Przydatna dla amatorów i profesjonalistów, podczas majsterkowania, pracy w warsztacie czy podczas budowy domu. Mowa o suwmiarce. W tym artykule przyglądamy się bliżej temu narzędziu. Sprawdzamy, jakie rodzaje są dostępne na rynku, do czego służy, jak jest dokładnie zbudowane oraz jak je odczytywać. Wszystkie informacje znajdziesz poniżej! Sprawdź!
Co to jest suwmiarka i do czego służy?
Suwmiarka jest dość niewielkim urządzeniem, które wykorzystujemy do precyzyjnych pomiarów najróżniejszych elementów. Chodzi tutaj zarówno o ich wymiary z zewnątrz (szczękami dolnymi), jak i wewnątrz (szczękami górnymi, ewentualnie dolnymi ze specjalnymi spłaszczeniami), włączając w to także głębokość (jeśli jest wyposażona w głębokościomierz). Suwmiarka jest w stanie podać wartości z dokładnością nawet do setnych części milimetra.
Narzędzie to przydaje się nie tylko w przydomowym warsztacie, podczas majsterkowania czy mniejszych prac budowlanych, ale również przy obróbce skrawaniem, w tokarstwie, ślusarstwie czy kowalstwie. Co ciekawe, duże modele suwmiarek służą na przykład do pomiarów średnicy drzew w leśnictwie.
Rodzaje suwmiarek
Suwmiarki, podobnie jak każde inne urządzenia, możemy podzielić na różne rodzaje. I tak poniżej przedstawiamy ich podstawowy podział.
Suwmiarka elektroniczna
Dużą popularnością wśród majsterkowiczów oraz profesjonalistów cieszy się suwmiarka elektroniczna, nazywana także cyfrową. Są one prostsze w obsłudze i szybciej dokonują pomiaru – zwykle i w centymetrach, i w calach. Wszystko zaś jest widoczne na umieszczonym na suwaku cyfrowym wyświetlaczu. Trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić delikatnego paska prowadnicy, a do tego zalecane jest używanie jej w temperaturze pokojowej oraz przy niskiej wilgotności powietrza. Konieczne jest też wyzerowanie wyświetlacza przy każdym pomiarze.
Suwmiarka noniuszowa
Drugim rodzajem jest suwmiarka noniuszowa, zwana analogową. W tym przypadku nie mamy wyświetlacza ani żadnych skomplikowanych mechanizmów, lecz są po prostu wyposażone w podziałkę znajdującą się na prowadnicy, którą to odczytujemy za pomocą linii (skali) umieszczonych na suwaku. Mimo wolniejszego odczytu pomiaru i mniejszej dokładności, jej zdecydowanym plusem jest niezawodność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Suwmiarka zegarowa
Ostatnia jest suwmiarka zegarowa, określana także mianem czujnikowej. Ma ona czujnik zegarowy, zębatkę na prowadnicy i wyróżnia się bardzo dużą dokładnością. Wskazówka pokazuje różnicę między poszczególnymi pomiarami. Co ważne, mechanizm zegarowy jest podatny na uszkodzenia, więc trzeba zwracać na to uwagę podczas użytkowania.
Budowa suwmiarki
Zasadniczo budowa suwmiarki nie należy do skomplikowanych. Składa się ona z prowadnicy i suwaka (od którego wzięła swoją nazwę), a także z elementów pomiarowych (samych szczęk lub szczęk z dodatkowym głębokościomierzem). Do tego w zależności od rodzaju suwmiarki mają również podziałkę milimetrową i calową, noniusz bądź elektroniczny wskaźnik cyfrowy, bądź czujnik zegarowy oraz dźwignię zacisku, dzięki której szczęki przesuwne są unieruchomione, a ustalony pomiar utrzymany.
Suwmiarka – jak odczytywać?
Tak jak budowa suwmiarki nie jest skomplikowana, tak nie powinno być problemu z jej obsługą oraz odczytaniem pomiarów. Musimy jednak mieć świadomość, że nie sprawdzamy wartości tak jak to jest przy mierzeniu linijką, centymetrem krawieckim czy metrówką. Tutaj wynik odczytujemy w dwóch miejsc. Mianowicie chodzi o to, że pierwszy dotyczy pełnej liczby milimetrów, natomiast drugi – ich dziesiętnych lub setnych części, czyli liczb znajdujących się po przecinku. I tak dopiero po połączeniu obu otrzymujemy prawidłowy i dokładny wynik.
To jeszcze nie wszystko, bo odczyt zależy również od rodzaju suwmiarki. Każda ma swoją specyfikę i nieco inaczej przebiega korzystanie z niej. Dlatego też, jeśli zależy nam na uniknięciu błędów podczas prac mierniczych – a z pewnością tak jest – musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi danego urządzenia. Natomiast zawsze chwytamy suwmiarkę pewnie w dłoń i dociskamy dokładnie do danego przedmiotu.
Z jaką dokładnością mierzy suwmiarka?
Wspomnieliśmy już nieco na temat dokładności suwmiarki, jednak zakres ten ma wpływ nie tylko na precyzyjność pomiaru, ale też na ostateczną cenę produktu. I tak na przykład suwmiarki analogowe zapewniają dokładność od 0,1 do nawet 0,05 czy 0,02 milimetra – w zakres ten jest w większości przypadków wystarczający.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy każda 0,01 część milimetra ma ogromne znaczenie. Wówczas lepiej postawić na suwmiarkę cyfrową lub zegarową. Ogólny zaś zakres pomiarowy najczęściej obejmuje wartości od 0 do 150 lub do 300 milimetrów. Są oczywiście dostępne także dłuższe modele profesjonalne, do 3000 milimetrów.
Suwmiarki poddaje się wzorcowaniu zgodnie z Polską Normą dotyczącej przyrządów suwmiarkowych.
Podsumowując, suwmiarka to urządzenie, które zdecydowanie przydaje się i w zakładzie pracy, i w domowym warsztacie czy garażu. Przeanalizuj informacje, jakie zawarliśmy w powyższym artykule i zdecyduj, czy chcesz zaopatrzyć się w suwmiarkę noniuszową, czujnikową czy może w elektroniczną. I podkreślamy raz jeszcze, przed użyciem sprawdź zalecenia producenta, czy dowiedzieć się, jak poprawnie używać suwmiarki.