Buty robocze na lato – na jaki model postawić?

Buty robocze na lato – na jaki model postawić?

W wielu branżach wymagana jest konkretna odzież robocza oraz buty robocze. Tym razem skupimy się na drugim elemencie. Pozostaje jednak pytanie – jakie buty robocze wybrać na lato, kiedy żar leje się z nieba i czasami naprawdę trudno wytrzymać? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami. W podjęciu decyzji pomoże Ci krótki poradnik, który przygotowaliśmy. Przekonaj się!

Jakie buty robocze na lato?

Kodeks pracy jasno precyzuje, kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnienia butów roboczych swoim podwładnym. Chodzi o sytuację, gdy podczas wykonywania obowiązków własne obuwie może się zniszczyć albo mocno zabrudzić, a także gdy takie są wymagania sanitarne i BHP dla konkretnego stanowiska.

Podejdźmy do tego tematu rozsądnie i z uwagą. To, na jakie buty robocze się zdecydujemy, w dużej mierze wpłynie na nasze bezpieczeństwo oraz komfort pracy. W ciepłych miesiącach roku może być z tym nieco trudniej, gdyż buty te mają nie tylko chronić przed ewentualnymi urazami czy działaniem różnego typu czynników, ale również zapewniać optymalną wentylację powietrza.

Nietrudno zauważyć, że jedną z najważniejszych cech butów roboczych męskich na lato jest to, by były one wykonane w taki sposób oraz z takich materiałów, by stopy się nadmiernie nie pociły, nie odparzały oraz nie ocierały. Przed zakupem weźmy pod uwagę charakter wykonywanej pracy, jak również nasze indywidualne wymagania i preferencje. Co ważne, tego typu buty zawsze powinny mieć wzmocniony czubek, chroniący stopy przed zmiażdżeniem oraz grubszą podeszwę antypoślizgową. 

Lekkie buty robocze na lato – z jakiego materiału są wykonane?

Nieco już wspomnieliśmy o materiale butów roboczych do noszenia w ciepłych miesiącach roku. Powinien on być lekki i oddychający, co podwyższy komfort wykonywania obowiązków w upale. Przydadzą się też różnej wielkości otwory oraz wywietrzniki. 

Zazwyczaj spotkamy się z trzema rodzajami materiałów, które dobrze sprawdzą się latem. Chodzi o materiały tekstylne, jak mikrofibra oraz siateczka. Dzięki nim powietrze może swobodnie krążyć, bez przegrzewania stóp. Drugi zaś to naturalna skóra licowa, która jest dobrym rozwiązaniem właściwie na każdą pogodę. Szczególnie polecamy skórę perforowaną. Poza tym jest ona też bardzo wytrzymała. Ostatni materiał to natomiast naturalna skóra zamszowa, która również wyróżnia się dużą przewiewnością.

Świetnie sprawdzają się także letnie buty robocze wykonane z łączonych materiałów, czyli na przykład skórzane ze wstawkami z siateczki. Dalej zapewniają one odpowiednią ochronę podczas wykonywania obowiązków, ale jednocześnie umożliwiają łatwiejszą wentylację powietrza.

Modele letnich butów

Buty robocze na lato dobieramy zawsze do danego stanowiska pracy. Nie w każdym zawodzie jest jednak możliwa zamiana ciężkiego i grubego obuwia na lekkie sandały. Chodzi między innymi o branżę budowlaną czy spawalniczą. Tutaj wymagane są półbuty robocze. Wówczas zwróćmy uwagę, by były one możliwie lekkie oraz wykonane z wyżej wymienionych materiałów, które dobrze odprowadzają wilgoć i mimo zabudowania dalej są oddychające. Do wyboru mamy też inne zakryte buty, czyli trzewiki robocze, których cholewka jest jeszcze wyższa, sięgająca nad kostkę.

Natomiast jeśli możemy pozwolić sobie na sandały robocze, to jak najbardziej z tego korzystajmy. Są one naprawdę bardzo komfortowe, a przy tym dalej ochronią na przykład przed upadkami – mają antypoślizgową podeszwę z głębokim bieżnikiem i o elektrostatycznych właściwościach oraz solidne, nieuciskające zapięcia, a także wkładki antyprzebiciowe i ochronne podnoski. Zapewniają też dobrą stabilizację, spełniają normy bezpieczeństwa, są olejoodporne i niwelują problem przegrzewania się stóp. Męskie sandały robocze sprawdzą się na przykład w sklepie oraz przy pracach transportowych i magazynowych, gdzie nie mamy do czynienia z ciężkim sprzętem czy innymi zagrożeniami.

Przed zakupem dobrze jest więc sprawdzić, jakie są wymagania na danym stanowisku i na co możemy sobie pozwolić w kwestii doboru letnich butów roboczych. Dobra wiadomość jest taka, że obuwie do pracy występuje w najróżniejszych wariantach oraz wersjach kolorystycznych. Prezentują się one naprawdę dobrze.

Na jakie modele letnich butów roboczych nie można sobie pozwolić?

W niewłaściwie dobranych butach roboczych trudno jest wykonywać swoje standardowe obowiązki. Zbyt grube czy nieprzepuszczające powietrza materiały sprawiają, że będzie nam zbyt gorąco, co może doprowadzić nawet do omdlenia. Dodatkowo narażamy się wówczas na bolesne otarcia, pęcherze i problemy ze skórą. 

Jest też druga strona medalu – mianowicie chodzi o bezpieczeństwo. Przykładowo robotnik obsługujący ciężkie maszyny potrzebuje solidnej ochrony stóp. Nie może sobie zatem pozwolić ani na sandały robocze, ani na chodaki, klapki czy trampki. Takie buty nie ochronią go w niebezpiecznej sytuacji, nie mówiąc już o tym, że buty robocze mają specjalne atesty, a codzienne obuwie tego nie posiada.

Zawsze pamiętajmy o tym, by stosować się do wszystkich przepisów oraz zasad. Są one ustalane po to, by zapewnić nam bezpieczne oraz higieniczne warunki pracy, bez niepotrzebnego ryzykowania utratą zdrowia.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane