Gdzie stosuje się odzież ostrzegawczą?

Gdzie stosuje się odzież ostrzegawczą?

Odzież ostrzegawcza w intensywnych, neonowych kolorach i z elementami odblaskowymi gwarantującymi widoczność pracownika z daleka to domena nie tylko pracowników służb porządkowych i drogowych, ale też sektora produkcyjnego, przemysłowego, logistycznego i wielu innych branż wymagających dobrej widoczności pracowników. Odzież ostrzegawcza to jednak nie tylko cienkie kamizelki z odblaskowych materiałów, ale często wytrzymała odzież robocza przystosowana do zastosowania w ciężkich warunkach pracy. Gdzie stosuje się ją najczęściej i po jaką odzież roboczą warto sięgać?

Najważniejsze właściwości odzieży ostrzegawczej

Odzież ostrzegawcza przeznaczona jest do stosowania wszędzie tam, gdzie obecność pracownika musi być wizualnie sygnalizowana zarówno w dzień, jak i w nocy, przy oświetleniu sztucznym i naturalnym, przy dobrej pogodzie i wysokim zamgleniu. O specyficznych wymaganiach dla właściwości ochronnych odzieży ostrzegawczej informuje norma PN-EN 471:2005, „Odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności do użytku profesjonalnego - Metody badania i wymagania”, zgodnie z którą wszystkie kamizelki i ubrania ostrzegawcze powinny składać się z materiału tła o powierzchni co najmniej 0,5 m2 oraz materiału odblaskowego o powierzchni co najmniej 0,13 m2. Co ważne, materiał tła powinien być rozmieszczony równomiernie na powierzchni odzieży – zarówno z przodu jak i z tyłu wielkość powierzchni powinna być w przybliżeniu równa (z tolerancją ±10%).

Wiele przykładów specjalistycznej odzieży ostrzegawczej stosowanej w wymagających warunkach roboczych jest przystosowana do zapewnienia odpowiedniej ochrony ciała przed uszkodzeniami lub wykonywana z materiałów łączonych gwarantujących pełną funkcjonalność odzieży. W ich przypadku element odzieży nie zawsze pokryty jest w całości materiałem w kolorze ostrzegawczym i to właśnie tu najwyraźniej widać zastosowanie precyzyjnych wymiarów normy. Warto zauważyć też, że taśmy z materiału odblaskowego powinny zgodnie z normą poziomo opasywać tors, rękawy i nogawki spodni i nie powinny być węższe niż 50 mm – na odzieży ostrzegawczej nie stosuje się odblaskowych pasów pionowych.
kurtka ostrzegawcza z odblaskami

Kamizelki ostrzegawcze – podstawowa gwarancja widoczności w środowisku pracy

Zdecydowanie najbardziej tradycyjnym elementem odzieży ostrzegawczej stosowanym w niemalże każdej branży i sektorze przemysłu są klasyczne kamizelki ostrzegawcze w kolorze żółtym lub pomarańczowym, opatrzone dodatkowymi elementami odblaskowymi gwarantującymi widoczność pracownika z większych odległości i w trudnych warunkach pogodowych. Kamizelki ostrzegawcze mogą występować w lekkiego poliestrowego korpusu w jaskrawym kolorze, idealnego dla kierowców, pracowników linii produkcyjnych i montażowych czy pracowników porządkowych. Kamizelki tego typu są lekkie i proste w budowie, choć u producentów takich jak Vizwell można spotkać je także w bardziej rozbudowanej wersji zapinanej na zamek błyskawiczny i opatrzonej licznymi praktycznymi kieszeniami przydatnymi w pracy monterów czy w branży budowlanej. Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy z kamizelek korzystają na co dzień zarówno latem jak i zimą są dodatkowo ocieplane kamizelki ostrzegawcze, które nałożone na polar lub bluzę zapewniają dobrą izolację cieplną przy pracy w niższych temperaturach.

Gdzie stosuje się odzież ostrzegawczą – przegląd najpopularniejszych zastosowań

Odzież ostrzegawcza może być z powodzeniem stosowana na co dzień (warto mieć ją w samochodzie, by pozostać widocznym podczas nieoczekiwanej awarii auta na drodze czy też podczas jazdy na rowerze, by bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym), jednak jej głównym przeznaczeniem są zdecydowanie osoby pracujące w warunkach niebezpiecznych, wymagających stosowania elementów gwarantujących dobrą widoczność pracowników. Oprócz wymienionych wcześniej kamizelek ogromną popularnością cieszą się pełne przeciwdeszczowe kombinezony ostrzegawcze, które wykorzystywane są przez pracowników branży budowlanej, na lotniskach i w portach, a także przez ratowników, strażaków czy pracowników służb porządkowych i drogowych przebywających na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych.
kurtka ostrzegawcza ocieplana

Komplety odzieży ostrzegawczej można komponować także samodzielnie, z wielu dostępnych w ofercie marki Vizwell koszulek, kurtek, bluz i par spodni, a nawet akcesoriów takich jak czapki czy szelki ostrzegawcze wykonanych z odpowiednio dopasowanych materiałów w rażących, jaskrawych kolorach. Warto zauważyć, że dzięki producentom takim jak Vizwell stawiającym na łączenie odzieży ostrzegawczej z pełnoprawną odzieżą roboczą udaje się dziś ograniczyć ilość warstw ubrań noszonych przez pracowników w wymagających sektorach przemysłu czy branży budowlanej bez ryzyka zmniejszania ich bezpieczeństwa podczas pracy.

Doskonała widoczność w połączeniu z ochroną przed przecięciami, zabrudzeniami czy przemoczeniem oraz pełen komfort noszenia i zachowanie jak największej swobody ruchów pracownika są dziś na rynku BHP coraz bardziej doceniane w każdym sektorze przemysłu. Lotnictwo, logistyka, branża budowlana, linie produkcyjne, ciężki przemysł maszynowy, prace drogowe, ratownictwo wodne, straż pożarna – dobrej jakości odzież ostrzegawcza znajduje zastosowanie właściwie wszędzie.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane