Jak działają maski przeciwgazowe?

Jak działają maski przeciwgazowe?

Maski przeciwgazowe wykorzystywane są przede wszystkim w służbach państwowych, choćby w wojsku czy straży pożarnej, ale sprawdzają się także w gałęziach przemysłu, w których istnieje konieczność ochrony dróg oddechowych pracowników przed pyłami, substancjami drażniącymi czy żrącymi. Można je znaleźć nawet w gospodarstwach rolnych i ogrodniczych – tam są potrzebne podczas wykonywania koniecznych oprysków upraw. Ponadto w Polsce obowiązują ścisłe regulacje, które określają, w jakich warunkach stosowanie masek przeciwgazowych jest obowiązkowe. A jak działają takie maski i w co można się zaopatrzyć w naszym sklepie?

Kiedy prawnie mamy obowiązek stosować maskę gazową?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy (tak zwane BHP) konieczność pracy w masce gazowej występuje w trzech przypadkach. Po pierwsze gdy zawartość tlenu we wdychanym powietrzu wynosi mniej niż 17%, po drugie w wysokiej temperaturze, a po trzecie gdy we wdychanym powietrzu występuje ilość pyłów czy groźnych substancji przekraczająca stosowne normy w tym zakresie.

Budowa masek przeciwgazowych

Możemy wyróżnić dwie grupy masek w zależności od ich budowy, tak zwane maski pełne, zakrywające całą twarz, czyli usta, nos i oczy, oraz półmaski, które sięgają jedynie do nosa, nie zabezpieczając oczu. Jak nietrudno się domyślić, do ochrony przed bardziej żrącymi substancjami niezbędna jest pełna maska, która zapewnia powietrze z zewnątrz, na przykład z butli, bowiem stosując półmaskę, oddychamy powietrzem, które wcześniej przeniknęło przez jej materiał. Półmaski sprawdzą się w przypadku krótkotrwałego użytkowania, jeśli sprzęt jest nam potrzebny często i przez kilka godzin, lepiej postawić na pełną ochronę.

Rodzaje masek przeciwgazowych

Maski przeciwgazowe zasadniczo dzielimy na dwa rodzaje. Pod względem sposobu działania wyróżniamy maski filtracyjne i izolacyjne. W przypadku masek filtracyjnych oddychamy takim powietrzem, jak bez maski gazowej w normalnych warunkach, ponieważ maska z zastosowaniem zamontowanych filtrów oczyszcza powietrze z groźnych substancji. Z kolei istota masek izolacyjnych, jak sama nazwa wskazuje, powoduje, że do naszych dróg oddechowych w ogóle nie dociera powietrze z zewnątrz, a oddychamy tlenem dostarczonym przez urządzenie zewnętrzne połączone z maską. W nagłych przypadkach możemy zastosować trzeci rodzaj maski, przystosowany do jednorazowego użytku w celu szybkiego opuszczenia strefy, w której występuje nadmierna ilość szkodliwych substancji.
półmaska założona na modelu

Sposób działania masek filtracyjnych

W przemyśle często stosuje się maski filtracyjne, które są specjalistycznie przygotowane do tego, by eliminować z powietrza określone rodzaje substancji. Maski te są wyposażone w specjalne filtry i pochłaniacze, które oczyszczają powietrze, umożliwiając oddychanie nim. Filtr to albo rodzaj metalowej puszki, która dzięki zastosowanym otworom przechwytuje niechciane substancje, albo materiałowe elementy, które mocuje się w masce, by pochłaniały szkodliwe opary czy pyły. Zarówno jeden rodzaj, jak i drugi można znaleźć w naszym sklepie. Dysponujemy filtrem, który sprawia, że powietrze jest 33.000 razy czystsze, likwidując tym samym aż 99,97% zanieczyszczeń. Chroni przed dymem, pyłem, mikroustrojami czy bakteriami, a kosztuje jedynie niespełna 25 złotych. Warto dodać, że szpary w filtrach mają określoną wielkość przystosowaną do przechwytywania określonych substancji groźnych dla naszego układu oddechowego. Często do pochłaniania niektórych substancji chemicznych stosuje się węgiel aktywny, który absorbuje cząsteczki szkodliwych gazów.

Sposób działania masek izolacyjnych

Maska izolacyjna zasadniczo nie filtruje powietrza, ale pozwala jej użytkownikowi oddychać tlenem pozyskanym z wydychanego przez pracownika powietrza. Mianowicie wydychany dwutlenek węgla i parę wodną zamienia w tlen wskutek użycia tak zwanego pochłaniacza regeneracyjnego i zawartych w nim substancji, które powodują określone reakcje chemiczne z dwutlenkiem węgla i parą wodną.

Nasza oferta masek przeciwgazowych i komponentów

W naszym sklepie można znaleźć zarówno maski, półmaski, jak i zaawansowane aparaty tlenowe. Do półmasek filtrujących dołączmy niezbędne filtry, które w przyszłości można dokupić oddzielnie. U nas można się także zaopatrzyć w pochłaniacze do masek izolacyjnych bez konieczności nabywania nowego sprzętu. Oferujemy wysokiej klasy maski renomowanej marki 3M – pełną maskę tego producenta można znaleźć między innymi na: https://www.bhp-gabi.pl/p28798,3m-6300-polmaska-wielokrotnego-uzytku-rozmiar-l.html. Pełna oferta czeka na naszych klientów, a nasi eksperci chętnie podzielą się swoją wiedzą.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane