Jakie akcesoria chronią pracowników przed upadkiem z wysokości?

Jakie akcesoria chronią pracowników przed upadkiem z wysokości?

Praca na wysokościach to zajęcie dość niezwykle niebezpieczne nawet dla najbardziej doświadczonych pracowników. Konieczność wykonywania często mocno fizycznych robót znajdując się jednocześnie kilka, a nawet kilkanaście metrów nad ziemią oznacza potrzebę zachowania skrajnej ostrożności. Bezpieczeństwo pracowników wysokościowych zależy przede wszystkim od nich samych, jednak z odpowiednim sprzętem i zabezpieczeniami ryzyko ich upadku może być znacząco zmniejszone. Przepisy BHP precyzyjnie określają rodzaj zabezpieczeń koniecznych do zastosowania w danej branży i przy określonym rodzaju wykonywanych prac. Jakie akcesoria chronią pracowników wysokościowych przed upadkiem?

Szelki bezpieczeństwa

Szelki i uprzęże kojarzą się przede wszystkim ze ściankami wspinaczkowymi, jednak odpowiednio przygotowane spisują się doskonale także we wszelkiego rodzaju pracach na wysokościach. Szelki bezpieczeństwa przeznaczone do stosowania w warunkach roboczych zostały przygotowane tak, by dzięki różnym punktom zaczepu zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pracowników i jednocześnie nie ograniczać w żaden sposób zakresu ich ruchów. Niejednokrotnie to właśnie ze względu na ograniczenia pracownicy decydują się na bardzo ryzykowną rezygnację z odpowiedniego rodzaju zabezpieczeń. Z pełnymi szelkami i uprzężami dostępnymi na dzisiejszym rynku ryzyko takie nie jest już pokusą.

Liny

Wytrzymałe liny to oczywiście podstawa każdego zestawu bezpieczeństwa do pracy na wysokości. Przystosowane do utrzymania człowieka liny tworzone są z wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne materiałów, dzięki którym współpracując z różnego rodzaju systemami hamującymi i podtrzymującymi czy szelkami bezpieczeństwa gwarantują wysoki poziom zabezpieczeń. Liny są dziś niezbędne wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność pracy na wysokości – przy wspinaczce, pracy na dachach, pracach na powierzchniach pionowych czy w ramach zabezpieczeń dla pracowników dźwigów i wysięgników.

Drzewołazy i słupołazy

Naprawy i instalacje słupów elektrycznych i telekomunikacyjnych, praca na terenach leśnych czy konieczność awaryjnego wspinania się po drzewach to również w pewnym sensie praca na wysokości. Tu jednak trudno spodziewać się miejsca do zamontowania lin i haków do wspinaczki, dlatego też pracownicy bardzo często posługują się specjalnymi, przystosowanymi do tego rodzaju zadań drzewołazami. Rozwiązania tego typu charakteryzują się przede wszystkim gwarancją dużej swobody ruchu, niezbędnej podczas pracy na wysokościach, a jednocześnie wytrzymałością obiecującą najwyższy stopień bezpieczeństwa. Na podobnej zasadzie działają słupołazy, przystosowane zarówno do pracy na słupach drewnianych jak i słupach wirowanych.

Drabiny i ławki

Kolejną ciekawą grupą akcesoriów do pracy na wysokościach są wszelkiego rodzaju ławki i drabiny, dzięki którym możliwe jest nie tylko dostanie się na odpowiednią wysokość, ale też utrzymanie stabilnej pozycji podczas pracy. Klasyczne drabiny znajdują zastosowanie właściwie wszędzie – w pracach remontowych i budowlanych czy pracy na dachu. Na rynku istnieją też jednak inne formy szczeblowe, jak choćby drabiny linowe spotykane niejednokrotnie w helikopterach ratunkowych i wykorzystywane tam, gdzie konieczne jest zejście w dół bez możliwości zastosowania tradycyjnej, sztywnej drabiny.

Ławki do pracy na wysokości to z kolei doskonałe rozwiązanie dla pracowników branży budowlanej i porządkowej – konieczność pracy w zawieszeniu wiąże się zwykle z dużym dyskomfortem, szczególnie gdy ruchy pracownika ograniczane są przez zastosowanie uprzęży. Ławka pozwala przenieść obciążenie na urządzenie, zwiększając tym samym zakres ruchów i komfort pracownika.

Statywy bezpieczeństwa

Konieczność zejścia w dół to najczęściej zadanie dla pracowników poruszających się w kanalizacji czy pionowych ciągach wentylacyjnych. Często jednak przestrzenie te są na tyle ograniczone, że zastosowanie tradycyjnej czy nawet linowej drabiny do zejścia w dół jest właściwie niemożliwe. W sytuacjach takich doskonale sprawdzają się wytrzymałe statywy bezpieczeństwa, które rozstawione ponad otworem stanowią punkt zaczepienia dla pracownika lub towarów opuszczanych w dół. Działanie statywu można porównać do standardowego wysięgnika stosowanego przy budowie studni – zamocowana do niego za pomocą szelek bezpieczeństwa osoba może pracować z pełną swobodą ruchów, nie martwiąc się jednocześnie o problemy z późniejszym wydostaniem się na powierzchnię. Sprzęt taki jest również niezwykle przydatny w przypadku akcji ratunkowych, w których to wciąganie osób poszkodowanych po drabinie jest znacznie trudniejsze niż za pomocą statywu.



Akcesoria dodatkowe

Rozmawiając o akcesoriach chroniących przed upadkiem z wysokości i zabezpieczających pracowników podczas pracy ponad powierzchnią trudno pominąć cały szereg akcesoriów dodatkowych takich jak karabińczyki, haki, łączniki, przyrządy zaciskowe, systemy hamujące, systemy podtrzymujące czy amortyzatory. Żadne z omówionych dziś urządzeń nie są w stanie działać prawidłowo bez zastosowania szeregu wspomnianych dodatków, dzięki którym pojedyncze elementy łączą się w większą, bezpieczną całość. Można więc z powodzeniem powiedzieć, że choć szelki bezpieczeństwa, ławeczki, drabiny czy statywy są konieczne w różnego rodzaju pracach wysokościowych, bez liny czy łącznika umożliwiających ich połączenie bezpieczeństwo pracy nie byłoby dziś tak wysokie.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane