Rodzaje latarek – jaki model wybrać?

Rodzaje latarek – jaki model wybrać?

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że latarka jest obowiązkowym elementem wyposażenia nie tylko każdego domu, ale również każdego miejsca pracy i… każdego biwaku. Co ciekawe, to wcale nie jest jedna i ta sama latarka. Postanowiliśmy przybliżyć nieco ten temat i sprawdzić, jakie są dostępne latarki profesjonalne, a jakie do użytku codziennego. Przy okazji mamy też kilka wskazówek, które przydadzą się podczas podejmowania decyzji, którą z nich wybrać. Przekonaj się!

Krótka historia latarek

Oświetleniowa rewolucja miała dość długą drogę. Zanim latarka stała się tym, czym znamy ją dzisiaj, miała po drodze wiele perypetii. Pierwszy model był dość sporym prostopadłościanem z okrągłym otworem. Łącznie z baterią, latarka ta ważyła aż kilogram. Wyprodukowała go w 1891 roku firma Bristol Electric Lamp Co. Jeśli zaś chodzi o natężenie światła, to odpowiadało ono światłu dwóch świec. Po drodze była też tak zwana elektryczna doniczka Lionela Cowena oraz cylindryczna latarka American Electric & Nowelty Manufacturing Co.

Po latach do sprzedaży trafiła natomiast latarka z tekturową rurą i metalowymi wykończeniami oraz z mosiężnym reflektorem bez soczewki. Z pewnością wiele osób pamięta, jak w polskich domach i zakładach pracy były obecne kultowe latarki zasilane płaską baterią o mocy 4,5 V. Teraz zaś mamy naprawdę szeroki przekrój najróżniejszych rodzajów latarek, co szerzej omawiamy poniżej.

Profesjonalne latarki

Czas na krótką charakterystykę profesjonalnych sprzętów. Oto latarki do zadań specjalnych, które są niezbędne w wielu sytuacjach.

Szperacze

Szperacze to inaczej latarki poszukiwawczo-ratownicze. Ich zadaniem jest oświetlenie możliwie jak największego obszaru. Zasięg zastosowanych diod LED przekracza nawet 600 metrów. Latarki te są jednak dość duże i ciężkie.

Latarki taktyczne

Latarki taktyczne są użytkowane głównie przez służby mundurowe oraz myśliwych. Wyróżniają się nie tylko dużą mocą, ale i dużym zasięgiem. Mają wodoszczelną oraz bardzo wytrzymałą obudowę. Niestraszne jej wstrząsy czy trudne warunki. Szperacze można też zamontować między innymi na korpusie broni palnej.

Latarki warsztatowe

Latarki warsztatowe, znane również jako roboczo-warsztatowe, są odporne na przykład na kurz, brud oraz wstrząsy i uderzenia. Dodatkowo wyposażono je w ruchome ramię, które ułatwia skierowanie światła w konkretne miejsce. Przydaje się to podczas różnych prac, szczególnie że latarka ma liczne magnesy i haczyki, pozwalające umieścić ją w dowolnym miejscu.

Latarki EDC, czyli do codziennego użytku

W tym zestawieniu nie sposób oczywiście nie wspomnieć o drugiej kategorii latarek, a mianowicie o latarkach EDC. Co kryje się pod tym pojęciem? Angielski zwrot every day carry, co oznacza nic innego, jak po prostu do codziennego użytku.

Latarki brelokowe

Latarki brelokowe zwykle są dość niewielkie, kompaktowe i bez problemu mieszczą się w dłoni. Można je też schować do kieszeni, włożyć do torebki czy przypiąć do kluczy. Źródłem światła jest zazwyczaj dioda LED.

Latarki turystyczne

Każdy turysta i survivalowiec doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważny jest odpowiedni i przemyślany ekwipunek. Latarki turystyczne muszą więc być lekkie i długo działać na jednej baterii czy na jednym akumulatorze, a także być odporne na wstrząsy, upadki i wodę. Nie bez znaczenia jest też to, by posiadały one tryb do sygnalizowania swojego położenia oraz do sygnału SOS.

Latarki czołowe

Dobre latarki czołowe doceni każdy, kto potrzebuje źródła światła, ale bez zajmowania którejś z rąk. Są one zaprojektowana w taki sposób, by każdy mógł łatwo umieścić opaskę na głowie i ją wygodnie dopasować. Z czołówki korzystają przede wszystkim biegacze oraz pasjonaci sportów outdoorowych, ale też turyści czy majsterkowicze.

Latarki rowerowe

Ostatnim omawianym przez nas rodzajem są latarki rowerowe, które – jak sama nazwa wskazuje – montujemy na ramie roweru. Mają one zapewnić widoczność rowerzysty po zmroku, ale też oświetlać drogę przed nim. Te o większej mocy zapewniają nawet 200-metrowy zasięg. Ponadto posiadają kilka trybów pracy i są łatwe w montażu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując latarkę?

Latarki – czy to profesjonalne, czy EDC – dobieramy odpowiednio do naszych potrzeb, oczekiwań oraz preferencji. Co dokładnie musimy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Źródło zasilania latarki

Istotne jest źródło zasilania latarki. Mogą nim być baterie alkaliczne, guzikowe, litowe oraz akumulatory litowo-jonowe. Pierwsze sprawdzą się w latarkach używanych sporadycznie, natomiast ostatnie w latarkach o dużej mocy.

Wodoszczelność

W trudnych warunkach, gdy potrzebujemy źródła światła, wodoszczelność może być kluczowym parametrem. Niekiedy może zdarzyć się, że nie obędziemy się bez solidnego sprzętu, który przetrwa nawet zanurzenie w wodzie.

Strumień światła

Natężenie strumienia światła liczymy w lumenach. Im jest ich więcej, tym emitowane światło będzie mocniejsze. Przykładowo małe latarki brelokowe mają zwykle moc 50 lumenów, czołówki – 100-300 lumenów, a mocne latarki taktyczne czy szperacze – kilkaset lumenów.

Zasięg

Pozostaje jeszcze ostatni parametr, czyli zasięg. Tutaj już musimy dobrać go do sytuacji. W latarkach czołowych przyda się mniejszy zasięg, ale szersza wiązka światła, natomiast największy zasięg jest kluczowy oczywiście w latarkach profesjonalnych oraz specjalistycznych.

A Ty na którą latarkę się zdecydujesz?


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane