Buty ochronne do pracy w magazynach i halach wysokiego składowania

Buty ochronne do pracy w magazynach i halach wysokiego składowania

Praca na magazynie nie jest typowo kojarzona ze specjalistyczną odzieżą ochronną, kaskami, goglami, czy fartuchami, choć i tu oczywiście obowiązują pewne zasady ubioru których należy przestrzegać. Zgodnie z wymaganiami BHP, jednym z podstawowych elementów ochronnych stosowanych do pracy na magazynie powinny być odpowiednio dobrane buty ochronne. Te, posiadające nie tylko specjalną podeszwę antypoślizgową, ale też specjalne zabezpieczenia kostki czy metalowe podnoski chroniące przed spadającymi przedmiotami powinny być w stanie zapewnić bezpieczną pracę zarówno przy pakowaniu małych kartonów, jak i pracy w otoczeniu wózków widłowych. Wypadki na magazynach są niestety częstsze, niż mogłoby się to wydawać i choć buty nie są jedynym środkiem zabezpieczeń, w przypadku spadających przedmiotów są dla pracownika jednym z najważniejszych środków ochrony osobistej.

Obowiązki pracodawcy w zakresie odzieży ochronnej dla pracowników magazynowych

Zgodnie z art. 237 (7) Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego dostarczenia pracownikom odzieży i obuwia roboczego zgodnego z wymaganiami danego stanowiska pracy, zasadami BHP obowiązującymi na terenie zakładu pracy jak i ogólnie przyjętymi zasadami określonymi w Polskich Normach. Zgodnie z nimi, jak i z uwagi na zasady pracy z wózkami jezdniowymi, w przypadku pracy na magazynie i w halach wysokiego składowania, pracownicy mają obowiązek stosowania obuwia ochronnego o wzmocnionych noskach. Choć oczywiście zastosowanie metalowego czy kompozytowego podnoska o odpowiedniej wytrzymałości nie gwarantuje całkowitej ochrony palców stopy przed spadającymi przedmiotami, są one w stanie ochronić pracownika przed większością z nich lub znacząco ograniczyć ewentualne obrażenia.

Według obowiązujących obecnie standardów, do ochrony stóp przed spadającymi wyrobami, półwyrobami i innymi materiałami stanowiącymi potencjalne zagrożenie uszkodzenia ciała stosowane jest obuwie wyposażone w wewnętrzny podnosek stalowy, aluminiowy lub wykonany z tworzywa sztucznego, spełniający normy PN-EN ISO 20345:2007 Środki ochrony indywidualnej - Obuwie bezpieczne i PN-EN ISO 20346:2007 Środki ochrony indywidualnej - Obuwie ochronne. Zależnie od poziomu ryzyka przewidzianego dla danego stanowiska pracy, obuwie z podnoskami stosowane w magazynach może zostać podzielone na dwie kategorie - podnoski chroniące przed uderzeniem z energią do 200 J i naciskiem do 15 kN, oraz podnoski chroniące przed uderzeniem z energią do 100 J i naciskiem do 10 N. Oznaczenia te tłumaczone są w sposób umożliwiający ocenę realnego zagrożenia na stanowisku pracy – podnoski do 200J są odporne na uderzenie przedmiotem o masie do 20 kg spadającym z wysokości 1m i na tej też podstawie należy ocenić, czy konieczne jest zastosowanie butów ochronnych czy bezpiecznych.

Jakie buty ochronne wybrać?

Obecna oferta naszego sklepu obejmuje szeroki wybór butów ochronnych i bezpiecznych spełniających wszystkie założenia wspomnianych wyżej norm i standardów. Wybór konkretnego modelu powinien zależeć przede wszystkim od wygody i preferencji pracownika, a w wielu przypadkach także od dodatkowych czynników zewnętrznych, które mogą wymagać stosowania butów ochronnych. Wśród ciekawszych modeli pojawiają się najbardziej podstawowe buty ochronne BRCLUXREIS – wygodne półbuty wykonane z nubuku i skóry bawolej, wzmocnione na pięcie oraz podnosku specjalnymi wkładkami z tworzywa sztucznego. Podeszwa buta została wykonana tu z podwójnego poliuretanu, dzięki czemu jest nie tylko antypoślizgowa, ale i olejoodporna. Dodatkowo, buty wykazują się odpornością na uderzenia z energią 200J oraz zgniecenia do 15kN.

Innym, równie ciekawym wariantem butów ochronnych idealnych do zastosowań magazynowych może być model półbutów roboczych (ochronnych) BRXREIS_SPSP wykonanych ze skóry bydlęcej, ze specjalną siateczką pozwalającą stopie oddychać i konstrukcją zakończoną pod kostką, zapewniającą jej optymalną stabilność. Podeszwa wykonana została tu po raz kolejny z trwałego poliuretanu, a w okolicy palców wbudowany został stalowy podnosek wytrzymały na uderzenia z energią 200 J oraz zgniecenia do 15 kN.



BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane