5 znanych firm z najlepszymi standardami BHP

5 znanych firm z najlepszymi standardami BHP

Bezpieczeństwo w środowisku pracy ma ogromne znaczenie niezależnie od branży, rodzaju wykonywanych prac czy czynników szkodliwych, jakie występują wokół pracowników. To pracodawca, zgodnie z obowiązującym w Polsce i wielu krajach świata prawem ma obowiązek zapewnić pracownikom pełne bezpieczeństwo podczas pracy, dbając przy tym także o ich komfort, odpowiednie przeszkolenie i efektywne wykorzystywanie zapewnionych środków bezpieczeństwa.

Państwowa Inspekcja Pracy każdego roku nagradza pracodawców, którzy wyróżniają się na tle konkurencji ponadprzeciętnym bezpieczeństwem pracy. PIP kontroluje między innymi stosowanie ogólnych zasad BHP, ale też wprowadzane przez firmy rozwiązania systemowe, w tym obecność funkcjonującego systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy, zaangażowanie kadry kierowniczej w BHP, czy udział pracowników w tworzeniu BHP. W ramach poszukiwania najlepszych standardów BHP na rynku sprawdziliśmy które firmy wprowadzają standardy BHP godne naśladowania.

SCHRANER POLSKA Sp. z o.o. – kategoria do 50 pracowników

Działająca od 2006 roku firma to spółka-córka szwajcarskie firmy metalurgicznej Schraner Metals AG. Jako mały zakład, Schraner Polska zatrudnia obecnie 30 pracowników, jednak nawet w stosunkowo małym gronie była w stanie wprowadzić standardy BHP warte wyróżnienia i naśladowania w branży.

Zakład pracuje na co dzień przy produkcji odkuwek kształtowanych metodą kucia matrycowego na gorąco, stosując głównie stal, stopy aluminium, miedź, i brąz. Produkty te stosowane są na dalszych etapach przy produkcji elementów maszyn i urządzeń, takich jak okucia drzwi czy elementy samochodowe. W zakresie BHP zastosowano tu przede wszystkim wyraźne oznakowanie miejsc emiterów i oddziaływania pól elektromagnetycznych, graficzne instrukcje obrazujące zagrożenia na stanowisku pracy oraz szkolenia, które przygotowały pracowników do obsługi każdego stanowiska. Wprowadzono też wygodną odzież ochronną – pracownicy otrzymali lżejszą odzież przystosowaną do pracy przy spawaniu, a także obowiązek noszenia ochrony słuchu i okularów chroniących przed odpryskami. Dodatkowo w firmie funkcjonuje zintegrowany system zarządzania jakością, środowiskiem oraz bhp.

DYCKERHOFF Polska Sp. z o.o. Cementownia Nowiny – kategoria do 250 pracowników

Znacznie większym zakładem wyróżniającym się po raz kolejny ponadprzeciętnym podejściem do kwestii bezpieczeństwa pracy jest Dyckerhoff Polska – cementownia należąca do międzynarodowego koncernu z główną siedzibą w Niemczech. Firma oferuje szeroki asortyment wysokiej jakości cementów i materiałów budowlanych, zajmując się przede wszystkim produkcją i sprzedażą cementu portlandzkiego, portlandzkiego wieloskładnikowego (zawierającego dodatki mineralne) oraz hutniczego. To jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Polsce i miejsce, w którym do bezpieczeństwa pracy podchodzi się naprawdę poważnie.

W ramach działań BHP, które zdobyły uznanie PIP, cementownia wprowadziła między innymi skuteczny program wytłumiania źródeł hałasu, stosując wygłuszenie wentylatorów nadmuchowych, instalację kotar dźwiękochłonnych oraz wymianę żaluzji dźwiękochłonnych. Ograniczono też zagrożenia wypadkowe, stosując klapy przeciwwybuchowe i instalacje gaszenia dwutlenkiem węgla. Dodatkowo wykonano tu instalację centralnego odkurzania obiegów, co ograniczyło narażenie pracowników na pyły przemysłowe i wdrożono solidny system zarządzania BHP.

RECARO Aircraft Seating Polska Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo działające w Polsce od 2006 r. to jeden z najlepszych na świecie producentów siedzeń dla lotnictwa, dostarczający gotowe wyroby do najlepszych linii lotniczych i producentów samolotów z całego świata. W przypadku tak znaczących dla bezpieczeństwa produktów, wprowadzone normy bezpieczeństwa pracy muszą tu być na najwyższym poziomie. W ramach poprawy BHP w zakładzie całkowicie wyeliminowano ręczne prace transportowe, a także ulepszono procesy sklejania i zszywania kartonów eliminując ryzyko poparzenia i zranienia pracowników. Poprawie uległy też zabezpieczenia regałów wysokiego składowania, dzięki czemu zmniejszono ryzyko upadku składowanych przedmiotów, a samą halę produkcyjno-magazynową wyposażono w nowoczesną instalację grawitacyjnego usuwania dymu i system detekcji gazu. Zarówno kierownictwo jak i pracownicy są tu zaangażowani w tworzenie bezpieczniejszego środowiska pracy, proponując coraz to lepsze rozwiązania gotowe do wdrożenia do działającego systemu zarządzania BHP.

Corning Optical Communications Polska sp. z o.o. – kategoria: duże zakłady produkcyjne

Jako część amerykańskiego koncernu Corning Incorporated, światowego lidera w produkcji kabli światłowodowych i osprzętu dla przemysłu telekomunikacyjnego, polski zakład produkcyjny zlokalizowany w Strykowie pod Łodzią jest obecnie największym producentem kabli światłowodowych oraz osprzętu telekomunikacyjnego w Europie zatrudniającym blisko 2800 osób. W tak dużej grupie bezpieczeństwo pracy to priorytet, o który nie łatwo zadbać. W ramach poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy postawiono tu przede wszystkim na montaż specjalnych wyciągów stanowiskowych nad liniami produkcyjnymi, techniczne zabezpieczenie doków załadunkowych, wymianę oświetlenia, zmniejszenie hałasu, a także specjalne odciągi oparów. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, i tu zdecydowano się na wprowadzenie systemowego zarządzania BHP opartego o międzynarodowe normy.

MAN TRUCKS SP. Z O.O.

Zlokalizowany w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zakład produkcyjny MAN Trucks zajmuje się przede wszystkim montażem pojazdów z części sprowadzanych z innych zakładów MAN. O bezpieczeństwo zatrudnionych tu 513 pracowników dba się szczególnie – pracodawca zwraca uwagę nie tylko na to, by stanowiska pracy były bezpieczne, ale i w pełni ergonomiczne i komfortowe. Pracę ułatwiają tu między innymi specjalne podesty robocze, stanowiska spawalnicze zabezpieczają specjalne kurtyny, a zakup nowych przyczepek transportowych pozwolił zmniejszyć znacząco poziom hałasu w całym zakładzie. W obiekcie zastosowano też specjalne kratownice na posadzkach zapobiegające poślizgnięciu się oraz zlikwidowano drabiny przystawne, redukując ryzyko upadku. Firma stosuje oczywiście sprawny system zarządzania BHP, dzięki któremu zarządzanie ryzykiem i eliminowanie zagrożeń może spełniać najwyższe standardy.

Zarówno małe jak i duże firmy pokazują, że zarządzanie BHP i wprowadzanie skutecznych rozwiązań minimalizujących zagrożenia w pracy jest możliwe niezależnie od liczby zatrudnionych osób czy specyfiki branży. Dobre produkty BHP, w tym w szczególności odzież ochronna mogą w takich sytuacjach spełniać najskuteczniej swoją rolę – nie stosuje się ich bowiem jako środka zapobiegawczego, a jedynie dodatkową ochronę przed niebezpieczeństwem.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane