Śmiertelne choroby - które zawody są najbardziej narażone?

Śmiertelne choroby - które zawody są najbardziej narażone?

Spośród wszystkich zawodów, jakie dostępne są na współczesnym rynku pracy, wiele posad wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem poważnych wypadków czy nawet chorób zawodowych. Niestety, obok nich pojawia się też wiele takich, w których pracownicy każdego dnia narażają swoje zdrowie i życie w ciągu kilkugodzinnej zmiany w pracy. Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy zbierającej dane z niemalże całego świata, rocznie w wypadkach w trakcie wykonywania pracy ginie ponad 2 miliony osób, a ponad 1,2 miliona zostaje poważnie rannych. Które zawody są najbardziej narażone na wypadki śmiertelne i wyniszczające zdrowie choroby zawodowe?

Górnictwo

Każdego roku górnictwo trafia na listę najniebezpieczniejszych zawodów na świecie i to nie tylko z powodu możliwych tąpnięć i zawalenia się kopalni (wypadki takie potrafią w samej Polsce zabrać rocznie dziesiątki, jeśli nie setki górników), ale także ze względu na panujące w kopalni warunki środowiskowe przyczyniające się do różnych chorób zawodowych. Częściej niż wybuchy i zawalenia do śmierci prowadzą u górników choroby spowodowane obecnym w kopalni pyłem i oparami, w których górnicy codziennie spędzają długie godziny.

Pracownicy sektora górniczego cierpią często na przewlekłe choroby płuc, kręgosłupa, choroby oczu, choroby reumatyczne, a także choroby grzybiczne. Pylica, astma czy kłopoty z motoryką spowodowane częstą pracą na kolanach, dużym wysiłkiem fizycznym i pracą w niekorzystnych warunkach pod ziemią to częsty powód przedwczesnej śmierci wielu górników. Nawet Ci, którzy przeżyli swoją karierę bez wypadków mogą mieć poważne problemy ze zdrowiem i doczekaniem sędziwego wieku.górnik

Lotnictwo

Zawód pilota, zarówno dużych samolotów pasażerskich jak i mniejszych samolotów zdolnych pomieścić jedynie kilkuosobową załogę jest kolejnym zawodem wysokiego ryzyka zarówno pod kątem bezpośrednich wypadków, jak i śmiertelnych chorób wynikających ze specyficznych warunków pracy. Piloci już na wstępie muszą przechodzić przez bardzo szczegółowe badania lekarskie sprawdzające ich predyspozycje do pracy i szkolenia przygotowujące zarówno umysł, jak i organizm na trudności związane z pracą w zawodzie. Ostatecznie jednak każdy, kto decyduje się na pracę pilota musi liczyć się z ogromnym ryzykiem chorób zawodowych związanych z ogromnymi obciążeniami dla organizmu w postaci wielogodzinnej pracy, ciągłymi zmianami stref czasowych, specyficznym klimatem panującym na pokładzie samolotu, a także narażeniem na promieniowanie, na jakie są wystawieni w kabinie pilota.

Prowadzone pod kątem chorób zawodowych badania wskazują, że istnieje wśród pilotów samolotów zwiększone ryzyko zachorowania na białaczkę oraz inne nowotwory, w tym także nowotwory skóry ze względu na promieniowanie, na które są narażeni podczas pracy i wielogodzinnego przebywania wysoko ponad ziemią. Do grupy prawdopodobnych chorób wśród pilotów należy dodać także ogólne zaburzenia funkcjonowania organizmu, w tym układu oddechowego i krwionośnego, związane z pracą na wysokości, w ciśnieniu zupełnie innym niż to, do jakiego przyzwyczajony jest organizm na ziemi.lecący samolot

Medycyna, sanepid i prace laboratoryjne

Bardzo szeroką grupą zawodową narażoną na liczne, potencjalnie śmiertelne choroby zawodowe są osoby związane z medycyną, pracami laboratoryjnymi a także pracą w sanepidzie. Kontakt z zarazkami, bakteriami, wirusami, grzybami i innymi czynnikami chorobotwórczymi nawet przy stosowaniu najlepszych zabezpieczeń i specjalistycznej odzieży ochronnej może okazać się niezwykle niebezpieczny, a dla częściowo osłabionego organizmu (np. w trakcie przeziębienia), potencjalnie śmiertelny. Na szczególną uwagę zasługują tutaj lekarze i obsługa oddziałów radiologii, którzy narażeni są na oddziaływanie szkodliwego promieniowania w ilościach przekraczających „zdrowe” standardy.

Pracownicy branży spożywczej

To być może jedna z najbardziej zaskakujących pozycji na liście, jednak w przypadku rozmowy o chorobach śmiertelnych związanych z warunkami pracy a nie samym ryzyku śmiertelnych wypadków przy pracy, branża spożywcza nie daje pracownikom łatwego środowiska. Podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej lekarzy czy pracowników sanepidu, niektórzy pracownicy branży spożywczej mają na co dzień kontakt z surowym mięsem, rybami czy innymi wysoce podatnymi na zepsucie produktami, z którymi bezpośredni kontakt lub przypadkowe spożycie mogą być fatalne w skutkach. Na problemy ze zdrowiem mogą narzekać także piekarze, u których ryzyko zachorowania na pylicę i choroby płuc jest bardzo wysokie w związku z wysokim stężeniem pyłów mąki w powietrzu. Warto dodać też, że w branży spożywczej występuje zaskakująco wysokie ryzyko problemów z układem kostnym i bolesnymi zwyrodnieniami stawów czy kręgosłupa – praca przy linii produkcyjnej, często wymagająca pozostawania przez cały dzień w jednej pozycji jest dla człowieka naprawdę obciążająca a na dłuższą metę niebezpieczna.

zbiorniki

Zawody z wysokim ryzykiem utraty zdrowia lub życia można podzielić na dwie kategorie: zawodów z dużym zagrożeniem wypadków śmiertelnych, wśród których można wymienić choćby budownictwo, transport czy rolnictwo, jak i mniej oczywistą kategorię zawodów wymagających pracy w niebezpiecznych warunkach powodujących potencjalnie śmiertelne choroby. Powyższa lista to jedynie część z najbardziej niebezpiecznych zawodów świata pokazująca, że często stosowanie odpowiednich środków ochrony i BHP może zaważyć na poziomie śmiertelności w danym zawodzie.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane