Typy i właściwości masek przeciwgazowych

Typy i właściwości masek przeciwgazowych

Maski przeciwgazowe to niezbędny element zabezpieczający górne drogi oddechowe przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami i szkodliwymi substancjami lotnymi, zarówno w pracy osób narażonych na wdychanie pyłów i innych zanieczyszczeń, jak i pracy straży pożarnej. Ci ostatni są szczególną grupą, dla której maski przeciwgazowe stanowią jeden z podstawowych środków ochrony indywidualnej i zabezpieczenie na niemalże każdym etapie pracy. Jakie typy masek przeciwgazowych można wyróżnić i jakie są ich poszczególne właściwości?

Rodzaje masek przeciwgazowych

Maski przeciwgazowe można podzielić na dwie główne kategorie: maski filtracyjne (półmaski), których rolą jest oczyszczanie wdychanego przez osobę powietrza oraz maski izolacyjne, które połączone z butlą powietrzną umożliwiają oddychanie tlenem całkowicie pozbawionym zanieczyszczeń z powietrza. W przypadku zastosowania masek jako środka ochrony indywidualnej w pracy strażaka, zdecydowaną przewagę stanowią maski izolacyjne, dzięki którym ci mogą poruszać się przez wiele godzin w pomieszczeniach, których powietrze całkowicie nie nadaje się do wdychania przez człowieka. Jak działają poszczególne typy masek przeciwgazowych?

Maski filtracyjne

Tego typu maski to rozwiązanie doskonałe do miejsc, w których w powietrzu znajdują się różnego rodzaju gazy, substancje toksyczne i pyły o stosunkowo dużych cząsteczkach możliwych do wyłapania przez specjalistyczne filtry do masek. Maski tego typu pobierają powietrze z otoczenia, przepuszczając je następnie przez sieć wyspecjalizowanych i przygotowanych na różnego rodzaju gazy i cząsteczki filtrów, które są w stanie zagwarantować, że trafiające do płuc człowieka powietrze będzie od nich wolne i bezpieczne dla zdrowia. Dobre maski filtracyjne stosowane między innymi przez straż pożarną i podawane niejednokrotnie osobom poszkodowanym w wypadkach, zanim straż będzie mogła wyciągnąć je z niebezpiecznego miejsca posiadają specjalne otwory umożliwiające patrzenie oraz specjalne zawory wdechowe i wydechowe. Maski te mogą, a nawet powinny posiadać też specjalistyczną membranę umożliwiającą komunikowanie się z otoczeniem.

Maski izolacyjne

W przeciwieństwie do masek filtracyjnych, maski przeciwgazowe izolacyjne całkowicie odcinają kontakt osoby noszącej maskę z powietrzem na zewnątrz, zabezpieczając ją przed ryzykiem wdychania skażonego powietrza. Do oddychania w tego typu maskach pełnotwarzowych wykorzystuje się połączoną z maską butlę tlenową, z której za pomocą specjalnego elastycznego przewodu dostarcza się powietrze do maski i dróg oddechowych osoby noszącej maskę. Maski izolacyjne nie posiadają żadnych zaworów dopuszczających do środka powietrze z zewnątrz, a jedynie część twarzową zabezpieczającą oczy i twarz ratownika oraz worek oddechowy zaopatrzony w zawór usuwający nadmiar tlenu z wdychanego z butli powietrza. Działanie maski izolacyjnej polega na przetwarzaniu wydychanego dwutlenku węgla w parę wodną i tlen, które są gromadzone we wspomnianym już worku oddechowym. Każde nabranie wdechu powoduje przepływ zużytego już powietrza przez pochłaniacz regeneracyjny, który pozwala odzyskać tlen i tym samym zwiększyć czas użytkowania maski do maksimum. Aby było to możliwe, w pochłaniaczu zamknięte są umożliwiające taką reakcję substancje chemiczne, co w praktyce oznacza, że pochłaniacz taki ma określony czas pracy i należy go wymienić po każdym użyciu maski.
maska pełnotwarzowa chroniąca przed szkodliwymi substancjami

Właściwości i zastosowanie masek przeciwgazowych

Maski przeciwgazowe to niezbędny element wyposażenia straży pożarnej oraz wszelkich zakładów pracy, w których kontakt z zanieczyszczonym i nienadającym się do bezpiecznego oddychania powietrzem jest częsty lub nieustanny. Maski takie są niezastąpione w różnego rodzaju akcjach ratunkowych, kiedy to straż pożarna musi wydostać z zadymionego budynku osoby poszkodowane i umożliwić im swobodne oddychanie zanim uda się oddalić ich w bezpieczne miejsce. Aby maska była jednak w pełni sprawna i gwarantowała bezpieczeństwo oddychania należy nie tylko dopasować ją do sytuacji (w przypadku bardzo zanieczyszczonego powietrza maska filtracyjna może nie poradzić sobie z całkowitym oczyszczeniem powietrza), ale też do konkretnej osoby. Każda maska posiada swój rozmiar i powinna być idealnie dopasowana do twarzy noszącej ją osoby. A jej sprawność powinna zostać skontrolowana po każdym użyciu. Warto pamiętać też o regularnej konserwacji i wymianie najważniejszych elementów maski, a więc zarówno filtrów (w przypadku masek filtracyjnych), jak i pochłaniacza regeneracyjnego (dla masek izolacyjnych).

W naszym sklepie znajdą Państwo zarówno maski do użytku przemysłowego, gwarantujące pełną wygodę pracy i optymalny poziom bezpieczeństwa przy małym, średnim i wysokim zanieczyszczeniu powietrza, jak i specjalistyczne maski strażackie gwarantujące pełne zabezpieczenie dróg oddechowych niezależnie od panujących warunków otoczenia.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane