Maski antysmogowe i przeciwpyłowe - jak wybrać maskę dla siebie?

Maski antysmogowe i przeciwpyłowe - jak wybrać maskę dla siebie?

Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do obniżenia Twojego komfortu pracy? Chcesz chronić swoje płuca przed negatywnym wpływem smogu i spalin? Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, ochrona dróg oddechowych powinna być Twoim priorytetem. Tu z pomocą przychodzą specjalistyczne maski antysmogowe i przeciwpyłowe. Dla osiągnięcia maksimum ochrony warto jednak pamiętać o ich odpowiednim doborze. Jaką w takim razie maskę wybrać dla siebie?

Maski antysmogowe, czyli jak chronić swoje drogi oddechowe

Nasze płuca są codziennie wystawiane na działanie szkodliwych czynników z zewnątrz. Spaliny, smog, kurz i pyły zawieszone - to tylko niektóre z wielu unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń szkodliwych dla naszego zdrowia. 

Maski antysmogowe i przeciwpyłowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony osobistej w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Na rynku dostępne są setki modeli różniących się specyfikacją czy rodzajem materiałów, z których zostały wykonane, a co za tym idzie także poziomem gwarantowanej ochrony. Dlatego tak ważny jest ich świadomy wybór. 

Rodzaje masek przeciwpyłowych

Maski przeciwpyłowe zapewniają ochronę układu oddechowego zarówno podczas pracy w niebezpiecznych dla zdrowia warunkach, jak i na co dzień. Dokonując wyboru maski, z tyłu głowy zawsze powinniśmy mieć jej przeznaczenie. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą wielkością, kształtem i rodzajem filtrów w zależności od zadania, jakie mają spełniać. Dlatego niezwykle istotny jest odpowiedni dobór ich specyfikacji. Maski przeciwpyłowe, pod kątem skuteczności w zatrzymywaniu pyłów o średnicy poniżej 0,5 mikrometra, dzielimy na 3 klasy:

  • klasa P1 - zatrzymuje jedynie 80% szkodliwych pyłów oraz może przepuszczać niektóre cząsteczki pyłów zawieszonych PM2,5
  • klasa P2 - zapewnia ochronę na poziomie 95% oraz praktycznie całkowicie zatrzymuje pyły PM2,5
  • klasa P3 - jest to rozwiązanie dające obecnie najpełniejszą ochronę, bo na poziomie 99,5%

Biorąc pod uwagę, że maski klasy P3 są najskuteczniejsze, można by było stwierdzić, że wybór jest oczywisty. Należy jednak pamiętać o tym, że zakup modelu o większej skuteczności filtracji, to tym samym większe opory w swobodnym oddychaniu. Dlatego tak istotne jest dobranie maski przeciwpyłowej do faktycznego poziomu zanieczyszczenia, z jakim mamy do czynienia.

Maski przeciwpyłowe bhp w zakładach pracy

Maski przeciwpyłowe bhp to niezbędny element wyposażenia każdego pracownika narażonego na pracę w niebezpiecznych i potencjalnie szkodliwych dla zdrowia warunkach. Sprawdzą się one przede wszystkim w zakładach pracy o podwyższonym natężeniu kurzu i pyłów, takich jak stolarnie, lakiernie samochodowe czy oczyszczalnie ścieków. Maski przeciwpyłowe przydadzą się również podczas wszelkiego rodzaju pracach remontowych i budowlanych o wysokim poziomie zapylenia. 

Maski na smog - propozycje od BHP-Gabi

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, Polska niezmiennie od kilku lat pozostaje liderem wśród krajów europejskich o najgorszym zanieczyszczeniu powietrza. Jego j

akość pogarsza się szczególnie mocno wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy dopuszczalne normy przekraczane są nawet kilkusetkrotnie. Z uwagi na to coraz więcej osób świadomie decyduje się na zaopatrzenie się w maski na smog. Jaką ochronę nam zapewniają? Maski antysmogowe muszą przede wszystkim skutecznie filtrować pyły PM10, PM2,5 oraz pyły submikronowe. Ponadto powinny posiadać również specjalne wkłady z węglem aktywnym, które pochłaniają toksyczne związki dwutlenku siarki i azotu wydzielające się ze spalin samochodowych. Wszystkie te warunki spełniają maski na smog dostępne w asortymencie sklepu BHP-Gabi.pl. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze maski antysmogowej?

Nawet najlepsza maska nie zapewni nam maksimum ochrony, jeśli będzie niewłaściwie dobrana. Tu pierwszorzędną rolę odgrywają przede wszystkim jej dopasowanie do twarzy, dobór prawidłowych filtrów oraz posiadanie przez nie odpowiednich certyfikatów. Na jakie kwestie należy jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?

Rozmiar i dopasowanie

Odpowiednie dopasowanie do twarzy jest kluczowym elementem przy doborze właściwego modelu. Maski antysmogowe musządobrze przylegać do twarzy, nie pozwalając na dopływ nieprzefiltrowanego powietrza do naszych płuc. Dobra maska powinna charakteryzować się również odpowiednią konstrukcją ułatwiającą swobodne oddychanie. Takim rozwiązaniem jest półmaska antysmogowa neoprenowa z węglem aktywnym Neo F City Mask dostępna w sklepie BHP-Gabi.pl. Maska wyposażona jest w dwa zawory wydechowe, dzięki którym wydychanie powietrza jest znacznie ułatwione, a noszenie sprzętu bardziej komfortowe. To świetne rozwiązanie dla osób aktywnych poszukujących idealnej maski antysmogowej do biegania. 

Filtry do masek

Filtry węglowe, HEPA, N99, a może FFP3? Wybór rozwiązań dostępnych obecnie na rynku jest przeogromny. Jak wybrać więc filtr dla siebie? Jeśli zależy nam na najpełniejszej ochronie dobrym wyborem będą maski antysmogowe z filtrem FFP3 zatrzymujące do 99% zanieczyszczeń. Decydując się na taki zakup, warto sprawdzić, czy maska jest dodatkowo wyposażona w warstwę włókniny pochłaniającej związki toksyczne dla organizmu. Przykładem takich modeli są półmaski ochronne FFP3W Deltaplus

Certyfikaty

Maski antysmogowe dostępne w internecie oznaczane są często certyfikatami, zarówno tymi oficjalnymi, jak i nieoficjalnym, nadanymi przez samych producentów. Aby mieć pewność co do skuteczności kupowanej przez nas maski, warto szukać produktów oznaczonych stosownym Certyfikatem Badań EU. Sklep BHP-Gabi posiada w swoim asortymencie wyłącznie maski największych europejskich producentów, takich jak: Delta Plus, 3M i Filter Service, gwarantując najwyższą jakość oferowanych produktów. 

Smog to problem, który staje się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ochronę swoich dróg oddechowych i sięga po maski antysmogowe i przeciwpyłowe. Ty również zadbaj o swoje zdrowie. Już dziś wybierz maskę dostosowaną do Twoich potrzeb. 


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane