Odzież robocza do prac ziemnych - co należy do ubioru pracownika?

Odzież robocza do prac ziemnych - co należy do ubioru pracownika?

Pracownicy zajmujący się wykonywaniem różnego rodzaju wykopów i prac ziemnych, wyrównywaniem terenu pod budowę, przyłączaniem mediów miejskich czy uporządkowywaniem działek pod zagospodarowanie są narażeni podczas swojej pracy na różnorodne zabrudzenia i powierzchowne zniszczenie odzieży wierzchniej. Choć stosowanie specjalistycznej odzieży ochronnej nie jest dla nich zwykle koniecznością, zapewnienie im odpowiedniej odzieży roboczej zabezpieczającej ich prywatne ubrania przed uszkodzeniami oraz środków ochrony indywidualnej gwarantujących zabezpieczenie przed różnymi czynnikami szkodliwymi jest tu jak najbardziej obowiązkiem pracodawcy. Jakie elementy odzieży powinny znaleźć się jednak na podstawowym wyposażeniu osób wykonujących prace ziemne i w jaki sposób dopasować je do konkretnego zakresu wykonywanych przez nich zadań?

Najważniejsze wytyczne dla odzieży roboczej do prac ziemnych

Każdy pracodawca zatrudniający osoby do wykonywania prac ziemnych ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, które zabezpieczą prywatny strój pracownika przed zniszczeniem lub znacznym zabrudzeniem. Obowiązek ten jest szczególnie widoczny na budowach, gdzie nawet podczas pracy z ciężkim sprzętem i przesiadywania pracownika w kabinie maszyny możliwe jest znaczące zanieczyszczenie jego odzieży. W praktyce więc pracodawca powinien dostarczyć pracownikom właściwe dla ich stanowiska odzież i obuwie robocze oraz wyposażenie dodatkowe zapewniające im ochronę słuchu, oczu czy dłoni podczas pracy, niezależnie od tego czy danego dnia (np. z powodu dobrej pogody) ryzyko zabrudzenia jest wysokie czy też niskie.

Pracodawca, w porozumieniu z pracownikami i w oparciu o specyfikę każdego stanowiska pracy ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na tych stanowiskach jest niezbędne, zaznaczając przy tym przewidywane okresy ich użytkowania i gwarantując, że w razie zniszczenia pracownik będzie miał dostęp do roboczej odzieży zastępczej - stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze powinny posiadać odpowiednie dla stanowiska właściwości ochronne i być sprawdzone pod kątem wytrzymałości. Co więcej, pracodawca ma obowiązek prania i konserwacji środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego lub wypłacenia ekwiwalentu za pranie i konserwację, dbając w ten sposób o żywotność stosowanej przez pracowników odzieży.

kurtka odblaskowa do prac ziemnych

Jak skompletować odzież roboczą do prac ziemnych?

  • spodnie z długimi nogawkami, dostępne zarówno w wersji na szelkach (jak spodnie robocze na szelkach BETA - jak i do pasa to podstawa ubioru do prac ziemnych, pozwalająca na skuteczne zabezpieczenie nóg na całej ich długości, a jednocześnie gwarantująca wystarczająco miejsca na przechowywanie różnego rodzaju drobnych akcesoriów niezbędnych pracownikowi podczas wykonywania powierzonych mu zadań.
  • Kurtka lub kamizelka odblaskowa to elementy gwarantujące nie tylko odpowiednią ochronę górnych partii ciała przed zabrudzeniem i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, ale też opcja gwarantujące bezpieczeństwo pracy w warunkach ograniczonej widoczności, na placach budowy na których znajdują się różnego rodzaju pojazdy i maszyny a także przy robotach drogowych, gdzie pracownicy muszą często zajmować się także kierowaniem ruchem.
  • obuwie z wkładkami przebiciowymi oraz z antypoślizgową podeszwą, najlepiej ze wzmocnionymi czubkami pozwala chronić palce przy upadku przedmiotów na nogę, zabezpieczając stopy podczas prac z łopatą, układaniu kostek brukowych czy w innych sytuacjach stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa stóp. Buty na budowie powinny być wygodne i oddychające, ale jednocześnie zabezpieczać odpowiednio nogę pracownika przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniem. Wystarczające będą tu nawet klasyczne półbuty robocze, takie jak sprawdzony model zamszowych półbutów roboczych S1P BETA.

półbuty robocze do prac ziemnych
Dodatkowo, na wyposażeniu pracownika powinny znaleźć się odpowiednie środki ochrony indywidualnej gwarantujące zabezpieczenie przed czynnikami szkodliwymi występującymi na konkretnych stanowiskach pracy. Wśród najważniejszych można wymienić tu przede wszystkim hełm ochronny gwarantujący odpowiednie bezpieczeństwo i widoczność na placach budowy, rękawice ochronne zabezpieczające dłonie przed zabrudzeniem i odciskami spowodowanymi długotrwałym trzymaniem narzędzi do pracy, oraz nauszniki, konieczne dla pracowników obsługujących ciężkie maszyny będące źródłem nadmiernego hałasu.

Środki ochrony indywidualnej dla osób zajmujących się pracami ziemnymi są niemalże tak samo istotne, jak zapewnienie im odpowiedniej odzieży roboczej. Akcesoria takie jak rękawice, okulary ochronne czy nauszniki nie są oczywiście obowiązkowe dla każdego stanowiska pracy i przez cały czas jej wykonywania, jednak powinny być zawsze dostępne dla pracowników, którzy mogą ich potrzebować. Zarówno odzież robocza, jak i środki ochrony indywidualnej powinny być dopasowane do każdego pracownika indywidualnie pod kątem rozmiaru, tak by gwarantować mu najwyższy możliwy komfort i bezpieczeństwo pracy.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane