Rodzaje okularów ochronnych

Rodzaje okularów ochronnych

Jako jedna z najwrażliwszych części ludzkiego ciała, oczy pracowników przemysłu są narażone każdego dnia na wysokie ryzyko uszkodzeń i podrażnienia. Nie bez powodu jednym z podstawowych elementów odzieży ochronnej w naprawdę wielu środowiskach pracy są okulary ochronne, które mają za zadanie zabezpieczać oczy przed działaniem szkodliwych czynników, a jednocześnie zapewniać odpowiedni komfort widzenia. Ze względu na różnorodność zagrożeń występujących w miejscach pracy nie da się jednak stworzyć jednych, uniwersalnych okularów ochronnych odpornych, dlatego też producenci dzielą oferowane produkty zarówno pod kątem różnic konstrukcyjnych, jak i odporności na poszczególne czynniki. Jakie rodzaje okularów ochronnych można spotkać w sklepach BHP?

Rodzaje okularów ochronnych – podział ze względu na różnice konstrukcji

Podstawowy podział okularów ochronnych dostępnych w ofertach producentów akcesoriów BHP uwzględnia stosowane różnice konstrukcyjne gwarantujące zróżnicowany poziom ochrony oczu podczas pracy. Wyróżnia się tu przede wszystkim:

  • Klasyczne okulary ochronne, przypominające kształtem okulary sportowe i zasłaniające najczęściej jedynie oczy to najbardziej podstawowy wariant okularów ochronnych. Wyposażone w szybki wykonane z nietłukącego się szkła lub tworzywa sztucznego okulary służą jako ochrona przed odpryskami ciał stałych oraz cieczami. Producenci, poprzez stosowanie w szkłach różnych powłok z filtrami ochronnymi mogą dodatkowo wzbogacić okulary o ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, podczerwonym czy jaskrawym i oślepiającym światłem. W tej kategorii możemy spotkać także przeciwsłoneczne okulary ochronne stosowane przede wszystkim przez pracowników drogowych oraz wszystkich, którzy muszą wykonywać swoją pracę na zewnątrz, przy dużym promieniowaniu UV.
  • Gogle ochronne to kategoria okularów, które znacznie ściślej i dokładniej przylegają do twarzy w okolicy oczu i zabezpieczają je przed dostaniem się do oka niebezpiecznych odprysków czy cieczy. Gogle ochronne posiadają zwykle znacznie wyższe właściwości ochronne niż klasyczne okulary i są przygotowywane tak, by pomimo lepszego przylegania do twarzy nie parowały od środka. Producenci stosują tu najczęściej dedykowany system wentylacji bezpośredniej lub pośredniej (wymaganej przy pracach ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi), tak by zapewnić maksymalny komfort pracy w goglach.
  • Pełne osłony twarzy, wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych lub metalowej siatki mają za zadanie ochronić nie tylko bezpośrednią okolicę oczu, ale całą twarz. Ich konstrukcja jest przystosowana do pracy w różnych środowiskach, w tym np. przy pracy z niebezpiecznymi chemikaliami czy tam, gdzie ryzyko uderzenia twarzy odłamkami i opiłkami jest podwyższone. Osłony twarzy montowane są na nadgłowiu samonośnym lub przystosowane do montażu na hełmie ochronnym.
  • Ochrona spawalnicza, czyli wszelkiego rodzaju przyłbice i tarcze spawalnicze to specjalny rodzaj ochrony oczu, zapewniający kompletne zabezpieczenie całej twarzy przed gorącymi iskrami i odpryskami, a także szkodliwym promieniowaniem emitowanym podczas prac spawalniczych. W przyłbicach takich stosuje się najczęściej sztywny korpus, specjalną ramkę z nietłukącą się szybką oraz filtr, który zabezpiecza oczy przed promieniowaniem i umożliwia komfortowe patrzenie w kierunku wykonywanego spawania.
gogle ochronne z poliwęglanu

Okulary ochronne BHP, a czynniki niebezpieczne w środowisku pracy

Innym stosowanym podziałem okularów ochronnych, oznaczanym przez producentów w specyfikacji produktowej są kryteria ochrony przed konkretnymi czynnikami niebezpiecznymi w środowisku pracy. Wyróżnić można tu między innymi okulary chroniące przed czynnikami mechanicznymi, czyli tzw. okulary przeciwodpryskowe. W kategorii tej można znaleźć zarówno tradycyjne okulary, jak i gogle oraz pełne osłony twarzy. Kolejnym czynnikiem, przed którym mogą zabezpieczać okulary ochronne są substancje chemiczne oraz pyły. W przypadku takich okularów stosuje się przede wszystkim materiały odporne na działanie większości substancji chemicznych. Gogle, bo te stanowią najlepsze konstrukcyjne rozwiązanie do zabezpieczania oczu przed środkami chemicznymi powinny posiadać wentylację pośrednią, która zapobiega wnikaniu drobinek pyłów i kropel cieczy. Na podobnej zasadzie konstruuje się gogle chroniące przed czynnikami biologicznymi oraz termicznymi.
osłona twarzy

Szczególną kategorią okularów ochronnych i akcesoriów stosowanych do ochrony całej twarzy są produkty przeznaczone do spawalnictwa. Tu liczba zagrożeń występujących w miejscu pracy jest na tyle wysoka, że przygotowanie odpowiednich okularów, gogli czy pełnej przyłbicy wymaga rozważenia zarówno ochrony przed czynnikami mechanicznymi i termicznymi, jak i występującym promieniowaniem. Wybór odpowiedniego sprzętu spawalniczego powinien uwzględniać sprawdzenie wszystkich obowiązujących norm dla środków ochrony w spawalnictwie.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane