Jak działają dynamometry i do czego służą?

Jak działają dynamometry i do czego służą?

Dynamometr, czyli inaczej siłomierz lub miernik siły, to urządzenie służące pomiarowi wartości działającej siły zgodnie z prawem Hooke’a mówiącym o tym, że odkształcenie danego elementu sprężystego jest proporcjonalne do wartości działającej na niego siły. Prawo to określa zależność odkształcenia od naprężenia i w praktyce jest stosowane do określenia siły potrzebnej do konkretnego odkształcenia. Ze względu na swoje możliwości, dynamometry są stosowane dziś zarówno w mechanice i branży budowlanej, jak i medycynie czy stomatologii. W przypadku zastosowania warsztatowego najczęściej wykorzystywane są jednak w formie specjalistycznych narzędzi dynamometrycznych. Do czego służą i jak działają dynamometry?

Narzędzia dynamometryczne – skuteczna praca z właściwym momentem siły

Określanie siły potrzebnej do wkręcenia, odkształcenia czy wygięcia danego elementu roboczego jest niezwykle ważne podczas pracy mechaników, majstrów czy pracowników różnego rodzaju warsztatów. Dostępne dla ich użytku narzędzia dynamometryczne są w tym celu niezastąpione, oferując szeroką gamę różnych produktów pozwalających na precyzyjne dokręcanie, wiercenie i odkręcanie elementów z właściwym momentem siły. Ich użycie jest niezbędne tam, gdzie chcemy uniknąć przeciągnięcia śruby i docisnąć ją zgodnie z wymogami i założeniami dla danego pojazdu, urządzenia czy konstrukcji. Bez dynamometrów praca taka nie miała by szans na osiągnięcie tak wysokiej precyzji.

zestaw pokrętł dynamometrycznych

Różnorodność, jaką oferują narzędzia dynamometryczne pozwoliła znaleźć dla nich zastosowanie w wielu branżach i pracach związanych z mechaniką i konstrukcjami stalowymi. Wszędzie tam, gdzie łączenie poszczególnych elementów wymaga precyzyjnego dokręcania śrub i nakrętek, narzędzia dynamometryczne i dynamometry mogą zagwarantować podwyższenie efektywności pracy, a tym samym bezpieczeństwa i stabilności całej konstrukcji. Nie dziwi więc, że z powodzeniem wykorzystuje się je w warsztatach samochodowych, ale też na liniach produkcyjnych samochodów, części samolotowych, maszyn użytkowych czy większych konstrukcji stalowych.

 

Dynamometr w pracy mechanika. Jak dobór siły wpływa na jakość pracy?

Odpowiednio wybrany moment obrotowy podczas wkręcania śrub pozwala na bardzo dokładną pracę i osiągnięcie najlepszego możliwego dokręcenia śruby bez jej uszkodzenia. Aby określić siłę użytą podczas pracy, mechanicy wykorzystują między innymi mierniki momentu, używane podczas dokręcania elementów w maszynach i pojazdach mechanicznych, w których przypadku istotna jest wartość momentu w dokręcanym podzespole. Oferowane mierniki mają możliwość automatycznego sprawdzenia zgodności z normą ISO 6789, która jest jednym z podstawowych wyznaczników do pracy przy konstrukcji maszyn i przygotowywania specjalistycznych narzędzi dynamometrycznych. Równie ważną rolę odgrywają tu wzmacniacze momentu, które pozwalają uzyskać wysoki moment obrotowy w łatwy i szybki sposób w trakcie dokręcania śrub z prawym oraz lewym gwintem, a dodatkowo umożliwiają odkręcanie i dokręcanie śrub z dużą siłą.

Jednym z ciekawszych produktów w omawianej kategorii są wkrętaki dynamometryczne, które umożliwiają dokręcanie śruby do wybranego wcześniej momentu dzięki wyposażeniu w mikrometryczny styl regulacji. Narzędzia takie odznaczają się wysokim poziomem precyzji, dając pracownikowi wyraźny sygnał o osiągnięciu momentu skręcającego w postaci słyszalnego kliknięcia.
wkrętak dynamometryczny

Narzędzia dynamometryczne Beta Gertu – precyzja pracy warsztatowej

Jedną z wiodących marek narzędzi dynamometrycznych jest obecnie Beta Gertu, w której ofercie znalazły się różnego rodzaju klucze warsztatowe, wzmacniacze, głowice, wkrętaki i kompletne zestawy dynamometryczne, jak i akcesoria wspierające prace warsztatowe, w tym m.in. wskaźniki kąta dokręcenia. Wszystkie dostępne narzędzia dynamometryczne Beta Gertu cechuje wysoka jakość wykonania, duża różnorodność rozmiarów i kształtów kluczy i nasadek oraz przystosowanie do wieloletniej, bezawaryjnej pracy w nawet najbardziej wymagających warunkach. To produkty, z których na co dzień korzystają doświadczeni mechanicy samochodowi, pracownicy przy konstrukcji maszyn i urządzeń przemysłowych czy technicy przy budowie konstrukcji stalowych, dla których precyzja użytej siły ma ogromne znaczenie dla ostatecznej trwałości całego projektu.

Akcesoria dynamometryczne wykorzystują jedno z podstawowych praw fizyki, gwarantując przy tym znacznie wyższą precyzję i komfort pracy niż standardowe klucze, wkrętaki czy śrubokręty. Przeznaczone do dokręcania i odkręcania śrub oraz nakrętek z precyzyjnie określoną siłą klucze dynamometryczne to obecnie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia specjalistycznych warsztatów i pracowników przy produkcji maszyn, stalowych konstrukcji, samochodów czy innych kluczowych części użytkowych wykorzystujących śruby jako główny element łączenia.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane