Wygodny polar ochronny - zalety i przeznaczenie

Wygodny polar ochronny - zalety i przeznaczenie

Odzież polarowa od dawna cieszy się dużą popularnością wśród tych, którzy cenią sobie jej niezwykłe właściwości utrzymywania stałej temperatury ciała. Początkowo stworzona jako odzież dla aktywnych, dzianina polarowa szybko zyskała zwolenników także w różnych branżach przemysłu. Wszędzie tam, gdzie odzież ochronna ma zapewnić przede wszystkim dobre ogrzewanie ciała, wygodny polar wydaje się być niezastąpiony. Jakie są jego zalety i gdzie stosuje się polary ochronne najczęściej?

Charakterystyka polaru

Czym właściwie jest tajemniczy polar? Obecnie jest on jednym z najpopularniejszych materiałów syntetycznych, którego twórcy inspirowali się strukturą futra niedźwiedzi polarnych. Nietypowa dzianina zbudowana z włókien w kształcie miniaturowych rurek pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała, a jednocześnie nie blokuje wilgoci na powierzchni skóry. To właśnie dzięki tym właściwościom polary tak szybko podbiły rynek odzieży ochronnej dla osób, których praca wymaga dużego wysiłku, a jednocześnie skutecznej ochrony przed niskimi temperaturami z zewnątrz.

Polar to dzianina odporna na zabrudzenia i wchłanianie zapachów, choć oczywiście w przypadku bardzo intensywnej pracy będzie wymagała regularnego prania. Jednocześnie nie jest to jednak materiał, z którym trudno będzie sobie poradzić – doskonałe odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry nie powoduje ciągłego uczucia pocenia się, nie dając tym samym powodów do zatrzymywania nieprzyjemnych zapachów przez materiał. Polar jest też odporny na kurczenie się, odbarwienia czy rozciąganie, dlatego też z powodzeniem sprawdza się w trudnych warunkach pracy fizycznej.

Polar to jednocześnie materiał wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do innych „ciepłych” tkanin i dzianin polar trudno rozerwać czy zmechacić, dlatego też nawet intensywne użytkowanie nie odbija się tu negatywnie na jego wyglądzie czy właściwościach.

Jedną z niewielu wad, jakie można wymienić po stronie polaru jest niska odporność na silny wiatr i wilgoć. Ta druga nie jest tu jednak tak szkodliwa, gdyż polar z zasady schnie niezwykle szybko i wbrew pozorom nie wchłania w siebie tak dużo wody, jak mogłoby się wydawać. Polary łączy się jednak z tego powodu bardzo często ze specjalnymi powłokami nieprzemakającymi i nieprzepuszczającymi wiatru, czyniąc z nich doskonałe rozwiązanie na każdą pogodę. Nie ulega jednak wątpliwości, że nawet w podstawowej wersji polar gwarantuje wyjątkowe zachowanie ciepłoty ciała lepiej, niż jakikolwiek inny materiał na rynku.

Zastosowanie polarów ochronnych

Wiele branż doceni właściwości i możliwości wygodnych bluz polarowych, dlatego też materiał tego typu jest dziś w kategorii odzież robocza coraz częściej wykorzystywany. Polary robocze sprawdzają się doskonale w branży transportowej – dla kurierów, dostawców, kierowców, czy pracowników drogowych, taki rodzaj docieplenia wydaje się być idealny. Kolejną grupą pracowników doceniających właściwości polaru będą pracownicy branży budowlanej – ekipy remontowe, fachowcy, pracownicy wysokościowi, a nawet ogrodnicy, którzy dość dużo czasu spędzają na zewnątrz i nie wyobrażają sobie pracy w czymś niezapewniającym odpowiedniego grzania.

Polar, jako materiał zapewniający optymalną temperaturę ciała nadaje się też do zastosowania w warunkach pracy związanych z ciągłym występowaniem niskich temperatur. Różnego rodzaju hale produkcyjne w branży spożywczej, praca w słabo ogrzewanych budynkach, praca na wolnym powietrzu (np. przy obsłudze stadnin koni, wypożyczalni sprzętów czy obsłudze wycieczek), a nawet praca na zmiany nocne mogą być doskonałym środowiskiem do stosowania wygodnych polarów ochronnych.

Wygodne polary robocze – na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Dziś bluzy polarowe dostępne są przede wszystkim w sklepach BHP, jednak i tu warto zwrócić uwagę na kilka modeli i porównać je przed dokonaniem zakupu. Wśród kwestii, na które należy spojrzeć jest przede wszystkim gramatura polaru – im większa, tym oczywiście lepsze jego właściwości ochronne. Grubszy polar będzie oczywiście nieco cięższy, ale jednocześnie zachowuje odpowiedni komfort noszenia. Dobre polary ochronne powinny być też wyposażone w ściągacze na rękawach i w dole bluzy, gwarantujące dodatkowe zabezpieczenie przed przemieszczaniem się materiału podczas pracy i poruszania się.

Na rynku można dziś spotkać zarówno polary zapinane na zamek, jak i te przekładane przez głowę jak tradycyjna bluza. Polary o dużej i małej gramaturze, polary z kapturem i bez, a nawet polary wyposażone w dodatkową, dopinaną warstwę nieprzemakalną idealną do pracy w trudnych warunkach pogodowych. Jedno się w ich przypadku nie zmienia – wygoda noszenia. Jeśli w środowisku pracy zagrażają niskie temperatury, których nie da się uniknąć, polar może okazać się najlepszym rozwiązaniem.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane