Bezpieczny remont - jak zadbać o bezpieczeństwo w warunkach domowych?

Bezpieczny remont - jak zadbać o bezpieczeństwo w warunkach domowych?

Przestrzeganie zasad BHP, podobnie jak stosowanie środków ochrony osobistej kojarzone jest przede wszystkim z pracą zawodową. Robotnicy budowlani, którzy fachowo zajmują się prowadzeniem różnego rodzaju prac remontowych i konstrukcyjnych powinni bezwzględnie stosować kaski i odzież ochronną, zabezpieczenia przy pracy na wysokościach czy specjalne sprzęty gwarantujące obniżenie ryzyka pracy. Często zapominamy jednak, że te same zasady należy stosować podczas drobnych remontów domowych, nawet jeśli wykonujemy je samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy w warunkach domowych?

Najważniejsze zasady bezpiecznej pracy przy domowym remoncie

Domowe prace remontowe mogą przebiegać bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi, czego najlepszym przykładem jest choćby malowanie ścian, jednak i w pozornie bezpiecznych sytuacjach warto zachować odpowiednie środki ostrożności. Według zasad BHP stosowanych w różnorodnych środowiskach pracy, jako zagrożenie należy traktować nie tylko bezpośrednie ryzyko urazów mechanicznych, upadków czy kontaktu z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, ale też ryzyko zabrudzenia, zadrapań, potknięć czy zniszczenia stanowiska pracy. Ogromną rolę odegra tu więc podejście zdroworozsądkowe i umiejętność przewidywania konsekwencji podejmowanych działań. Trudno skaleczyć się pędzlem malarskim czy przyklejając taśmę zabezpieczającą futryny, ale już znacznie łatwiej spaść z drabiny czy taboretu (który zdecydowanie nie powinien zastępować tej pierwszej) i zwichnąć kostkę.

robienie remontu

Zgodne z powyższą definicją, przygotowując się do domowego remontu warto już na początku ustalić zakres wykonywanych prac i przygotować się odpowiednio pod kątem zabezpieczeń i środków ostrożności, które pozwolą uniknąć zagrożenia w trakcie pracy. Domowi majsterkowicze powinni zapoznać się z instrukcjami obsługi wszystkich stosowanych narzędzi i używać ich nie tylko zgodnie z określonymi zasadami bezpieczeństwa, ale i zdrowego rozsądku – wbijając gwoździe warto zabezpieczyć dłonie przed przypadkowym uderzeniem, nawet jeśli sama czynność obsługi młotka wydaje się być dziecinnie prosta.

Jakie akcesoria ochronne warto stosować przy domowym remoncie?

Zakres odzieży i akcesoriów BHP dostępnych w naszym sklepie jest bardzo szeroki i wiele z produktów nie znajdzie zastosowania w warunkach domowych, jednak nawet domowi majsterkowicze mogą zapewnić sobie bezpieczniejsze warunki pracy sięgając po odpowiednie akcesoria.

Wśród produktów BHP niezbędnych przy domowym remoncie z pewnością należy wymienić odzież i obuwie ochronne. Wykonane z mocnych, łatwych w czyszczeniu materiałów spodnie, koszule czy bluzy zapewnią znacznie większe bezpieczeństwo pracy niż stare, zniszczone spodnie dresowe bez kieszeni na drobne narzędzia czy buty, które nie zabezpieczają stóp przed obrażeniami. Najgorszym błędem, jaki można popełnić przygotowując się do prac remontowych w domu jest zaniedbanie odzieży ochronnej – nawet jeśli będzie to faktycznie stara odzież robocza, warto by była praktyczna i bezpieczna. Praca w kapciach, skarpetach czy sandałach, krótkich spodenkach i bez koszulki to prosta droga do wyższego ryzyka wypadków.

Jedną z ważniejszych kwestii, o których często zapomina się w przypadku domowych prac remontowych jest konieczność odpowiedniego zabezpieczenia dłoni. O ile nawet doświadczeni pracownicy remontowi często zapominają o rękawicach, jeśli na co dzień nie pracujemy z wiertarkami, narzędziami tnącymi i czy młotkiem, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dłoni przed urazami. Rękawice robocze powinny być oczywiście odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanych prac, tak by pozwalały na pewny chwyt narzędzi, zabezpieczały przed przecięciem przy pracy z piłą czy pilnikiem, ale też nie przemakały w razie kontaktu z wodą, gipsem czy różnego rodzaju klejami.

Ciekawym dodatkiem przydatnym podczas domowych prac remontowych są maseczki przeciwpyłowe. To kolejna kategoria, o której domowi majsterkowicze często zapominają i która ma znaczący wpływ na ich zdrowie i bezpieczeństwo. Wdychanie kurzu powstałego przy cięciu, piłowaniu, szlifowaniu czy gładzeniu powierzchni może okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia płuc i całego układu oddechowego, a nawet najtańsza jednorazowa maseczka może przed nimi skutecznie zabezpieczyć.

Bezpieczny remont domu – kiedy warto zaopatrzyć się w akcesoria BHP?

Proste prace remontowe wymagają często minimalnego wysiłku i nietrudno zapomnieć przy nich o podstawowych zasadach BHP. Proste akcesoria takie jak odzież ochronna, specjalistyczne rękawice, zatyczki do uszu, maski ochronne czy nawet specjalistyczne narzędzia mogą być jednak niezwykle pomocne zarówno podczas małych poprawek, jak i dużych domowych remontów i nie warto przechodzić obok nich zupełnie obojętnie. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku specjalistów wykonujących remonty na co dzień, domowy majsterkowicz przystępujący do prostych prac remontowych tworzy własne, bezpieczne stanowisko pracy i powinien przestrzegać w nim określonych zasad.

Pracując w domu sami określamy swoje zasady BHP i choć dodatkowe akcesoria mogą często wydawać się zbędne, w praktyce mogą uchronić przed bolesnym błędem i urazami. Warto zadbać więc o wdrożenie odpowiednich środków ostrożności nawet w doskonale znanym, domowym otoczeniu.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane