Ocieplane rękawice - czy dają możliwość swobodnej pracy?

Ocieplane rękawice - czy dają możliwość swobodnej pracy?

Stosowanie ocieplanych rękawic w trakcie pracy z pewnością nie wydaje się być wygodnym rozwiązaniem. Nawet w codziennym życiu, korzystając zimą z rękawic w trakcie pobytu na zewnątrz czujemy się mocno ograniczeni ruchowo. Co jednak mieliby zrobić pracownicy, którzy na co dzień i to przez kilka godzin stykają się z ekstremalnie wysokimi bądź niskimi temperaturami i bez odpowiedniego zabezpieczenia byliby narażeni na odmrożenia bądź poważne oparzenia skóry? Ocieplane rękawice są tu jedynym wyborem. Czy jednak da się pracować w nich w pełni swobodnie?

Podział rękawic termicznych

Rękawice pojawiające się na rynku BHP w ramach kategorii odzieży termicznej dzielą się na dwie podstawowe grupy: rękawice chroniące przed działaniem wysokich temperatur i interesujące nas pod kątem dzisiejszego artykułu rękawice ocieplane stosowane wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko kontaktu z temperaturami niskimi i ujemnymi. Czy to w ramach ochrony pracowników przebywających i wykonujących swoje zadania na zewnątrz w mroźny zimowy dzień, czy też w ramach zabezpieczania dłoni pracowników w chłodniach i mroźniach, pewne jest jedno – ich rolą będzie nie tylko zapewnienie im komfortu cieplnego, ale też przede wszystkim pełnej swobody ruchów i pewności chwytu podczas pracy. Czym więc charakteryzują się właściwie rękawice ocieplane stosowane współcześnie w ramach środków ochrony osobistej?

Podstawowe cechy roboczych rękawic ocieplanych

Najważniejszym elementem rękawic ocieplanych jest oczywiście odpowiednia, wewnętrzna warstwa grubszego i cieplejszego materiału, dzięki któremu zarówno skórzane jak i gumowe rękawice są w stanie zapewnić pracownikowi odpowiedni komfort cieplny. Wysoki poziom izolacji termicznej charakteryzujący materiały takie jak polar, wkładka ThermoPro, czy podszewka Insulatex sprawiają, że materiały te doskonale sprawdzają się w ramach ocieplenia rękawic nawet w przypadku ryzyka ich przemoczenia i konieczności szybkiego suszenia. Ich zaletą jest niewątpliwie plastyczność, która przydaje się w przypadku wysoce precyzyjnych prac – producenci rękawic BHP długo pracowali nad materiałami, dzięki którym pracownicy z różnych stref przemysłu mogą dziś cieszyć się pewnym chwytem narzędzi czy pełną swobodą ruchów i żadna wkładka mająca zapewnić dodatkową ochronę termiczną dłoni nie powinna swobody tej zaburzać.

Dlaczego pracownicy nie mogliby stosować tradycyjnych rękawic ocieplanych dedykowanych do użytku codziennego? Te, choć zdecydowanie przystosowane do ochrony dłoni przed mrozem na zewnątrz nie dają wysokiej ochrony mechanicznej, gwarancji utrzymania ciepła przez kilka godzin czy wodoodporności. Rękawice narciarskie, które mogłyby w teorii odhaczyć wszystkie powyższe warunki mają inny mankament – poruszanie w nich dłońmi jest znacząco ograniczone, a to przecież w pracy niedopuszczalne. Włączenie ocieplanych materiałów do produkcji prawdziwych, atestowanych i zgodnych z odpowiednimi normami rękawic BHP było tu jedynym rozwiązaniem.

Przegląd modeli – wygodne rękawice ocieplane do pracy w trudnych warunkach

Chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie czy ocieplane rękawice robocze mogą zapewnić możliwość swobodnej pracy wystarczy rozejrzeć się po bardzo szerokiej ofercie tego typu produktów dostępnej dziś na rynku odzieży BHP. Od klasycznych rękawic z polaru, które sprawdzą się przy lekkich pracach wymagających jedynie ochrony termicznej, przez wzmacniane skórą rękawice ocieplane dla kierowców i operatorów maszyn czy skórzane rękawice monterskie, aż po rękawice do wymagających pełnej sprawności manualnej prac w bardzo niskich temperaturach, pracownicy i pracodawcy mogą znaleźć dziś na rynku właściwie wszystko, co konieczne. Nowoczesne kroje i wytrzymałe materiały rękawic od renomowanych producentów takich jak Delta Plus czy Portwest zdecydowanie wpisują się w obraz wygodnych i gwarantujących pełną sprawność rękawic, których warstwa ocieplająca jest dodatkowym, aczkolwiek niezwykle ważnym atutem.

Kto może potrzebować dziś gwarantujących precyzję, ale jednocześnie ocieplanych rękawic roboczych? Zacznijmy od wspomnianych już operatorów wózków, pracowników zewnętrznych, czy kierowców – tu komfort cieplny będzie znacznie ważniejszy, niż inne właściwości ochronne, dlatego też najprostsze rękawice ocieplane powinny okazać się wystarczające. Znacznie trudniejsze zadanie stawiają przed producentami pracownicy budowlani czy wszelkiego rodzaju monterzy, którym będzie zależało także na dobrej ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tu sprawdzą się jednak wzmacniane rękawice skórzane o odpowiednim przystosowaniu do prac mechanicznych. Rękawice ocieplane mogą być dziś odporne na przecięcia, środki chemiczne, wodę, uderzenia czy substancje organiczne. Czy mogą być przy tym wygodne? Jak najbardziej. W końcu jedyne, czym różnią się od klasycznych rękawic roboczych to dodatkowa wkładka ocieplająca.

ocieplane rękawice monterskie w kolorze białym

BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane