Wiedza o różnorodnych produktach zabezpieczających zdrowie i życie pracowników. Dowiesz się tutaj o różnych typach rękawiczek jednorazowych, ich zastosowaniach i znaczeniu kolorów. Poznasz również sprzęt do ochrony dróg oddechowych, w tym maski antysmogowe i przeciwpyłowe. Artykuły w tej kategorii poruszają tematykę odpowiedniego doboru środków ochrony osobistej w różnych sytuacjach pracy, od ochrony oczu, przez kamizelki odblaskowe, aż po specjalistyczny sprzęt dla strażaków i pracowników w środowiskach skażonych. Znajdziesz tu także porady na temat ochrony słuchu w głośnych środowiskach pracy oraz wyboru gogli spawalniczych.
W środowisku pracy obecność czynników chemicznych może stanowić ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa. Niezbędne jest odpowiednie zarządzanie tymi zagrożeniami, od klasyfikacji substancji, przez bezpieczne magazynowanie, po szkolenie pracowników i stosowanie środków ochrony osobistej. W tym artykule skupimy się na praktykach BHP dotyczących czynników chemicznych, przedstawiając niezbędne kroki w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Sprawdź!
Nitrylowe, lateksowe, a może winylowe? Czarne, białe czy różowe? Jakie rękawiczki ochronne wybrać? Prezentujemy krótki poradnik, w którym poznasz nie tylko najpopularniejsze rodzaje rękawiczek, ale też dowiesz się, czy kolor ma znaczenie oraz jak rozpoznać, które z nich chronią przed chemikaliami, a które przed wysoką temperaturą? Wszystkie informacje znajdują się poniżej! Sprawdź!
Maski w pracy, wyposażone w filtry i pochłaniacze, są niezbędne, by ochronić drogi oddechowe i płuca. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, w którym podpowiadamy, kiedy należy chronić drogi oddechowe w miejscu pracy oraz w jaki sposób dzielimy sprzęt ochrony dróg oddechowych. Wyjaśniamy ponadto najważniejsze skróty i sprawdzamy, jak dobrać filtr i pochłaniacz. Zachęcamy do lektury!
Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do obniżenia Twojego komfortu pracy? Chcesz chronić swoje płuca przed negatywnym wpływem smogu i spalin? Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, ochrona dróg oddechowych powinna być Twoim priorytetem. Tu z pomocą przychodzą specjalistyczne maski antysmogowe i przeciwpyłowe. Dla osiągnięcia maksimum ochrony warto jednak pamiętać o ich odpowiednim doborze. Jaką w takim razie maskę wybrać dla siebie?
Bezpieczeństwo wykonywania wszelkich czynności pracowniczych jest zależne od stosowania kluczowych przepisów i zasad, które zostały nałożone przez pracodawcę oraz obowiązujące prawo. Dotyczyć mogą one na przykład środków ochrony indywidualnej, które powinny być stosowane przez każdego pracownika.
Jako jedna z najwrażliwszych części ludzkiego ciała, oczy pracowników przemysłu są narażone każdego dnia na wysokie ryzyko uszkodzeń i podrażnienia. Nie bez powodu jednym z podstawowych elementów odzieży ochronnej w naprawdę wielu środowiskach pracy są okulary ochronne, które mają za zadanie zabezpieczać oczy przed działaniem szkodliwych czynników, a jednocześnie zapewniać odpowiedni komfort widzenia. Ze względu na różnorodność zagrożeń występujących w miejscach pracy nie da się jednak stworzyć jednych, uniwersalnych okularów ochronnych odpornych, dlatego też producenci dzielą oferowane produkty zarówno pod kątem różnic konstrukcyjnych, jak i odporności na poszczególne czynniki. Jakie rodzaje okularów ochronnych można spotkać w sklepach BHP?
Kamizelki odblaskowe i ostrzegawcze są niezbędnym wyposażeniem nie tylko pracowników służb drogowych, ale też wielu zawodów w których zadbanie o dobrą widoczność pracownika jest szansą na zagwarantowanie mu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Wykonane z materiałów o barwie fluorescencyjnej kamizelki, kombinezony i kurtki to często jedyny sposób na ograniczenie ryzyka wypadków w miejscach, w których ruch pieszych łączy się z ruchem pojazdów, a więc także w magazynach, na placach budowy czy w dużych zakładach przemysłowych. Gdzie niezbędne są odblaskowe kamizelki ostrzegawcze i kto według prawa musi stosować je obowiązkowo?
Zakup odzieży ochronnej i niezbędnych akcesoriów BHP jest współcześnie dość trudnym wyborem, głównie ze względu na różnorodność jaką oferują producenci. W sklepie BHP Gabi posiadamy wiele wysokiej jakości środków ochrony osobistej obowiązkowych podczas pracy w różnorodnych środowiskach i choć często jesteśmy pytani o pomoc w wyborze lepszych, podjęcie takiej decyzji często opiera się na cenie czy tym, co polecają inni. To dlatego też stworzyliśmy na naszej stronie głównej zakładkę z Bestsellerami miesiąca, dzięki której każdy ma szansę sprawdzić które akcesoria zyskują wśród naszych klientów największe zainteresowanie. Oto top 5 bestsellerów w Gabi centrum BHP na czerwiec 2019.
Kaski ochronne to na placu budowy obowiązkowy element wyposażenia i odzieży nie tylko każdego pracownika, ale i kierowników, inspektorów, inżynierów, pracowników BHP, geodetów, architektów, a także wszystkich gości i praktykantów przebywających w obrębie prowadzonych prac. Ich stosowanie jest jednym z głównych elementów ochrony przed urazami głowy, ale to nie jedyna rola, jaką kaski odgrywają na placu budowy. Ze względu na konieczność ich stosowania przez właściwie każdego, kto znajdzie się na terenie budowy, kolorystyczne dopasowanie kasków do poszczególnych ról i stanowisk to jedyna szansa na skuteczne i szybkie rozróżnienie pracowników fizycznych od gości, kierowników czy elektryków. Jakie znaczenie mają poszczególne kolory kasków budowlanych?
Praca w środowisku skażonym, w ramach której pracownicy są narażeni na kontakt ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi jest z punktu widzenia BHP dużym zagrożeniem, które trzeba odpowiednio nadzorować i kontrolować. W przypadku czynników biologicznych sprawę utrudnia oczywiście charakter samego zagrożenia – o ile czynniki takie jak hałas, zapylenie, czy zagrożenia mechaniczne widać i słychać, w przypadku czynników biologicznych konieczne są specjalistyczne i bardzo regularne badania środowiska pracy. Jak należy zabezpieczać pracowników w ramach pracy w środowisku skażonym i jakie wyposażenie BHP jest w tego typu zakładach niezbędne?
Istnieje wiele środowisk pracy, w których pracownicy są narażeni na kontakt ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza i związanym z nią skraplaniem się wody stanowiącym zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy. Optymalne warunki wilgotności powietrza, zależne w dużym stopniu od temperatury otoczenia są regulowane przez odpowiednie normy i przepisy BHP odnośnie mikroklimatów, jednak nawet przy redukcji poziomu wilgotności powietrza zdarzają się miejsca, w których niezbędna będzie specjalna odzież ochronna. Jak zabezpieczyć pracę w wilgotnym otoczeniu i jakich produktów ochronnych potrzebujemy?
Praca strażaka to właściwie ciągły kontakt z wysokim zagrożeniem dla zdrowia i życia, w tym niemal zawsze ryzykiem od którego nie można uciec. Ze względu na bardzo specyficzny charakter pracy strażaków, którzy każdego dnia ratują życia innych ludzi, konieczność zapewnienia im wyjątkowo skutecznej ochrony przed różnego rodzaju czynnikami jest kluczowa. W jakie środki ochrony osobistej powinien być wyposażony każdy strażak?
Maski przeciwgazowe to niezbędny element zabezpieczający górne drogi oddechowe przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami i szkodliwymi substancjami lotnymi, zarówno w pracy osób narażonych na wdychanie pyłów i innych zanieczyszczeń, jak i pracy straży pożarnej. Ci ostatni są szczególną grupą, dla której maski przeciwgazowe stanowią jeden z podstawowych środków ochrony indywidualnej i zabezpieczenie na niemalże każdym etapie pracy. Jakie typy masek przeciwgazowych można wyróżnić i jakie są ich poszczególne właściwości?
Zastosowanie dla elektryczności jest we współczesnym świecie tak szerokie, że właściwie każdy pracownik dowolnej branży i na dowolnym stanowisku ma szansę na mniej lub bardziej bezpośrednią styczność z urządzeniamipod prądem”. Większość z nich jest oczywiście odpowiednio zabezpieczona, zmniejszając ryzyko porażenia prądem do minimum, czego najlepszym przykładem są wszelkiego rodzaju stanowiska pracy wykorzystujące podłączone do prądu komputery czy kasy fiskalne. Jest jednak określona grupa zawodów, w której kontakt pracownika z prądem elektrycznym jest znacznie bardziej bezpośredni, a ryzyko porażenia niezwykle wysokie. Jak uchronić pracowników od porażenia prądem?
Ochrona przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi to kwestia, o której należy pamiętać nie tylko w ciężkim przemyśle chemicznym, farmaceutycznym czy lakierniczym, ale też w branży spożywczej, pracy w laboratorium, przy pracach z azbestem, pracach rolniczych wymagających zastosowania chemikaliów, a nawet w warunkach domowych, gdy kontakt z różnego rodzaju substancjami i detergentami stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka. Dobór odpowiedniej odzieży chroniącej przed czynnikami chemicznymi, czyli tzw. odzieży chemochronnej, chemoodpornej czy przeciwchemicznej jest kluczem do zagwarantowania bezpieczeństwa pracowników narażonych na ciągły kontakt z substancjami występującymi w formie gazów, par, cieczy, pyłów i ciał stałych. Jakie wymagania powinna spełniać tego typu odzież i w jaki sposób zapewnia ochronę ciała przed działaniem chemikaliów?
Szelki asekuracyjne i szelki bezpieczeństwa stanowią podstawę wyposażenia wspinaczy i pracowników wysokościowych. Zaliczane do grupy środków ochrony osobistej gwarantują znacznie wyższy poziom ochrony przed upadkiem z wysokości niż standardowe środki ochrony zbiorowej, a więc barierki i siatki zabezpieczające. Noszone przez pracowników budowlanych, techników pracujących na słupach i kominach, czy osoby pracujące na wysokości ponad 1 metra od stabilnego podłoża szelki gwarantują zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości, rozkładając siły oddziałujące na ciało człowieka w czasie spadania w taki sposób, by sam proces spadania nie wywołał w ciele większych uszkodzeń. Oferta szelek bezpieczeństwa jest jednak stosunkowo rozbudowana, a wybór odpowiednich do danej profesji i konkretnego zadania nie ogranicza się do wyboru na podstawie ceny czy marki. Jak zatem wybrać najlepsze szelki bezpieczeństwa i czym kierować się podczas ich zakupu?
Praca na wysokościach to zajęcie dość niezwykle niebezpieczne nawet dla najbardziej doświadczonych pracowników. Konieczność wykonywania często mocno fizycznych robót znajdując się jednocześnie kilka, a nawet kilkanaście metrów nad ziemią oznacza potrzebę zachowania skrajnej ostrożności. Bezpieczeństwo pracowników wysokościowych zależy przede wszystkim od nich samych, jednak z odpowiednim sprzętem i zabezpieczeniami ryzyko ich upadku może być znacząco zmniejszone. Przepisy BHP precyzyjnie określają rodzaj zabezpieczeń koniecznych do zastosowania w danej branży i przy określonym rodzaju wykonywanych prac. Jakie akcesoria chronią pracowników wysokościowych przed upadkiem?
Ochrona oczu, uszu, układu oddechowego i twarzy podczas spawania – niezbędny sprzęt Podczas prac spawalniczych wykonywanych w halach czy magazynach istnieje duże zagrożenie utraty zdrowia w postaci uszkodzenia wzroku wskutek dostania się do oka opiłków, oparzeń twarzy, układu oddechowego bądź pogorszenia słuchu. Dlatego dla spawaczy przeznaczona jest specjalna odzież ochronna, a także maski czy okulary. Wybór w naszym sklepie jest dość duży, dlatego przybliżymy naszym klientom dostępną ofertę.
Praca w głośnym środowisku to dla wielu gałęzi przemysłu standard, z którym pracownicy muszą mierzyć się na co dzień. Duże natężenie dźwięku jest oczywiście na dłuższą metę szkodliwe i powinno być za wszelką cenę unikane. W warunkach roboczych konieczne może okazać się wtedy stosowanie nauszników przeciwhałasowych lub stoperów, które zgodnie z określonymi zasadami BHP gwarantują komfort słuchowy i pozwalają ocalić bębenki przed nadmiernym natężeniem hałasu.
Twarz i głowa wymagają podczas pracy szczególnego stopnia ochrony, szczególnie gdy w grę wchodzą wszelkiego rodzaju odpryski, pyły czy intensywne i niebezpieczne dla oka światło. Spawalnictwo to zdecydowanie jedno z niebezpieczniejszych pod tym względem środowisk pracy, w którym gogle powinny chronić nie tylko przed urazami mechanicznymi, ale i promieniowaniem i odpryskami wydobywającymi się ze spawanych metali. Obecnie na rynku akcesoriów BHP pojawia się wiele różnego rodzaju akcesoriów do ochrony twarzy i oczu, charakteryzujących się większą bądź mniejszą odpornością na konkretne czynniki. Jak wybrać odpowiednie gogle spawalnicze?