Najlepsze rękawice ochronne do pracy z chemikaliami tylko w BHP-Gabi

Najlepsze rękawice ochronne do pracy z chemikaliami tylko w BHP-Gabi

Praca w przemyśle czy laboratorium chemicznym, w którym mamy do czynienia z wieloma chemicznymi substancjami, niejednokrotnie groźnymi dla naszego zdrowia, wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z jego etapów jest wybór rękawic, które zapewnią bezpieczeństwo naszej skórze, uchronią ją od poparzeń kwasami czy innymi żrącymi cieczami. W naszym sklepie doradzimy Ci, jaki materiał będzie najlepszy w Twojej pracy i na co warto postawić.

Podstawowe pytanie przed zakupem rękawic ochronnych do pracy z chemikaliami

Na samym początku wyboru rękawic dla naszych pracowników bądź samego siebie, trzeba zastanowić się, na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni w miejscu pracy, z jakiego rodzaju substancjami mamy do czynienia i jakie rodzą niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia, w tym stanu naszej skóry. Gdy już odpowiemy sobie na tak postawione pytania, warto sprawdzić, jakiego rodzaju tkaniny chronią przed oparzeniami konkretnymi substancjami, dzięki czemu będziemy mogli podjąć decyzję, na rękawice, z jakiego materiału najlepiej postawić. Równie istotna jest wytrzymałość materiału na mechaniczne uszkodzenia czy właściwość zapobiegania nadmiernej potliwości dłoni, dlatego kryteriów, które trzeba brać pod uwagę przy zakupie, jest naprawdę sporo.

Jakie rękawice sprawdzą się przy pracy z chemikaliami?

Jeśli chodzi o rękawice przemysłowe, można je podzielić na trzy różne klasy. Z góry należy jednak założyć, że do pracy, w której mamy styczność z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, będą się głównie nadawać najodporniejsze rękawice klasy III, które mogą uchronić nie tylko przed ciężkimi oparzeniami czy uszkodzeniami skóry, ale także zapobiec groźniejszym wypadkom. Dlaczego? Ponieważ są przeznaczone do pracy zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach, a te drugie przy pracy z chemikaliami występują bardzo często. Zabezpieczają skórę przed silnymi detergentami, często posiadają też ściągacz utrzymujący je na swoim miejscu.
rękawice do pracy z chemikaliami

Skąd mamy wiedzieć, do czego przeznaczone są rękawice ochronne? Z zaleceń producenta

Mamy w Polsce tendencję do wyrzucania wszelkiego rodzaju instrukcji czy opisów produktu bez czytania. To błąd! Zaopatrując się w rękawice ochronne, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, do jakiego rodzaju substancji są one przeznaczone według producenta, który ma największą wiedzę na temat oferowanego produktu. Ponadto warto sprawdzić, czy rękawice spełniają normy wyznaczone przez Unię Europejską. Wybierajmy długie rękawice, które ochronię nie tylko dłonie czy nadgarstki, ale także przedramiona. Zwracajmy uwagę na określone normy, zwłaszcza tę dotyczącą przenikania substancji chemicznej przez rękawicę. Pod pojęciem przenikania rozumiemy proces, w trakcie którego cząstki substancji wnikają w materiał, by następnie rozprzestrzeniają się po drugiej stronie tkaniny. Im czas potrzebny na przeniknięcie jest dłuższy, tym lepiej.
długie rękawice ochronne przed chemikaliami

Jaki materiał wybrać?

Przy pracy z chemikaliami dobrze sprawdzają się rękawice nitrylowe czy wykonane z PVC, czyli polichlorku winylu. Te pierwsze ochronią nas przed substancjami chemicznymi, także tymi żrącymi, dodatkowo są odporne na przebicie czy przetarcie. W naszym sklepie znajdziecie je TUTAJ. Takie rękawiczki zapewniają pewny chwyt, nawet w przypadku gdy są mokre, ale mowa tu o cieńszych produktach, te grubsze już nie będą miały takiej zalety, wówczas lepiej zdecydować się na inną tkaninę, na przykład lateks. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tylko część rękawiczek lateksowych nadaje się do pracy z chemikaliami – są to te, które spełniają normę oznaczoną jako EN-374 i chronią dłonie nie tylko przed kwasami, zasadami, ale także przed drobnoustrojami pochodzenia biologicznego. Do zabezpieczania na przykład przed kwasem siarkowym, można stosować także rękawiczki neoprenowe, czyli wyprodukowane z kauczuku syntetycznego. Jest to materiał uniwersalny, bowiem nie tylko zabezpiecza, ale także gwarantuje komfort użytkowania dzięki dużej elastyczności. Do pracy z chemią wybierzmy jednak grubsze rękawice. Jeśli potrzebujesz rękawic do pracy w laboratorium czy przemyśle i nie wiesz, co wybrać, zgłoś się do nas, nasi pracownicy chętnie pomogą podjąć właściwą i przemyślaną decyzję.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane