Jak wybrać gogle spawalnicze?

Jak wybrać gogle spawalnicze?

Twarz i głowa wymagają podczas pracy szczególnego stopnia ochrony, szczególnie gdy w grę wchodzą wszelkiego rodzaju odpryski, pyły czy intensywne i niebezpieczne dla oka światło. Spawalnictwo to zdecydowanie jedno z niebezpieczniejszych pod tym względem środowisk pracy, w którym gogle powinny chronić nie tylko przed urazami mechanicznymi, ale i promieniowaniem i odpryskami wydobywającymi się ze spawanych metali. Obecnie na rynku akcesoriów BHP pojawia się wiele różnego rodzaju akcesoriów do ochrony twarzy i oczu, charakteryzujących się większą bądź mniejszą odpornością na konkretne czynniki. Jak wybrać odpowiednie gogle spawalnicze?

Gogle spawalnicze, okulary ochronne, a może przyłbica?

Wybierając osłonę oczu odpowiednią dla spawacza warto wiedzieć wpierw czym różnią się między sobą dostępne na rynku warianty akcesoriów ochronnych. Mamy tu więc okulary ochronne, dostępne zarówno z osłoną boczną jak i bez niej. Szkła mogą być tu wyposażone w filtry ochronne lub nie, choć oczywiście w przypadku spawania będą one konieczne do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Gogle to bardziej zabudowana wersja okularów, obejmująca ściślej twarz i zabezpieczająca także przed dostaniem się do oczu różnego rodzaju pyłów.

przyłbica spawalnicza

Przyłbice spawalnicze to najbardziej zabudowana wersja ochrony twarzy, wyglądem przypominająca hełm rycerski. Ich zadaniem jest ochrona całej twarzy. W skrócie można określić więc, że okulary chronią wyłącznie oczy z przodu i ewentualnie z boku, podczas gdy w goglach ochrona ta obejmuje już całe oczodoły. Osłony twarzy i przyłbice chronią całą twarz z przodu i boków, a często także z góry, gwarantując najwyższy pozom ochrony.

Jednym z głównych parametrów branych pod uwagę podczas ustalania kategorii ochrony oczu jest siła, z jaką odprysk może uderzyć – pod jej kątem bada się wszystkie osłony oczu dostępne dziś na rynku. Najwyższą klasę ochrony posiadają całkowite osłony twarzy, w tym także przyłbice spawalnicze, zdolne ochronić ciało przed uderzeniem o prędkości do 190 m/s, podczas gdy najniższą stanowią okulary, odporne na energię wynoszącą maksymalnie 45 m/s.

Warto zauważyć jednak, że precyzyjne określenie prędkości odprysków jest wręcz niemożliwe, dlatego też najczęściej kieruje się zasadą wyboru adekwatnie do rodzaju wykonywanej pracy. Oprócz ochrony wzroku ważne są również inne aspekty ochrony podczas spawania, o których przeczytasz w tym wpisie: https://www.bhp-gabi.pl/a23,ochrona-spawacza-niezbedny-sprzet.html.

Czym powinny charakteryzować się okulary spawalnicze?

Spawanie to bardzo szczególna forma oddziaływania na tworzywa, generująca szkodliwe dla oczu promieniowanie optyczne, odpryski metalu oraz dymy spawalnicze. Z tego też powodu konieczność specjalistycznej ochrony oczu lub w niektórych przypadkach całej twarzy jest bezwzględnym wymogiem BHP. Okulary spawalnicze, gogle i przyłbice spawalnicze nie mogą być jednak wybrane przypadkowo, gdyż w zależności od rodzaju wykonywanego spawania, stopień ochrony powinien zostać odpowiednio dobrany.

Gogle spawalnicze, takie jak model GOG-CIRCLE ZB występują zarówno w wersji z uchylnymi ramkami wyposażonymi w dodatkowe filtry lub bez ramek, w których przypadku filtry znajdują się bezpośrednio w oprawie (jak w przypadku gogli GOG-CIRSMA B. Ze względu na charakterystykę ochrony, jaką zapewniają tego typu rozwiązania, gogle spawalnicze stosowane są przede wszystkim w spawaniu gazowym i lutospawaniu, a nie podczas spawania z wykorzystaniem łuku elektrycznego czy spawania mikroplazmowego, gdzie konieczna jest osłona całej twarzy.

Okulary spawalnicze, podobnie jak gogle, mogą występować w wersji z ramkami odchylnymi bądź filtrami wbudowanymi w oprawę. Ważnym elementem są tu oczywiście boczne osłonki zabezpieczające przed odpryskami także boczną część okolicy oczu. Okulary wykorzystuje się dziś wyłącznie przy spawaniu twardym, gdyż tylko tam są w stanie zapewnić wystarczającą w świetle BHP ochronę spawacza – dobrym przykładem są OKULARY OCHRONNE UVEX SPAWALNICZE FUTURA 9180.041-046.

okulary ochronne bhp

Ostatnim wariantem ochrony twarzy są przyłbice spawalnicze, zapewniające ochronę całej twarzy pracownika. To zdecydowanie najbardziej zaawansowany technicznie wariant ochrony oczu podczas spawania – przyłbice mogą być wyposażone w filtr pojedynczy, podwójny lub automatyczny, samoczynnie dopasowujący się do stopnia promieniowania wydzielanego podczas spawania. Jedną z tego typu przyłbic jest model OTW-AUTODARK G, przystosowany do pracy ze spawarkami wykorzystującymi łuk elektryczny, a także podczas cięcia tlenem lub strumieniem plazmowym.

Wybór odpowiednich gogli spawalniczych

Gogle spawalnicze dostępne w sklepie bhp-gabi.pl obejmują wszystkie warianty ochrony oczu, dzięki czemu dopasowanie ich do konkretnych warunków pracy spawalniczej nie powinno sprawiać większego problemu. Podczas wyboru należy kierować się przede wszystkim wymaganiami, jakie przed danym stanowiskiem pracy stawiają przepisy BHP oraz normami, które są przez konkretne modele spełnione.

Producenci zawsze oznaczają poziom ochrony gwarantowany przez dane gogle właśnie w postaci ogólnie przyjętych norm i standardów, choć oczywiście warto uprzednio zapoznać się z charakterystyką poszczególnych osłon i na ich podstawie kierować swoją uwagę w stronę konkretnych produktów.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane