Jaka odzież robocza BHP dla elektryka?

Jaka odzież robocza BHP dla elektryka?

Spodnie, bluza, koszulka, jednoczęściowy kombinezon, rękawice i buty — to podstawowe wyposażenie każdego specjalisty, który ma kontakt z energią elektryczną. Tutaj żaden element nie może być przypadkowy, gdyż zgodnie z zasadami musi spełniać określone normy bezpieczeństwa, niwelując ryzyko porażenia prądem. Wszystko wyjaśniamy poniżej!

Największe zagrożenie dla elektryka — porażenie prądem

Elektryk zajmuje się głównie wykonywaniem instalacji elektrycznej oraz naprawą wadliwych bądź popsutych urządzeń elektrycznych. Jego praca jest niebezpieczna i wymaga nie tylko dużej wiedzy, ale również skupienia i koncentracji. 

Największym zagrożeniem dla elektryka jest porażenie prądem oraz poparzenie energią termiczną łuku elektrycznego i wysoka temperatura powstała przy zwarciu instalacji. Zgodnie z zasadami BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy, każdy elektryk musi obowiązkowo zakładać specjalistyczne ubranie robocze, w tym także obuwie ochronne. Bez nich jego zdrowie oraz życie byłoby zagrożone.

Odzież dla elektryków

Kombinezon trudnopalny antystatyczny Bizflame Pro Fr38 PortwestUbrania robocze dla elektryków różnią się od ubrań noszonych przez innych specjalistów. Jej zadaniem jest nie tylko zapewnienie wygody podczas pracy, ale przede wszystkim ochrona przed skutkami porażenia prądem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zabezpieczenie rąk oraz stóp, które są punktami newralgicznymi w całym ciele i to właśnie one są najbardziej narażone na porażenie prądem. Odzież antyelektrostatyczna jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo fachowcom pracującym w różnych warunkach.

Norma PN-EN 1149

Wszystkie elementy stroju roboczego elektryka podlegają obowiązkowej certyfikacji. W tym przypadku konieczne jest, by spełniały wymogi normy PN-EN 1149, a dokładniej, by rozpraszały ładunek elektryczny, czyli posiadały właściwości antyelektrostatyczne. 

Norma określa nie tylko metody badań rezystywności powierzchniowej materiałów (czyli ich przewodnictwa elektrycznego), ale również metody badań w zakresie pomiaru zaniku ładunku (poprzez analizę procesu odpływu ładunku z powierzchni materiału). Ubrania te powinny ponadto zapobiegać wyładowaniom w spodnich warstwach odzieży

Norma narzuca jeszcze wymogi konstrukcyjne oraz materiałowe odzieży ochronnej elektryka. Mowa między innymi o sposobie jej oznakowania i obowiązkowym dołączaniu przez producenta instrukcji użytkowania, konserwacji oraz zasad bezpieczeństwa w pobliżu materiałów łatwopalnych i w strefach zagrożonych wybuchami.

Odzież antyelektrostatyczna

Dopuszczona do sprzedaży odzież antyelektrostatyczna spełnia wymogi wspomnianej wyżej normy. Jednym z nich jest to, by przez cały czas dokładnie pokrywała ona ciało elektryka — i to nie tylko podczas wykonywania standardowych czynności, ale również podczas podnoszenia rąk czy schylania się. Nie może jednak w żaden sposób ograniczać ruchów ani powodować dyskomfortu. 

Odzież ochronna występuje w formie całościowego kombinezonu lub oddzielnych elementów garderoby. Tutaj do wyboru są spodnie antyelektrostatyczne tradycyjne i ogrodniczki na szelkach oraz koszulki, bluzy i kurtki elektrostatyczne. Każde wyposażono w obszerne kieszenie, dzięki którym niezbędne narzędzia są zawsze pod ręką.

Co ważne, nie tylko sam materiał główny — lub co najmniej jego wierzchnia warstwa — ma chronić przed porażeniem prądem, ale również wszelkiego rodzaju zapięcia, jak zatrzaski, zamki błyskawiczne i guziki. Jeśli wykonano je z materiałów elektroprzewodzących, wówczas konieczne muszą być one przykryte materiałem antyelektrostatycznym.

Rękawice Dielektryczne elektroizolacyjne

Rękawice antyelektrostatyczne

Elektryk pracuje dłońmi i bezwzględnie musi mieć je zabezpieczone. Rękawice elektroizolacyjne o określonych parametrach skutecznie chronią przed porażeniem prądem. W zależności od modelu są one w całości wykonane z materiału nieprzewodzącego prądu bądź posiadają wierzchnią warstwę izolującą. 

Nie bez znaczenia jest też to, by rękawice dielektryczne były wygodne i umożliwiały swobodne oraz precyzyjne naprawy. Do wyboru są rękawice skórzane i powlekane warstwą poliuretanu bądź nitrylu.

Buty ochronne

Zwieńczeniem obowiązkowego stroju elektryka są buty. Te również nie mogą być przypadkowe, lecz spełniające wymogi norm bezpieczeństwa. Buty robocze charakteryzują się przede wszystkim solidną i masywną podeszwą, która dobrze izoluje zarówno od podłoża, jak i od wody. Dodatkowo powinna być wykonana w taki sposób, by zapobiegać ewentualnym poślizgnięciom. Poza tym niezbędne jest też, by cała wierzchnia warstwa butów także była wodoodporna i wytrzymała. 

Buty dla elektryka mogą mieć standardową wysokość lub sięgać do kostki, tak by każdy mógł wybrać te, które bardziej mu odpowiadają, mając na uwadze również warunki atmosferyczne, w jakich przyjdzie pracować. Ponadto buty muszą być wygodne i dobrze utrzymywać się na stopach, tak by nie powodowały dyskomfortu nawet podczas kilkugodzinnego noszenia.

Codzienny kontakt z energią elektryczną to odpowiedzialna praca, która wymaga bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Bez dobrej jakości odzieży antyelektrostatycznej, rękawic i butów roboczych ani rusz! Dodatkowo można też zaopatrzyć się w kask zabezpieczający głowę przez spadającymi elementami.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane