Bezpieczna pracy przy wycince drzew - co należy wiedzieć?

Bezpieczna pracy przy wycince drzew - co należy wiedzieć?

Praca przy wycince i pielęgnacji drzew to jedno z najbardziej niebezpiecznych zadań, dla którego zasady BHP obejmują nie jedną, a aż cztery główne kategorie ryzyka. Opracowując regulamin zakładowy dedykowany do wszystkich pracowników przebywających w obszarze wycinki należy wziąć pod uwagę nie tylko ryzyko upadku z wysokości, ale też uderzenia przez spadającą gałąź, przecięcia przy korzystaniu z pił ręcznych i automatycznych oraz zagrożenia ze strony ruchu oraz dla ruchu odbywającego się w okolicy miejsca wycinki. Jak zadbać o poszczególne obszary pracy przy wycince, by zapewnić pracownikom i osobom postronnym najwyższy poziom bezpieczeństwa?

Zagrożenie w postaci spadających gałęzi – jak zabezpieczyć miejsce wycinki drzew?

Wycinka drzew wiąże się z nieuchronnym ryzykiem spadających gałęzi, które będą stanowiły zagrożenie zarówno dla pracowników przebywających na ziemi, jak i tych na wysokości. Nawet małych rozmiarów patyki mogą spowodować poważne urazy nabierając prędkości podczas spadania lub też uderzając w pracowników pod niekorzystnym kątem. Z tego też powodu wokół każdej strefy wycinki należy wyznaczyć specjalną strefę zagrożenia, po której nie należy poruszać się w momencie ryzyka wystąpienia spadających gałęzi. Jej zasięg powinien wynosić od dwóch do trzech długości najdłuższej ścinanej gałęzi i być oznaczony słupkami, barierkami lub taśmą wyraźnie odgradzającą dostęp do strefy zagrożenia.

Pracownicy powinni być wyposażeni także w kaski ochronne zabezpieczające głowę przed spadającymi gałęziami, lub w przypadku mniejszych drzew w specjalnie wzmocnione czapki, które zadziałają jako dodatkowa warstwa izolacyjna.
czapka z daszkiem ochronna

Zabezpieczenie przed upadkami – zasady bezpiecznej pracy na wysokości

Upadki są powodem największej ilości śmiertelnych wypadków, a ich najczęstszą przyczyną jest niezmiennie brak odpowiedniego zabezpieczenia pracowników na wysokości. Zarówno właściwie przygotowane rusztowania i drabiny, jak i wszelkiego rodzaju drzewołazy, szelki bezpieczeństwa, linki amortyzacyjne i zestawy chroniące przed upadkiem są niezbędnym wyposażeniem miejsca wycinki drzew, bo tylko tak można upewnić się że ryzyko upadku będzie w najgorszej sytuacji minimalne.

Drzewołazy to specjalistyczny sprzęt ułatwiający bezpieczne wspinanie się po drzewach bez konieczności stosowania drabin i rusztowań. Ich zastosowanie pozwala znacząco zwiększyć bezpieczeństwo pracowników operujących przy wycince drzew bez nadmiernego ograniczania zakresu ich ruchów czy stwarzania dodatkowego zagrożenia upadku z wysokości.
drzewołazy

Przy pracy na większą skalę i z drzewami o znacznej wysokości warto postawić na zabezpieczenia w formie kompletnych zestawów bezpieczeństwa łączących w sobie wytrzymałe szelki, linę i karabińczyki ułatwiające poruszanie się po wysokości. W przypadku wyboru szelek do pracy na wysokości warto zawsze upewnić się, że długość liny jest odpowiednia do wysokości, na której będą prowadzone prace, a sama lina i szelki są wykonane z materiałów, które nie ulegną przetarciu podczas kontaktu z szorstką korą drzewa.

Wszystkie elementy wyposażenia pracownika na wysokości powinny być regularnie kontrolowane na wypadek jakichkolwiek uszkodzeń i wymieniane w razie konieczności. Dodatkowo pracownicy pracujący na drabinach powinni być zawsze asekurowani przez innego pracownika lub zawieszoną bezpiecznie linę, która nawet w sytuacji pośliźnięcia na drabinie uchroni pracownika przed spadkiem z dużej wysokości.

Bezpieczeństwo przy wycince drzew a zasady użytkowania pił mechanicznych

Praca przy wycince drzew to nie tylko ryzyko upadku z wysokości, ale też duże zagrożenie związane z użytkowaniem w trakcie zawieszenia różnego rodzaju ostrych narzędzi pozwalających na przycinanie gałęzi. Zarówno piły mechaniczne, jak i ręczne są tu sporym zagrożeniem i podczas ich użytkowania konieczne będzie zastosowanie wysokiej jakości rękawic antyprzecięciowych oraz gogli ochronnych zabezpieczających oczy pracownika przed odpryskami gałęzi (w przypadku prac o większej intensywności stosuje się także pełne kaski typu „leśnik” z maską zabezpieczającą całą twarz).

Widoczność pracownika przy wycince drzew a bezpieczeństwo pracy

Ostatnią już kategorią zagrożeń występujących podczas pracy przy wycince drzew są wszelkiego rodzaju zagrożenia związane z ruchem pojazdów zbierających ścięte gałęzie oraz ruchem ulicznym w okolicy, w której trwa wycinka drzew. Przy każdym, nawet najmniejszym zasięgu prac wycinkowych konieczne będzie więc dokładne wyznaczenie strefy wyłączonej z ruchu pojazdów oraz wyposażenie pracowników w odzież odblaskową, dzięki której będą widoczni zarówno przebywając na ziemi, jak i poruszając się pomiędzy gałęziami drzewa.
zestaw bezpieczeństwa do pracy na wysokości

Bezpieczna praca przy wycince drzew jest jak najbardziej możliwa, jednak osoby zajmujące się organizacją tego typu miejsc pracy powinny zawsze dokładnie zapoznać swoich pracowników z obowiązującymi przepisami BHP i sposobami zabezpieczania się przed wypadkami. Obowiązkowa odzież ochronna i ostrzegawcza oraz akcesoria takie jak kaski, gogle czy rękawice ochronne są tu istotne zarówno dla pracowników poruszających się po drzewie, jak i tych asystujących przy wycince na dole. W sklepie BHP Gabi oferujemy pełen asortyment akcesoriów i odzieży najlepszych marek gwarantujący bezpieczną pracę w każdych warunkach.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane