Bezpieczna pracy przy wycince drzew - co należy wiedzieć?

Praca przy wycince i pielęgnacji drzew to jedno z najbardziej niebezpiecznych zadań, dla którego zasady BHP obejmują nie jedną, a aż cztery główne kategorie ryzyka. Opracowując regulamin zakładowy dedykowany do wszystkich pracowników przebywających w obszarze wycinki należy wziąć pod uwagę nie tylko ryzyko upadku z wysokości, ale też uderzenia przez spadającą gałąź, przecięcia przy korzystaniu z pił ręcznych i automatycznych oraz zagrożenia ze strony ruchu oraz dla ruchu odbywającego się w okolicy miejsca wycinki. Jak zadbać o poszczególne obszary pracy przy wycince, by zapewnić pracownikom i osobom postronnym najwyższy poziom bezpieczeństwa?

Zagrożenie w postaci spadających gałęzi – jak zabezpieczyć miejsce wycinki drzew?

Wycinka drzew wiąże się z nieuchronnym ryzykiem spadających gałęzi, które będą stanowiły zagrożenie zarówno dla pracowników przebywających na ziemi, jak i tych na wysokości. Nawet małych rozmiarów patyki mogą spowodować poważne urazy nabierając prędkości podczas spadania lub też uderzając w pracowników pod niekorzystnym kątem. Z tego też powodu wokół każdej strefy wycinki należy wyznaczyć specjalną strefę zagrożenia, po której nie należy poruszać się w momencie ryzyka wystąpienia spadających gałęzi. Jej zasięg powinien wynosić od dwóch do trzech długości najdłuższej ścinanej gałęzi i być oznaczony słupkami, barierkami lub taśmą wyraźnie odgradzającą dostęp do strefy zagrożenia.

Pracownicy powinni być wyposażeni także w kaski ochronne zabezpieczające głowę przed spadającymi gałęziami, lub w przypadku mniejszych drzew w specjalnie wzmocnione czapki, które zadziałają jako dodatkowa warstwa izolacyjna.

Zabezpieczenie przed upadkami – zasady bezpiecznej pracy na wysokości

Upadki są powodem największej ilości śmiertelnych wypadków, a ich najczęstszą przyczyną jest niezmiennie brak odpowiedniego zabezpieczenia pracowników na wysokości. Zarówno właściwie przygotowane rusztowania i drabiny, jak i wszelkiego rodzaju drzewołazy, szelki bezpieczeństwa, linki amortyzacyjne i zestawy chroniące przed upadkiem są niezbędnym wyposażeniem miejsca wycinki drzew, bo tylko tak można upewnić się że ryzyko upadku będzie w najgorszej sytuacji minimalne.

Drzewołazy to specjalistyczny sprzęt ułatwiający bezpieczne wspinanie się po drzewach bez konieczności stosowania drabin i rusztowań. Ich zastosowanie pozwala znacząco zwiększyć bezpieczeństwo pracowników operujących przy wycince drzew bez nadmiernego ograniczania zakresu ich ruchów czy stwarzania dodatkowego zagrożenia upadku z wysokości.

Przy pracy na większą skalę i z drzewami o znacznej wysokości warto postawić na zabezpieczenia w formie kompletnych zestawów bezpieczeństwa łączących w sobie wytrzymałe szelki, linę i karabińczyki ułatwiające poruszanie się po wysokości. W przypadku wyboru szelek do pracy na wysokości warto zawsze upewnić się, że długość liny jest odpowiednia do wysokości, na której będą prowadzone prace, a sama lina i szelki są wykonane z materiałów, które nie ulegną przetarciu podczas kontaktu z szorstką korą drzewa.

Wszystkie elementy wyposażenia pracownika na wysokości powinny być regularnie kontrolowane na wypadek jakichkolwiek uszkodzeń i wymieniane w razie konieczności. Dodatkowo pracownicy pracujący na drabinach powinni być zawsze asekurowani przez innego pracownika lub zawieszoną bezpiecznie linę, która nawet w sytuacji pośliźnięcia na drabinie uchroni pracownika przed spadkiem z dużej wysokości.

Bezpieczeństwo przy wycince drzew a zasady użytkowania pił mechanicznych

Praca przy wycince drzew to nie tylko ryzyko upadku z wysokości, ale też duże zagrożenie związane z użytkowaniem w trakcie zawieszenia różnego rodzaju ostrych narzędzi pozwalających na przycinanie gałęzi. Zarówno piły mechaniczne, jak i ręczne są tu sporym zagrożeniem i podczas ich użytkowania konieczne będzie zastosowanie wysokiej jakości rękawic antyprzecięciowych oraz gogli ochronnych zabezpieczających oczy pracownika przed odpryskami gałęzi (w przypadku prac o większej intensywności stosuje się także pełne kaski typu „leśnik” z maską zabezpieczającą całą twarz.

Widoczność pracownika przy wycince drzew a bezpieczeństwo pracy

Ostatnią już kategorią zagrożeń występujących podczas pracy przy wycince drzew są wszelkiego rodzaju zagrożenia związane z ruchem pojazdów zbierających ścięte gałęzie oraz ruchem ulicznym w okolicy, w której trwa wycinka drzew. Przy każdym, nawet najmniejszym zasięgu prac wycinkowych konieczne będzie więc dokładne wyznaczenie strefy wyłączonej z ruchu pojazdów oraz wyposażenie pracowników w odzież odblaskową, dzięki której będą widoczni zarówno przebywając na ziemi, jak i poruszając się pomiędzy gałęziami drzewa.

Bezpieczna praca przy wycince drzew jest jak najbardziej możliwa, jednak osoby zajmujące się organizacją tego typu miejsc pracy powinny zawsze dokładnie zapoznać swoich pracowników z obowiązującymi przepisami BHP i sposobami zabezpieczania się przed wypadkami. Obowiązkowa odzież ochronna i ostrzegawcza oraz akcesoria takie jak kaski, gogle czy rękawice ochronne są tu istotne zarówno dla pracowników poruszających się po drzewie, jak i tych asystujących przy wycince na dole. W sklepie BHP Gabi oferujemy pełen asortyment akcesoriów i odzieży najlepszych marek gwarantujący bezpieczną pracę w każdych warunkach.Zobacz podobne wpisy na blogu

Ostatnio oglądane