Praca na magazynie a odzież pracownika

Praca na magazynie a odzież pracownika

Niemalże każda praca fizyczna wymaga zastosowania odpowiedniej odzieży roboczej, która nie tylko uchroni prywatne ubranie pracownika przed zabrudzeniem i zniszczeniem, ale też przede wszystkim zabezpieczy jego ciało przed różnorodnymi uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W przypadku pracy na magazynie największym zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników są spadające przedmioty oraz poruszające się po magazynie wózki widłowe. Pierwszą linią obrony będą tu więc zarówno rękawice zapobiegające wyślizgiwaniu się paczek z rąk oraz buty, które zabezpieczą stopy na wypadek zderzenia z ciężkimi przedmiotami. Co jeszcze powinno znaleźć się na podstawowym wyposażeniu garderoby pracownika magazynu?

Odzież robocza dla magazyniera

Każdy pracownik magazynu ma kontakt z paczkami i przedmiotami różnych gabarytów, które należy przetransportować z punktu A do punktu B nie uszkadzając przy tym towaru. Choć wiele pracy siłowej wykonują w tej kwestii wózki widłowe, sami pracownicy muszą na jakimś etapie włożyć w pracę siłę własnych mięśni, co automatycznie stanowi pewien stopień zagrożenia dla ich zdrowia. Pomijając oczywiście zasady BHP i bezpiecznej pracy na danym stanowisku, ogromną rolę w ochronie zdrowia pracowników odgrywa tu odpowiednia odzież, dzięki której są oni zabezpieczeni przed różnego rodzaju wypadkami przy pracy.rękawice robocze dla magazyniera

Odzież robocza pracownika magazynu powinna uwzględniać zabezpieczenie przed obecnym w tego typu obiektach kurzem i zanieczyszczeniami, a często także chłodnym mikroklimatem. Z tego też powodu do podstawowych elementów odzieży magazyniera powinny należeć nie tylko buty i rękawice, ale też odpowiednie bluzy, spodnie lub kombinezony robocze, które zabezpieczą jego ciało przed zanieczyszczeniami i niekorzystną temperaturą pomieszczenia. Odzież wybrana dla pracownika magazynu nie powinna krępować jego ruchów i ograniczać w żaden sposób motoryki wymaganej do prawidłowego wykonywania zadań. Buty wybrane dla pracownika magazynu powinny być wyposażone w podeszwę antypoślizgową, być wiązane i sięgać do kostki, zabezpieczając ją przed zwichnięciem. Warto, by posiadały także wzmacniane podnoski chroniące palce stóp przed spadającymi na nie przedmiotami.

Jeśli praca odbywa się w niskich temperaturach lub też magazynier musi podczas swojego dnia pracy wychodzić na zewnątrz, jego garderoba powinna być do takich sytuacji dostosowana – magazynier powinien mieć do dyspozycji ocieplaną kurtkę, czapkę oraz buty zabezpieczające jego nogi przed ujemnymi temperaturami, a latem przed przepoceniem się.

buty robocze dla magazyniera

Jaką odzież do pracy na magazynie wybrać?

  • Klasyczne kombinezony robocze z kołnierzykiem, licznymi kieszeniami i odpowiednio wyprofilowanym fasonem umożliwiającym pełną swobodę ruchów pracownika to jeden z najczęstszych wyborów wśród odzieży do pracy na magazynie. Wygodne kombinezony wykonane z wzmocnionej bawełny pozwalają ciału swobodnie oddychać, nie uwierają, ale jednocześnie gwarantują wystarczającą ochronę ciała podczas wykonywania typowych prac magazynowych. Wśród cech, na jakie warto zwrócić uwagę przy ich wyborze z pewnością należy wymienić wzmacniane szwy oraz wspomniane już kieszenie, dzięki którym magazynier może mieć pod ręką wszystkie niezbędne mu narzędzia i akcesoria takie jak nożyce, nożyki, śrubokręty czy klucze.
  • Wybór odpowiednich butów do pracy w magazynie opiera się zwykle na panujących w obiekcie warunkach mikroklimatycznych. W przypadku klimatu ciepłego idealnym rozwiązaniem będą półbuty sięgające do kostki, gwarantujące swobodne oddychanie stopy a jednocześnie zabezpieczające ją przed poślizgiem oraz spadającymi przedmiotami. Alternatywą dla pracowników magazynowych przebywających w mikroklimacie chłodnym, wymagających większej stabilności kostki lub też zmuszonych do wychodzenia podczas pracy na zewnątrz będą typowe trzewiki za kostkę, które z powodzeniem sprawdzą się również zimą.
  • Niektóre prace magazynowe, w których towary magazynowane są na znacznych wysokościach i przemieszczane za pomocą dźwigów lub wysokich wózków wysięgowych mogą wymagać stosowania odpowiedniej ochrony głowy. W takich warunkach pracy sprawdzą się dobrze lekkie hełmy wyglądem przypominające tradycyjną czapkę z daszkiem, które choć zapewnią głowie dostateczną ochronę na wypadek uderzenia, jednocześnie nie będą sprawiały dyskomfortu podczas pracy.
  • Rękawice stosowane w magazynach służą przede wszystkim zabezpieczeniu chwytu przenoszonych przez pracowników towarów, dlatego też większość proponowanych do tego rodzaju pracy modeli posiada specjalne nakrapianie zapobiegające wyślizgiwaniu się paczek. Najlepszym wyborem są będą w tym wypadku rękawice bawełniane, których elastyczność nie ograniczy w żaden sposób możliwości poruszania palcami i dłońmi, a jednocześnie pozwoli skórze swobodnie oddychać i nie spowoduje dodatkowego pocenia się dłoni.

Prace magazynowe wymagają zwykle jedynie lekkiego zabezpieczenia ciała pracowników, dlatego też nie ma tu potrzeby wykorzystywania specjalistycznej odzieży ochronnej – odzież robocza sprawdzi się tu równie dobrze, gwarantując odpowiedni poziom ochrony przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. Z tego też powodu w wielu magazynach o mniejszym stopniu zagrożenia pracodawcy pozwalają pracownikom na korzystanie z własnej wygodnej odzieży roboczej, gwarantując w ramach zabezpieczenia odpowiednie obuwie plus lekki fartuch ochronny.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane