Obecność niebezpiecznego gazu oraz tlenku węgla w powietrzu to kwestia, która pojawia się w mediach każdego roku przy okazji przygotowań ludzi do sezonu grzewczego i korzystania z dość niepewnych, choć wciąż ogromnie popularnych pieców węglowych. Niestety, zagrożenie nie kończy się wraz z odejściem mrozów i nie dotyczy wyłącznie właścicieli pieców opalanych węglem. Ogromne zagrożenie stanowi bowiem także gaz stosowany w domach do obsługi kuchenek, junkersów czy właśnie ogrzewania.
To właśnie z jego powodu w ciągu ostatnich lat zawaliło się w Polsce kilka kamienic – wybuch kuchenki przez ulatniający się gaz wchodzący w kontakt z najmniejszą nawet iskrą jest niestety perspektywą, którą warto mieć w myśli decydując się na urządzenia gazowe w domu. Na szczęście istnieją detektory gazu, które mogą w dużej mierze ustrzec przed tego typu katastrofami. Co sprawdzić przed zakupem detektora gazowego?
Działanie detektora gazu
Wszystkie gazy, które nie są substancjami występującymi w zdatnym do oddychania powietrzu mogą stanowić potencjalne zagrożenie, choć oczywiście konieczne byłoby wystąpienie ich odpowiedniego stężenia. Generalnie wyróżnia się dziś trzy podstawowe kategorie zagrożeń gazowych:
- Zagrożenia wybuchem (EX) – gazy palne i wybuchowe,
- Zagrożenia tlenowe (O2) – zamartwica z powodu wyparcia tlenu lub zwiększona palność spowodowana podwyższonym stężeniem tlenu,
- Zagrożenia zatruciem (TOX) – gazy toksyczne.
Detektory gazu instalowane w pomieszczeniach pozwalają na kontrolowanie obecności niebezpiecznego stężenia gazu w powietrzu poprzez uruchamianie alarmu informującego o przekroczeniu bezpiecznej granicy. Choć w większości przypadków stawia się dziś na detektory gazów wybuchowych, wiele z nich działa także skutecznie w przypadku przekroczenia stężenia gazów toksycznych, takich jak choćby amoniak. Niestety, człowiek nie jest w stanie samodzielnie wykryć pojawienia się niebezpiecznych gazów dostatecznie szybko, choć w przypadkach braku zagrożenia może wydawać się, że wyczucie gazu na zapach nie stanowi większego problemu. W momencie bardzo wysokiego stężenia mózg nie rejestruje już zmiany zapachu, przez co ryzyko tragedii zwiększa się znacząco.
Gdy gazy wybuchowe w powietrzu przekroczą dopuszczalną normę, wystarczy często próba zapalenia światła w pomieszczeniu by gaz napotkał potrzebną sobie iskrę i spowodował duży wybuch.
Jak jednak działa sam detektor gazu i w jaki sposób miałby ustrzec człowieka przed tragedią? W urządzeniach montowany jest specjalny półprzewodnik, który zmienia właściwości przewodzenia prądu pod wpływem zmiany stężenia gazu w powietrzu. Dzięki specjalnym kontrolkom ustawionym fabrycznie na odpowiedni, uznany za niebezpieczny poziom stężenia gazu, czujnik gazu uruchamia alarm dźwiękowy i świetlny, informujący o niebezpieczeństwie. Urządzenia tego typu powinny pojawiać się zarówno w kuchniach, jak i łazienkach, w których znajdują się urządzenia korzystające z gazu, a także w kotłowniach domów opalanych gazem. Idealnym miejscem do zamontowania czujników gazu jest wysokość około 2 metrów od ziemi i nie dalej niż 6 metrów od źródła gazu.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu detektora gazowego?
Nie każdy detektor jest w stanie zabezpieczyć przed zagrożeniem, dlatego też warto wcześniej upewnić się odnośnie parametrów, jakie ten powinien spełniać. Należy pamiętać przede wszystkim, że na rynku dostępne są zarówno detektory do jednorazowego pomiaru stężenia gazu, jak i te służące do wykrywania go w chwilach zagrożenia. Do instalacji domowej poszukujemy oczywiście tego drugiego, takiego jak CZUJNIK GAZU GASALARM, pozwalającego na ciągły monitoring obecności gazów wybuchowych w powietrzu oraz alarmujący w przypadku przekroczenia ich maksymalnego bezpiecznego stężenia. Wśród gazów, które z powodzeniem zaalarmują detektor w przypadku stężenia przekraczającego ≤10% LEL (dolna granica wybuchowości gazu), znajdują się zarówno gaz ziemny, LPG, jak i wodór i amoniak.
Detektor jest zgodny z normami EN60335-1 (Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego -- Bezpieczeństwo użytkowania) i EN50194-1 (Urządzenia elektryczne do wykrywania gazów palnych w pomieszczeniach domowych -- Metody badań i wymagania).