W jakich zawodach ich stosowanie jest bezwzględnie konieczne? Poniżej 5 najpopularniejszych rodzajów pracy wymagających odpowiedniej ochrony oczu.

Spawalnictwo

Prace wymagające używania różnego rodzaju spawarek to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych branż stosujących specjalistyczne okulary ochronne, gogle, a nawet całe osłony twarzy i przyłbice spawalnicze. Ryzyko odprysków dostających się do oczu jest tu niezwykle wysokie, dlatego też okulary stosowane w spawalnictwie muszą bezwzględnie posiadać boczne osłonki chroniące także tę część oka przed ewentualnymi urazami.

Dobrym przykładem tej kategorii okularów są modele UVEX 9115.146 oraz UVEX FUTURA 9180.041-046 wyposażone w barwione szkła i gwarantujące odpowiednią ochronę oczu podczas spawania twardego. W przypadku wykorzystywania spawarek gazowych oraz lutospawaniu znacznie lepszym poziomem ochrony wykażą się specjalistyczne gogle spawalnicze, takie jak modele GOG-CIRSMA B i GOG-RECTANGLE ZB.

Obróbka materiałów

Szlifierki, tokarki, wyrzynarki – choć wiele z tych maszyn obsługiwana jest dziś komputerowo, obecność człowieka na linii produkcyjnej jest w dalszym ciągu niezbędna i wymaga odpowiedniej ochrony w świetle przepisów BHP. Jednym z podstawowych elementów ubioru osób pracujących z tego typu maszynami są właśnie okulary ochronne, których głównym zadaniem będzie tu ochrona przed odpryskami i opiłkami wydobywającymi się spod ciętej powierzchni. Gogle takie jak GOG-AIR-BLUE N GOGLE przeciwodpryskowe OCHRONNE sprawdzą się zarówno przy obróbce metali, jak i w przemyśle drzewnym czy w miejscach obróbki tworzyw sztucznych i materiałów ceramicznych.
okulary ochronne z żółtymi szkłami

Budownictwo

Prace remontowe oraz wszelkiego rodzaju place budowy pełne są krążących w powietrzu pyłów, zanieczyszczeń i szkodliwych dla zdrowia oparów. Stosowanie okularów ochronnych podczas wykonywania gładzi, docinania płytek, a nawet malowania jest konieczne do właściwego zabezpieczenia oczu i uniknięcia dostania się do nich niepowołanych substancji.

Co jednak równie istotne, place budowy to najczęściej miejsca otwarte, na których warto zabezpieczyć się także przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Pracownicy, wyposażeni najczęściej w kaski muszą chronić przed słońcem także oczy, stosując w okularach odpowiednie filtry UV. Dobrymi okularami malarskimi, które sprawdzą się jako ochrona oczu przed pyłami oraz sztucznym i naturalnym oświetleniem są na przykład BARDZO WYTRZYMAŁE OKULARY OCHRONNE RACERS MSA, a w przypadku pracy wyłącznie wewnątrz, JEDNOCZĘŚCIOWE OKULARY OCHRONNE BEZBARWNE Z POLIWĘGLANU LIPARI2.


Praca z chemikaliami

Czy to w branży farmakologicznej, wszelkiego rodzaju laboratoriach fizycznych i chemicznych, czy też zakładach produkujących środki na bazie szkodliwych substancji nieorganicznych, stosowanie specjalistycznych okularów ochronnych to jedyna szansa na zabezpieczenie oczu przed ekspozycją na drażniące opary, przypadkowe zatarcia oczu ręką i generalny negatywny wpływ obecności chemikaliów w otoczeniu.

Oko, jako jeden z najbardziej wrażliwych narządów reaguje na tego typu substancje niemalże natychmiast, dlatego też trudno wyobrazić sobie by pracodawca zezwolił na wejście na halę pracownika, który takich gogli nie posiada. Ochrona oczu jest tu jednak konieczna nie tylko ze względu na opary, ale i różnego rodzaju odpryski i wycieki substancji chemicznych. Chcąc zaopatrzyć się w okulary przystosowane do użytkowania na tego typu stanowiskach należy koniecznie sprawdzić, czy są one odporne na działanie chemikaliów.

Dobrym przykładem solidnie wykonanych okularów do zastosowań w warunkach niebezpiecznych są na przykład GOGLE OCHRONNE UVEX ULTRASONIC 9302.247 - wersja niezaparowująca, posiadające dodatkową funkcję chroniącą okulary przed zaparowaniem, które w warunkach temperatury niższej niż pokojowa występuje bardzo często. Nieco prostszą, ale równie skuteczną ochroną będą GOGLE OCHRONNE 3M-GOG-2890 Peltor przystosowane do celów uniwersalnych, w tym także pracy z chemikaliami i substancjami żrącymi.
okulary ochronne z poliwęglanu


Linie produkcyjne

Praca z maszynami na linii produkcyjnej, bez względu na to, w jakiej branży operuje, jest zdecydowanie pracą wysokiego ryzyka wymagającego solidnej ochrony twarzy. Okulary uniwersalne, chroniące przed obrażeniami od metalowych odprysków sprawdzą się doskonale również w tego typu środowiskach. Doskonałym przykładem okularów na linię produkcyjną będą lekkie i ergonomiczne EGON OKULARY OCHRONNE Z POLIWĘGLANU oraz BB-COM OKULARY OCHRONNE Z FUNKCJĄ KOMUNIKACJI pozwalające na bezprzewodowe komunikowanie się z innymi pracownikami linii.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane