-
Obowiązkowe wyposażenie BHP samochodu
Gaśnica, trójkąt, apteczka, kamizelka – czy te elementy należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu? Czy może polskie prawo mówi inaczej? Z tego artykułu dowiesz się, co powinien wozić ze sobą każdy kierowca, a co jest tylko zalecane. Dodatkowo przypominamy, jakie kary grożą za niedostosowanie się do przepisów? Sprawdź!
-
Odzież robocza — co ile przysługuje? Wszystko, co należy wiedzieć
Koszulki, koszule, kamizelki, bluzy, kurtki, fartuchy, spodnie, kombinezony nakolanniki, paski i wiele innych – to przykłady różnych elementów odzieży roboczej, która jest niezbędna w niektórych branżach. Dobieramy ją w zależności od charakteru wykonywanej pracy, przy czym warto dokonać zakupu w sklepie, który stawia na najwyższą jakość przede wszystkim odzieży i obuwia roboczego, ale też obsługi klienta. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym rozprawiamy się z tematem odzieży roboczej od A do Z.
-
Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie BHP?
Kodeks pracy i przepisy wykonawcze zobowiązują pracodawcę do wielu rzeczy w ramach BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy. Co musi on zrobić, jakich rzeczy dopilnować, o czym pamiętać? To wszystko wyjaśniamy poniżej!
-
Najważniejsze standardy ISO w firmach produkcyjnych
Normy ISO opracowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną stanowią dziś w wielu branżach podstawę jakości, bezpieczeństwa i najlepszego podejścia do kwestii zarządzania przedsiębiorstwem. Niezależnie od tego czy zostaną zastosowane w małej firmie usługowej, czy dużym zakładzie produkcyjnym, standardy ISO potrafią znacząco podnieść efektywność i konkurencyjność danej firmy na rynku, jednocześnie dając jej podstawy do lepszej organizacji wewnętrznej, zrównoważonego rozwoju i budowy pozytywnego wizerunku w oparciu o realne wartości uznawane na skalę międzynarodową. Jakie najważniejsze standardy ISO można wprowadzić w firmach produkcyjnych i co się z nimi wiąże?
-
Skąd czerpać wiedzę na temat aktualnych zmian w BHP?
Śledzenie najświeższych informacji i aktualnych zmian w przepisach BHP powinno interesować nie tylko osoby bezpośrednio związane z prowadzeniem szkoleń i instruktaży z zakresu bezpieczeństwa pracy, ale też osoby odpowiedzialne za wdrażanie odpowiednich zasad BHP wewnątrz firmy. Wiele aktualizacji w przepisach dotyczy nowych technologii i technik pracy w danej branży, które nie zostały ujęte w poprzednich wersjach norm lub kodeksie pracy i tym samym mogą być używane w niewłaściwy, nieokreślony prawnie sposób. Skąd jednak czerpać wiedzę na temat aktualnych zmian w BHP?
-
Hierarchia na budowie - kto odpowiada za bezpieczeństwo pracowników?
Wypadki przy pracy zdarzają się na budowach wyjątkowo często, czyniąc z branży budowlanej jedną z najbardziej niebezpiecznych w rozumieniu BHP. Prowadzenie wszelkiego rodzaju robót budowlanych wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem – co roku na budowach ginie nawet kilkadziesiąt osób, które nie dostosowały się do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa lub też nie miały zapewnionego odpowiedniego poziomu zabezpieczeń przez pracodawcę. Nieużywanie lub brak środków ochrony indywidualnej, brak szkoleń czy nawet ignorowanie wyraźnych naruszeń BHP to problemy, które nie są na budowach rzadkością. Kto jednak za nie odpowiada? Na kogo w hierarchii na budowie spada obowiązek dopilnowania bezpieczeństwa pracowników?
-
Bezpieczeństwo pracy w magazynie
Bezpieczeństwo w miejscu pracy to jedna z podstawowych kwestii regulowanych przez Kodeks Pracy i wewnątrzzakładowe przepisy BHP. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zapewnienie właściwych warunków pracy na każdym stanowisku jest obowiązkiem pracodawcy, a jego niedopełnienie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Nie trudno jednak zauważyć, że każde środowisko będzie wymagało nieco innego podejścia do kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak więc należy zadbać o bezpieczeństwo pracy na magazynie i wszelkiego rodzaju halach dystrybucyjnych?
-
Obowiazki pracownika w zakresie BHP
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy przystosowane do obowiązujących przepisów BHP i gwarantujące pełne bezpieczeństwo podczas właściwego wykonywania zadań na stanowisku pracy. Kodeks pracy określa jednak nie tylko obowiązki pracodawcy, ale i pracownika, który zgodnie z przepisami jest zobowiązany do przestrzegania ustalonych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jakie są obowiązki pracownika w zakresie BHP?
-
Normy ISO stosowane w produktach ochronnych
Odzież ochronna to jedna z najbardziej rozbudowanych kategorii środków ochrony osobistej gwarantujących bezpośrednie zabezpieczenie ciała pracownika przed różnego rodzaju zagrożeniami występującymi na stanowiskach pracy. Główny podział produktów ochronnych wprowadzała dotąd dyrektywa 89/686/EWG, która w kwietniu 2018 roku została zastąpiona przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej. Znacznie ważniejsze i bardziej specyficzne wymagania dla odzieży ochronnej stawiają jednak poszczególne normy ISO charakterystyczne dla konkretnych produktów i właściwości ochronnych. Na które normy ISO należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu odzieży ochronnej?
-
Na czym polega szkolenie okresowe BHP?
Szkolenia BHP to jeden z najważniejszych elementów gwarantowania pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz podstaw do bezpiecznego zachowywania się podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Zgodnie z Kodeksem pracy szkolenia wstępne nie są jednak jedynymi, w których uczestnictwo jest dla pracowników obowiązkowe. Pracodawca musi, zgodnie z przepisami, kierować pracowników na okresowe szkolenia BHP mające na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Na czym polegają szkolenia okresowe BHP, jakie są ich założenia i jak regularnie należy je przeprowadzać?